Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 68582 Skopiuj do schowka Zaznaczenie opcji do wyboru
Autor Wiadomość
arti763
forumowicz

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 24-07-2020, 12:11   Zaznaczenie opcji do wyboru

Witam, mam plik , w który liczy ile surowca potrzeba na daną liczbę cykli.

Chodzi o to , że wyroby mają niekiedy kilka konfiguracji i chciałbym by można było zaznaczyć jakoś lub wybrać opcje

W pliku exel powinno byc wszystko jasne o co chodzi

Chciałbym móc jakoś wybrać jedna z opcji 1 2 lub3

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

exel.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 9 raz(y) 8.46 KB

ID posta: 390092 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 24-07-2020, 12:31   

Niezbyt to jasne w tym pliku, co jest do wyboru, a co jest już tylko konsekwencją wyboru. Rozumiem, że do wyboru jest opcja 1/2/3, ale co z tymi wagami? One też są niezależnie do wyboru, czy one są powiązane numerami z wybraną opcją?
Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem jest lista poprawności danych. Ale pokazałeś tylko jeden wiersz, a pewnie będzie ich więcej. Należałoby określić co w tych możliwościach wyboru będzie stałe , a co zmienne. Co w ogóle należy wyliczyć i wg jakiego wzoru?
ID posta: 390096 Skopiuj do schowka

arti763
forumowicz

Wysłany: 24-07-2020, 13:04   

Opcja 1,2,3
Odpowiada Wadze 1,2,3
Chyba , że dało by się obyć bez kolumny z wagami 1,2,3 tylko jakoś uwzględnić to w opcji

Standardowo , wszystkie wyroby mają tylko 1 opcje ale jest ich kilka , które maja po 2 lub 3 konfiguracje i wtedy w zależności od niej różna jest waga cyklu.

Jeszcze raz podsyłam excel, zaznaczone na żółto , to jest coś co chciałbym zaznaczyć - jeżeli jest tylko jedna opcja to wtedy w domyśle tylko ona

edycja Zbiniek:
Nie cytuj całej wypowiedzi znajdującej się bezpośrednio powyżej – w takim przypadku wiadomo, że się do niej odnosisz. Cytowanie stosuj tylko wtedy, gdy nawiązujesz do wypowiedzi o kilka postów wcześniej lub gdy komentujesz tylko jakiś fragment ostatniej wypowiedzi. W obu przypadkach zacytuj tylko fragment, do którego się odnosisz.

exel.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 6 raz(y) 9.46 KB

ID posta: 390098 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 24-07-2020, 14:09   

Zobacz, czy taki wariant Ci odpowiada. Dodałem kolumnę, w której należy wpisać numer opcji. Formatowaniem warunkowym na żółto zaznacza się wybrana pozycja. W kolumnie K (ostatniej) jest obliczany iloczyn i sprawdzana jest też poprawność wyboru opcji.
Inne rozwiązania są też możliwe, ale chciałem w możliwie niewielkim stopniu ingerować w Twój układ danych, zwłaszcza że opcje w różnych wierszach są różne. Ręczne zaznaczanie opcji kolorami czy innym formatowaniem byłoby trudniejsze do obsłużenia, bo standardowo Excel nie przewidywał takiego sposobu wprowadzania danych.

exel_opcje2.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 13 raz(y) 9.39 KB

ID posta: 390104 Skopiuj do schowka

arti763
forumowicz

Wysłany: 27-07-2020, 09:36   

Super :) o coś takie rozwiązanie mi chodziło.
A czy mogę prosić jeszcze o opisanie jak działa ta formuła ? Będę wiedział jak użyć ale nie bardzo ją rozumiem.
Kod:
=JEŻELI.BŁĄD($A5/(1/@INDEKS($G5:$I5;$C5));"zły wybór")

edycja Zbiniek:
Przy wpisywaniu kodów makr lub formuł proszę używać znaczniki [code] (zgodnie z pkt. 3.1 Regulaminu naszego forum).
ID posta: 390191 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 27-07-2020, 10:33   

W komórce C5 dokonujemy wyboru numeru opcji. Jeśli wybierzemy liczbę spoza przedziału [1;3] funkcja INDEKS zwróci błąd, bo pierwszy argument funkcji INDEKS ma 3 elementy. Wtedy funkcja JEŻELI.BŁĄD zamieni kod błędu na komunikat. Ale mamy jeszcze wiersze, gdzie jest wypełniona tylko 1 lub 2 pozycje tabeli wag. W takim przypadku przy wyborze pozycji niewypełnionej, funkcja INDEKS zwróci 0. Gdyby to pomnożyć przez ilość cykli wyjdzie 0, co mogłoby być mylące, dlatego lepiej zasygnalizować to jako błąd. Ponieważ nie ma funkcji JEŻELI.ZERO podobnej do JEŻELI.BŁĄD, więc można wymusić w takim przypadku błąd dzielenia przez zero i wykorzystać funkcję JEŻELI.BŁĄD. Dlatego zastosowałem zapis:
Kod:
ilość_cykli/(1/waga)
Zamiast jednego mnożenia są dwa dzielenia. Minimalnie dłużej to trwa (ale to są mikrosekundy), ale mamy dzięki temu obsłużone dwa potencjalne źródła błędu jedną funkcją.
ID posta: 390197 Skopiuj do schowka

arti763
forumowicz

Wysłany: 27-07-2020, 11:55   

Zastanawiałem się własnie gdzie jest to mnożenie :)
Dziękuje bardzo za pomoc i wyjaśnienia :)
Czy mógłbys może polecić jakąs lektture by zacząć lepiej ogarniać exela ?
ID posta: 390205 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 27-07-2020, 13:07   

Internet aż pęka w szwach od stron i artykułów poświęconych Excelowi. U nas na Forum kiedyś też zrobiono takie zestawienie
Literatury drukowanej też nie brakuje, chociaż tematyka jest tak szeroka, że można podchodzić do tematu różnie, koncentrując się na wybranej edycji Excela, na wybranej tematyce. Każdy autor ma swój styl i swoje podejście. Ja też coś napisałem, wydał to Helion, ale reklamować nie mogę. Moje podejście jest dość analityczne i z racji zainteresowań jest ukierunkowane na obliczenia inżyniersko-naukowe, a nie na tworzenie listy płac.
Nasze Forum istnieje już dość długo i na większość pytań można znaleźć odpowiedzi przeszukując zasoby Forum. Choć, prawdę mówiąc, czasem łatwiej mi dotrzeć do jakiegoś wpisu przez Google niż przez naszą "szukajkę".
ID posta: 390216 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu