Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 70530 Skopiuj do schowka Analiza danych fragmentatorami pod kątem miejsc i dat
Autor Wiadomość
matiz17 
ExcelGaduła 500+

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 27-03-2021, 02:49   Analiza danych fragmentatorami pod kątem miejsc i dat

Mam dane zebrane w taki sposób jak w załączniku.
Dla danych wyjazdów mam zapisane odwiedzane miejsca.
Czasami jakieś miejsce jest miejscem 3 lub miejscem 4, ale nie ma to kompletnie znaczenia - to tylko kolejność zapisu.
Zadanie jest proste.
Chciałbym te dane wygodnie przeanalizować pod kątem odwiedzanych miejsc i np. dat (miesięcy / a najbardziej lat). W tym pliku są lata tylko 2021, ale zadziała to analogicznie dla miesięcy, jak i dla lat.
Chciałbym to zrobić za pomocą fragmentatorów.
Problem w tym, że nie wiem, w jaki sposób zdobyć do takiego "fragmentatora" unikalną listę miejsc.
Podpowie Ktoś / zaproponuje coś, w jaki sposób bym mógł przeanalizować te dane?
A może oprócz fragmentatorów, czymś jeszcze?
(wiem, że T.P. musi być, gdy chcę użyć fragmentatora - tam na pewno w jednej kolumnie mógłbym wyliczać sumę spotkań w danym miejscu).
Bardzo zależy mi na "wygenerowaniu" takiej unikalnej listy odwiedzanych miejsc, by później to właśnie analizować latami.
Jak to zrobić, by to ładnie i schludnie wyglądało?

P.S. Mam także listę, dzięki której mógłbym wygodnie to zrobić, ale nie w tym rzecz.
Chcę tego typu dane przeanalizować, by połączyć to z analizą tamtych danych, by zobaczyć, że dostaję to samo po obu stronach. Na tej analizie bardzo mi zależy.

przedstawieniedanychdlamiejsc.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 9 raz(y) 24.66 KB

DwaNiedźwiedzie 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 27-03-2021, 15:30   

Rozpisałeś się, ale nic dla mnie z tych opowieści nie wynika... Co znaczy "analizować za pomocą fragmentatora"? Jak chcesz widzieć te dane? Zerknij na taką transformację w PQ, kluczowa jest tu funkcja Przekształć -> Anuluj przestawienie innych kolumn:
Kod:
let
    Źródło = Excel.CurrentWorkbook(){[Name="Tabela1"]}[Content],
    #"Wstawiono rok" = Table.AddColumn(Źródło, "rok", each Date.Year([Data]), type number),
    #"Usunięto kolumny" = Table.RemoveColumns(#"Wstawiono rok",{"ile?", "Data"}),
    #"Anulowano przestawienie innych kolumn" = Table.UnpivotOtherColumns(#"Usunięto kolumny", {"rok"}, "Atrybut", "Wartość"),
    #"Kolumna przestawna" = Table.Pivot(Table.TransformColumnTypes(#"Anulowano przestawienie innych kolumn", {{"rok", type text}}, "pl-PL"), List.Distinct(Table.TransformColumnTypes(#"Anulowano przestawienie innych kolumn", {{"rok", type text}}, "pl-PL")[rok]), "rok", "Atrybut", List.Count)
in
    #"Kolumna przestawna"
ID posta: 402834 Skopiuj do schowka

matiz17 
ExcelGaduła 500+

Wysłany: 28-03-2021, 04:23   

Cytat:
Co znaczy "analizować za pomocą fragmentatora"? Jak chcesz widzieć te dane?

Chodzi mi o coś takiego, że chciałbym najzwyczajniej mieć unikalną listę miejsc dla tego typu danych i daty (miesiące / lata) by móc zaznaczać interesujące mnie dane na tych fragmentatorach.
Coś takiego (tak roboczo, na szybko) dla "prostszego" typu danych jak w załączniku chciałbym utworzyć.

costakiegodlatakichdanych.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 5 raz(y) 23.51 KB

Cezary Czajka 
Excel Expert

Wysłany: 28-03-2021, 09:18   

Zobacz czy takie rozwiązanie daje oczekiwany efekt?
Oczywiście jak napisał kolega uprzednio kluczem jest układ bazodanowy (płaski).

przedstawieniedanychdlamiejsc.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 8 raz(y) 255.17 KB

matiz17 
ExcelGaduła 500+

Wysłany: 28-03-2021, 16:32   

Dzięki za pomoc.
Kolumna F w arkuszu "Baza danych" to tylko informacja, ile jest miejsc odwiedzonych dla danego wiersza. W tabeli z analizą ("Arkusz 1") bardziej mi chodzi o zliczenie, ile razy wystąpiło dane miejsce. To poprawiłem sam i chyba jest dobrze?

Jeśli chodzi o miesiąc to jest dobrze, ale jak dołożę inne lata to nie będzie dobrze, bo będzie zliczało mi miesiąc "1" dla 2021, 2020 itd.
Czy dałoby się to jakoś rozwiązać? (zmieniłem delikatnie przykładowe dane (od A2 do A7).
Interesuje mnie ilość dla stycznia 2020, stycznia 2021, a nie ile ogólnie razy wystąpiło coś w styczniu.

Cytat:
kluczem jest układ bazodanowy (płaski).

nie wiem za bardzo o co chodzi (nie znam się na PQ), zależy mi na możliwości wklejenia własnych danych dla tego układu danych - widzę, że bez problemu mogę dodać "Miejsce 5" (dodałem je w przykładzie) albo dodatkowe wiersze.

przedstawieniedanychdlamiejsc(1).xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 4 raz(y) 265.96 KB

Cezary Czajka 
Excel Expert

Wysłany: 28-03-2021, 17:20   

[nie znam się na PQ] - zachęcam do zapoznania się. Bez tego narzędzia uzyskanie takiego efektu to koszmar.[/quote]

przedstawieniedanychdlamiejsc(1).xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 5 raz(y) 67.82 KB

matiz17 
ExcelGaduła 500+

Wysłany: 29-03-2021, 01:21   

Dostosowałem sobie to pod siebie (tak jak w załączniku) i sobie spróbuję wgrać później swoje dane.
Generalnie o to właśnie mi chodziło. Jak będę miał jakieś uwagi podczas testowania to napiszę, ale to był mój cel (to co tu otrzymałem). Dzięki za pomoc.

Cytat:
zachęcam do zapoznania się. Bez tego narzędzia uzyskanie takiego efektu to koszmar

Tak, zgadza się. Tutaj mogę polegać tylko na Twoim "projekcie" / "szablonie" tego działania, jak zwał, ale nie jest to nadzwyczaj duży projekt, więc pomoże mi on zrobić to, co chcę. Na przyszłość PQ z pewnością warto by było się nauczyć, ale nie jest to chyba proste narzędzie do nauczenia (choć z pewnością chyba łatwiejsze niż pisanie makr).

przedstawieniedanychdlamiejsc(1)(2).xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 4 raz(y) 75.81 KB

Odpowiedz do tematu