Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 64077 Skopiuj do schowka warunkowe wpisywanie danych
Autor Wiadomość
bambosz 
Starszy Forumowicz

Wysłany: 08-02-2019, 12:31   warunkowe wpisywanie danych

Witam szanowna społeczność Excela,
minęło sporo czasu zanim znów potrzebuje waszej pomocy - świetnie przeszkoliliście mnie ostatnim razem. Przechodzę do sedna, mam problem ze stworzeniem odpowiedniej formuły warunkującej.

Mam dane na temat lokalizacje w rożnej formie, jeśli chodzi tylko o kraje europejskie to np nie byłoby problemu bo wystarczyłoby rozdzielić kolumny po przecinku. Problem jest wtedy gdy mam dane z USA. W tabeli Location posiadam miasto oraz stan w jakim dana osoba mieszka - potrzebuje odpowiedniej formuły, która zaczyta ten stan z listy i w następnej kolumnie dopisze "United States". Natomiast w przypadku, gdy nazwy stanu nie odnajdzie na liście to, żeby przekleiło wartość po przecinku w polu Country. Czy tak skomplikowana formuła w ogóle jest możliwa? Jeśli tak to prosiłbym o wskazówki jak ja napisać, bądź o podanie dobrego przykładu na podstawie którego mógłbym dostosować formule do swoich potrzeb.

Plik w załączniku.

Gorąco pozdrawiam

EDIT:
Zapomnialem dodac, ze lista Stanow znajduje sie w drugim arkuszu zatytulowanym "States".

przyklad.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 24 raz(y) 11.92 KB

ID posta: 362208 Skopiuj do schowka

BrunO 
ExcelSpec

Wysłany: 08-02-2019, 13:22   

To co opisałeś w poście strasznie skomplikowane nie jest. W załączniku masz przykład jak to zrobić. Z lenistwa dodałem 2 kolumny pomocnicze, ale jeśli za bardzo kłuły by w oczy, można je spokojnie zaszyć w formułach, tylko ze te trochę potworkowe się zrobią.

Problemem są jednak lokacje bez przecinków. Tam nie mamy żadnego separatora, który głupiemu komputerowi powie gdzie się kończy miasto, a gdzie zaczyna stan/kraj. Jeśli problem dotyczy tylko NY i D.C. to można obsłużyć to wyjątkiem, ale jeśli na 7 przykładowych wierszy mamy 2 wyjątki, to nie wróży to dobrze całości danych...

EDIT:
Teraz zobaczyłem, że się jeszcze Area potrafi pojawić na koniec, a wtedy na liście stanów też tego nie znajdzie...

przyklad (3).xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 25 raz(y) 12.43 KB

ID posta: 362212 Skopiuj do schowka

bambosz 
Starszy Forumowicz

Wysłany: 08-02-2019, 13:31   

BrunO napisał/a:
Problemem są jednak lokacje bez przecinków. Tam nie mamy żadnego separatora, który głupiemu komputerowi powie gdzie się kończy miasto, a gdzie zaczyna stan/kraj. Jeśli problem dotyczy tylko NY i D.C. to można obsłużyć to wyjątkiem, ale jeśli na 7 przykładowych wierszy mamy 2 wyjątki, to nie wróży to dobrze całości danych...

A gdyby dodać do listy stanów po prostu słowo „Area” jest szansa ze Excel wtedy automatycznie przypisze United States w odpowiedniej kolumnie? Chodzi o to, że Excel patrzy, widzi „Area” i automatycznie wklepuje ,,United States”? Lub gdybym dopisał formułę jeżeli błąd to tekst(wyskakuje #ARG! to wpisuję United States)?
ID posta: 362213 Skopiuj do schowka

Asia_@. 
Excel Expert

Pomogła: 2435 razy
Wysłany: 08-02-2019, 13:35   

spróbuj taki
Kod:
=JEŻELI(SUMA.ILOCZYNÓW((DŁ(B2)-DŁ(PODSTAW(B2;States!$A$2:$A$52;"")))/DŁ(States!$A$2:$A$52));"United States";PRAWY(B2;DŁ(B2)-ZNAJDŹ(",";B2)-1))

umiejead 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 08-02-2019, 13:35   

Trochę namieszałeś - raz masz przecinek stan a raz nie. Niektórych lokalizacji nie ma nawet na liście (np.Washington D.C. Metro Area, Greater New York City Area). Jaską wtedy regułę stosować?

Na początek: rozdzielanie do przecinka bądź przepisanie w całości w przypadku braku przecinka(dla B2):
Kod:
=JEŻELI.BŁĄD(LEWY(B2;ZNAJDŹ(",";B2)-1);B2)

---
edit: za późno ale zostawiam - może komuś się przyda.
ID posta: 362215 Skopiuj do schowka

bambosz 
Starszy Forumowicz

Wysłany: 08-02-2019, 13:51   

Dziękuję Asiu! Działa wzorowo :)

edycja Zbiniek:
Nie cytuj całej wypowiedzi znajdującej się bezpośrednio powyżej – w takim przypadku wiadomo, że się do niej odnosisz. Cytowanie stosuj tylko wtedy, gdy nawiązujesz do wypowiedzi o kilka postów wcześniej lub gdy komentujesz tylko jakiś fragment ostatniej wypowiedzi. W obu przypadkach zacytuj tylko fragment, do którego się odnosisz.
ID posta: 362219 Skopiuj do schowka

BrunO 
ExcelSpec

Wysłany: 08-02-2019, 13:56   

bambosz napisał/a:
A gdyby dodać do listy stanów poprostu słowo „Area” jest szansa ze Excel wtedy automatycznie przypisze United States w odpowiedniej kolumnie?

No nie za bardzo. Area nawet już masz na liście, ale excel szuka "Connecticut Area". Na takie przypadki na listę trzeba by wpisać dodatkowo każdy stan z Area na końcu. Ale propozycja Asi podsunęła mi proste rozwiązanie na pozbycie się raczej zbędnego słowa "Area" w ogóle. Wtedy z wyszukaniem stanu nie będzie problemu.

Ale problem braku przecinków pozostaje, chyba ze idąc dalej tropem Asi przyjmiemy, że tam gdzie przecinka brak, to Hamburgery, ale na oddzielenie miasta od stanu (w takim Greater New York City Area nawet stanu nie ma) pomysłu już nie mam.

przyklad (3).xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 26 raz(y) 12.7 KB

ID posta: 362222 Skopiuj do schowka

bambosz 
Starszy Forumowicz

Wysłany: 08-02-2019, 13:59   

Dziękuję Ci Bruno również, pomysł Asi się sprawdza - pracuję głównie na klientach z USA i Zachodniej Europy, więc wszędzie tam, gdzie nie ma kraju zazwyczaj jest USA.

Pozdrawiam gorąco, i jeszcze raz serdecznie dziękuję!

edycja Zbiniek:
Nie cytuj całej wypowiedzi znajdującej się bezpośrednio powyżej – w takim przypadku wiadomo, że się do niej odnosisz. Cytowanie stosuj tylko wtedy, gdy nawiązujesz do wypowiedzi o kilka postów wcześniej lub gdy komentujesz tylko jakiś fragment ostatniej wypowiedzi. W obu przypadkach zacytuj tylko fragment, do którego się odnosisz.
ID posta: 362223 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu