Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 62976 Skopiuj do schowka jak użyć tabeli przestawnej do 2 arkuszy
Autor Wiadomość
mika2205
świeżak

Wysłany: 24-10-2018, 21:32   jak użyć tabeli przestawnej do 2 arkuszy

Witam. Próbuję już jakiś czas stworzyć tabelę przestawną, która obejmowała by swoim zakresem 2 arkusze. Drugi arkusz jest kontynuacją pierwszego, ma tyle samo i takie same kolumny co pierwszy arkusz, taki sam pierwszy wiersz z nagłówkami, dane dotyczą innego okresu czasu.

Gdy próbuję zrobić tabelę za pomocą kreatora otrzymuję tabelę przestawną z wszystkimi miesiącami, ale wszystkie inne dane zlicza, nie da się w obszarze Wiersze wybrać kilka kolumn z źródła. Próbowałam też w inny sposób zaznaczając opcję Dodaj te dane do modelu danych i też nie scala danych - mam wybór albo dane z pierwszego źródła albo drugiego.

Jak za pomocą tabeli przestawnej to zrobić?
ID posta: 355169 Skopiuj do schowka

Cezary Czajka 
Excel Expert

Wysłany: 24-10-2018, 22:22   

Wg mnie najprościej wykorzystując Power Query. Nic nie piszesz jakiej wersji Ex używasz, a to jest ważne.

mika2205
świeżak

Wysłany: 30-10-2018, 23:59   

mój excel to 2016. A nie da się bez tego dodatku, tylko samą tabelą przestawną zrobić? niestety nie znam tego power query
ID posta: 355443 Skopiuj do schowka

Cezary Czajka 
Excel Expert

Wysłany: 31-10-2018, 07:35   

Pokaż załącznik - tak na sucho to kiepsko z poradą.
A jeżeli chodzi o PQ to nie ma co postępowi dawać kontry - nie ma powodu bać się nowych rzeczy.

Tajan

Wysłany: 31-10-2018, 11:59   

Można użyć "starego" kreatora tabel przestawnych, który umożliwia konsolidację danych. Niestety, nie jest on bezpośrednio dostępny i trzeba go wyłuskać z ukrytych opcji. Przepis znajdziesz tutaj:
https://support.office.com/pl-pl/article/konsolidowanie-wielu-arkuszy-w-jedn%C4%85-tabel%C4%99-przestawn%C4%85-3ae257d2-ca94-49ff-a481-e9fc8adeeeb5
ID posta: 355466 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 31-10-2018, 19:39   

W Excelu 2016 Power Query jest już zainstalowane jako standard a nie dodatek. Nie jest jawne (jako PQ) tylko znajduje się w menu Dane jako ZAPYTANIA.
Tajan napisał/a:
Można użyć "starego" kreatora tabel przestawnych, który umożliwia konsolidację danych.
Moim skromnym zdaniem to bardzo niedobra opcja, umożliwia bowiem (po wykonaniu takiej konsolidacji) wykorzystanie nie więcej niż ~5% możliwości tabel przestawnych.
Zdecydowanie PQ, jak napisał Cezary Czajka, do tego własnie zostało stworzone a teraz jest już standardową opcją.

Thomi13
Starszy Forumowicz

Wysłany: 02-01-2019, 11:22   

a co w tym samym temacie (tzn. mam aż 5 arkuszy) i chcę aby zakres danych (ułożonych w tych w tych samych komórkach był dostępny w jednej TP????. Dodaję, że mam excella 2007
ID posta: 359451 Skopiuj do schowka

bodek 

Wysłany: 02-01-2019, 11:39   

Odpowiedź pozostaje niezmienna tzn. Power Query, ilość arkuszy jest bez znaczenia. Właśnie po to zostało dla userów stworzone, pod takie potrzeby.
Thomi13 napisał/a:
Dodaję, że mam excella 2007
Kup sobie za 20-100 PLN klucz do Office 2016 Professional i problem znika.
Jak się nie da, to naucz się VBA, za jakiś okres czasu dasz radę napisać kod konsolidacyjny. Oczywiście opcja Ctrl + C -> Ctrl + V zawsze w rezerwie :mrgreen:

Odpowiedz do tematu