Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 55539 Skopiuj do schowka Konsolidowanie tabel przestawnych
Autor Wiadomość
thomsson19
forumowicz

Wysłany: 08-01-2017, 14:41   Konsolidowanie tabel przestawnych

Witam,

Mam taki problem. Otóż, chciałbym połączyć dane z kilku arkuszy w jedną tabelę przestawną.
Mam na każdym z arkuszy kolumny: kategoria, podkategoria, wpływy, wydatki i różnica.
Na każdym z arkuszy mam zrobioną tabelę przestawną, w której mam sumy dla poszczególnych kategorii i podkategorii w danym miesiącu.

Teraz chciałbym aby sumy kategorii i podkategorii pokazały mi się na jednej tabeli przestawnej, rozróżniając na poszczególne miesiące (arkusze).

Czyli chciałbym aby tabela wyglądała mniej więcej tak (w uproszczeniu), jak w załączniku.

Być może sprawa jest prosta, ale albo nie podaje mi podkategorii, albo wyskakuje komunikat o relacje, a nie mogę zrobić relacji, bo nie są 'unikalne' wartości.
Próbowałem już konsolidowania tabel, ale nie chce mi rozdzielić tak aby w kolumnach pojawiły się wartości dla konkretnych arkuszy.
Ktoś pomoże?

Przyklad 1.JPG
Plik ściągnięto 22 raz(y) 112.69 KB

ID posta: 312452 Skopiuj do schowka

thomsson19
forumowicz

Wysłany: 08-01-2017, 21:21   

Dodam, że nie mogę po prostu sobie połączyć w jedną i potem z tego tabelę przestawną, bo podane dla uproszczenia miesiące (wrzesień, listopad, grudzień) tak naprawdę są to okresy od-do.

Czyli arkusz1 zbiera dane 15 wrzesień - 14 pazdziernik, arkusz2 - 15 pazdziernik- 14 listopad .. itd.
ID posta: 312480 Skopiuj do schowka

OShon 
Excel Expert

Zaproszone osoby: 377
Wysłany: 08-01-2017, 22:28   

Konsolidowane tabel przestawnych polega na połączeniu ich źródeł, a w szczególności danych tych źródeł. Wydobądź je z tabel, połącz i zbuduj nową tabelę na całości tych danych.
ID posta: 312484 Skopiuj do schowka

thomsson19
forumowicz

Wysłany: 09-01-2017, 05:02   

a istnieje jakaś opcja poza kopiuj wklej żeby te tabele jakoś razem na nowy arkusz przerzucić, tak żeby po kolejnym okresie (miesiącu) nie trzeba było wszystkiego od nowa robić?

I jak wówczas ustawić na jednym arkuszu takie ramy czasowe w kolumnach jak napisałem wyżej?
ID posta: 312493 Skopiuj do schowka

OShon 
Excel Expert

Wysłany: 09-01-2017, 18:49   

Po prostu nie kasuj danych źródłowych. Dokleisz resztę i zaktualizujesz TP.
Mógłbyś podejść profesjonalnie i nowe dane przyrostowo ładować do bazy ACC (lub innej serwerowej ORA/MYSQL/MSSQL)

Kasując źródło zostaje ci tylko Cache Tabeli przestawnej, z którą nie poradzisz sobie inaczej niż już opisałem pow.
ID posta: 312542 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 09-01-2017, 19:26   

Jeżeli masz dodatek Power Query (dostępny dla Ex. 2013Pro lub 2016Pro jako standard a nie dodatek), to do rozwiązywania tego typu (i wielu innych) problemów on służy. Jeżeli masz starsze i/lub ubogie wersje Excela - niestety pozostają opcje ręcznych robótek lub VBA.
ID posta: 312544 Skopiuj do schowka

Cezary Czajka 
ExcelSpec

Wysłany: 09-01-2017, 20:50   

Jeżeli chodzi o PQ to też Microsoft Office 2010 Professional Plus z pakietem Software Assurance

thomsson19
forumowicz

Wysłany: 10-01-2017, 15:24   

Oshon, nie kasuje danych tylko mam w każdym arkuszu tabelę przestawną, dla której dane zawarte są również w tymże arkuszu. Chciałbym po prostu połączyć to teraz razem w jedną tabelę z kolumnami zawierającym te samei wyniki dla poszczególnych okresów (arkuszy).

W razie co zostawiam przykład, o co dokładnie mi chodzi, bo nie wiem czy dobrze się rozumiemy.
Jeżeli tak, to zapewne jak piszą koledzy później chyba bez pomocy dodatków się nie obejdzie.
Wówczas pytanie inne - jak zrobić żeby excel nie pokazywał w kolumnach każdej daty, dla której jest wpis ale właśnie sumował nie na podstawie samego miesiąca, ale właśnie tych miesięcznych okresów 15.09 - 14.10; 15.10-14.11 itd..? Da się tak?

Przyklad 1.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 14 raz(y) 22.35 KB

ID posta: 312596 Skopiuj do schowka

Cezary Czajka 
ExcelSpec

Wysłany: 10-01-2017, 20:19   

Da się (ale w PQ) :lol:

Przyklad 1.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 12 raz(y) 39.21 KB

OShon 
Excel Expert

Wysłany: 11-01-2017, 02:31   

thomsson19, Rozumiem co napisałeś.
Nie da się bez PowerQuery, co koledzy potwierdzili.
Może ci się to nie podobać ale jeśli nie masz dostępu do tego dodatku to moje rozwiązanie jest jedyne w tej sytuacji.
ID posta: 312623 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu