Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 68621 Skopiuj do schowka Formatowanie danych w tabeli przestawnej
Autor Wiadomość
balrock
Fan Excela

Wysłany: 30-07-2020, 09:48   Formatowanie danych w tabeli przestawnej

Witajcie xLmaniacy, dawno mnie tu nie było, ale w końcu znalazł się czas na zabawy z xLem.

Pytanie mam następujące - mam tabelę danych i podsumowującego ją pivota jak w załączniku. Chciałbym, żeby wartości, które w tabelce danych są oflagowane (kolumna w tabeli) były sfotmatowane w tabeli przestawnej (rzucały się w oczy). Pytanie jak to zrobić?

Szukałem sposobu na formatowanie jednych danych w oparciu o inne pole wartości, ale bez sukcesu.

Myślałem też, że może udałoby się przenieść wykonane już formatowanie warunkowe z oryginalnej tabeli na pivota, ale też nie umiem tego zrobić.

Pomożecie?

przykład_cond_pivot.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 6 raz(y) 20.87 KB

ID posta: 390311 Skopiuj do schowka

Cezary Czajka 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 30-07-2020, 15:40   

Pokaż jak wg Ciebie miałoby to wyglądać.

balrock
Fan Excela

Wysłany: 31-07-2020, 09:16   

Zgodnie z przykłądem, który podpiąłem. Na tabeli źrodłowej założone jest formatowanie warunkowe na kolumnę wartości - jeśli kolumna flagged zawiera jakąś 'flagę' to wartości z kolumny źrodło mają być jakoś tam sformatowane.

Pytanie czy da się przenieść to formatowanie do tabeli przestawnej (także żeby się jakoby zaciągnęło za liczbami), lub odtworzyć analogiczne formatowanie warunkowe w tabeli przestawnej.

Dodame jeszcez tylko, że mówimy o xLu 2016 i niżej.
ID posta: 390335 Skopiuj do schowka

bodek 

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 31-07-2020, 12:34   

Tabela przestawna agreguje wartości z WIELU rekordów dla tych samych kryteriów, nie odnosi się do pojedynczych wartości (rekordów) w tabeli z danymi.
Tutaj agregujesz dane średnią - OK, ale uwaga, na jeden wynik w TP, dla dowolnego stężenia, składają się rekordy zawierające w danych źródłowych flagę jak i te bez niej. Pokazałem to wstawiając pole Flagged do obszaru wierszy. Czyli nie wiemy co i na jakich zasadach ma być kolorowane?

przykład_cond_pivot2.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 3 raz(y) 22 KB

balrock
Fan Excela

Wysłany: Wczoraj 10:03   

No tak, macie rację, że przecież dla danych zagregowanych cięzko to tak ugryźć.
Jeśli dobrze rozumiem, to nawet dla danych rozbitych na poszczególne płytki testowe (numerki 002 itp) pomimo, że podawadan jest jedna wartość (nie dokunuje się tu agregacja) to tabela przestawna tego 'nie wie' i i tak traktuje to jako daną zagregowaną?

Spytamwięc inaczej -czy jest jakiś elegancki sposób, żeby ostrzec użytkownika, że pracuje na danych, pośród których kryją się takie ofalowane?

np. jeśli w ramach agregowanych danych chociaż jedna z wartości uzytych do uzyskania zagregowanego wyniku była oflagowana, to żeby xL/tabela to jakoś zaznaczała?

ew. dodatkowa tabela przestawna?

czy jednak iść w procedurę VBA zaszytą w eventcie arkusza?
ID posta: 390411 Skopiuj do schowka

Bill Szysz 
Excel Expert

Wersja: Win Office 365
Wysłany: Wczoraj 12:22   

W sumie się da.... formatowanie warunkowe oparte na drugiej TP (ale z tego samego źródła danych).
Załączam bardziej (niż u Ciebie) rozbudowany przykład. Możesz prześledzić sposób w jaki to zrobiłem i zastosować do Twoich prawdziwych danych.

przykład_cond_pivot_BS.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 3 raz(y) 30.61 KB

Odpowiedz do tematu