Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 64392 Skopiuj do schowka Zwracanie komórki na podstawie minimum formuły tablicowej
Autor Wiadomość
Switek25
Starszy Forumowicz

Wysłany: 11-03-2019, 19:14   Zwracanie komórki na podstawie minimum formuły tablicowej

Witam,

temat pośrednio powiązany jest z problemem analizowanym w poście z dnia 26.02.2019 'Zwrócenie komórek z minimalnymi wartości z osobnego zakresu'. Dzięki pomocy w tamtym zgłoszeniu udało mi się dokończyć arkusz z wyszukiwaniem minimalnych wartości.

Próbowałem w jednym miejscu zoptymalizować jedno z wyszukiwań. Chcę to zrobić za pomocą formuły tablicowej, jednak brakuje mi chyba doświadczenia, ale do rzeczy...

W zakresie A1:A10 znajdują się komórki, zawierające lokalizacje pewnych komórek. W zakresie B1:B10 i C1:C10 wyliczone są odpowiednio numery wiersza i kolumny komórek z A1:A10.

Następnie w A15:A24 i B15:B24 znajdują się wartości, które w zakresie C15:24 przyrównuję do wszystkich wyznaczonych wcześniej numerów wierszy i kolumn, znajdując minimalną wartość.

W zakresie D14:D24 chciałbym zwrócić wartość komórki z A1:A10, dla pierwszej wyliczonej wartości minimalnej (w przykładzie zamieściłem oczekiwane wyniki).

Przykład 1. w komórce C15 minimalna wartość to 0 wyliczona z działania na wierszu nr 1, zatem w komórce D15 zwracam komórkę A1.

Przykład 2. w komórce C23 minimalna wartość to 4 wyliczona z działania na wierszu 5 i 6, zatem zwracam pierwszą komórkę z kolumny A (A5).

Czy Waszym zdaniem możliwe jest utworzenie takiej formuły tablicowej (przykładowo wykorzystując funkcje PODAJ.POZYCJĘ i INDEKS), czy też konieczne jest zdefiniowanie makra?

W załączniku zamieszczam przykład.

Z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu.

Przykład.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 17 raz(y) 9.62 KB

ID posta: 363969 Skopiuj do schowka

apollo
ExcelSpec

Wysłany: 11-03-2019, 23:02   Re: Zwracanie komórki na podstawie minimum formuły tablicowe

Switek25 napisał/a:

Czy Waszym zdaniem możliwe jest utworzenie takiej formuły tablicowej (przykładowo wykorzystując funkcje PODAJ.POZYCJĘ i INDEKS), czy też konieczne jest zdefiniowanie makra?

Nie musi być makro. Może być formuła ale nie tablicowa a formuła normalna. Może być normalna? Jeśli musi być formuła tablicowa to nie czytaj dalej.

Skoro chciałbyś zwrócić wartość komórki z A1:A10, dla pierwszej wyliczonej wartości minimalnej to powinno być D18 = A10 a nie D18 = A16, jak masz w pliku.

Tak samo powinno być D20 = E17 a nie D20 = E12.

Proponuję normalną formułę w D15
Kod:

=INDEKS(A$1:A$10;PODAJ.POZYCJĘ(C15;MACIERZ.ILOCZYN(MODUŁ.LICZBY(B$1:C$10-A15:B15);{1;1});0))

Kopiuj w dół
--------------
No dobrze. Jeśli musisz mieć formułę tablicową, czyli zakończoną Ctrl + Shift + Enter to
Kod:

=INDEKS(A$1:A$10;PODAJ.POZYCJĘ(C15;MODUŁ.LICZBY(B$1:B$10-A15)+MODUŁ.LICZBY(C$1:C$10-B15);0))
ID posta: 363979 Skopiuj do schowka

Switek25
Starszy Forumowicz

Wysłany: 18-03-2019, 18:27   

Faktycznie podczas ręcznego mapowania pozycji się pomyliłem.
Formuła normalna jak najbardziej rozwiązuje mój problem i zwraca prawidłowe wartości (podobnie jak zaproponowana formuła tablicowa).

Dziękuję za pomoc!
ID posta: 364460 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu