Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 61140 Skopiuj do schowka Usprawnienie Znajdź i Jeżeli z tagowaniem wedle słownika
Autor Wiadomość
darkous 
Exceloholic

Wysłany: 17-04-2018, 12:56   Usprawnienie Znajdź i Jeżeli z tagowaniem wedle słownika

Witam,
Coraz częściej mam potrzebę "tagowania" pewnej grupy wartości za pomocą wyszukiawnia konrektnego ciągu znaków w dłuższym ciągu znaków. Używam teraz mocno zagnieżdżone jeżeli, znajdź, jeżeli.błąd acz jeżeli jest więcej wartości to można zgłupieć.
I pytanie - można to jakoś usprawnić? Tak, że jeżeli znajdzie, jak w przykładzie - ciąg znaków active, premium itp we wskazanej komórce - to ma przypisać obok wskazaną wartość.
Przykład -kolumna A to słownik które wartości ma szukać, w kolumnie H rzucić okreslony tag wedle tego co znajduje się w kolumnie G.
Będę wdzięczny za pomoc - chyba, że nie ma innego rozwiązania jak pojechać makrem.

Pozdrawiam

przykład.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 13 raz(y) 10.75 KB

ID posta: 344560 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet
Excel Expert

Wysłany: 17-04-2018, 13:42   

Zobacz, czy o to chodziło?
Formuła:
Kod:
=JEŻELI.BŁĄD(INDEKS($A$2:$A$7;PODAJ.POZYCJĘ(1;INDEKS(LICZ.JEŻELI(G2;"*"&$A$2:$A$7&"*"););0));"Inne")

Zakładam, że nie będzie takiego przypadku, żeby w jednej pozycji były dwie poszukiwane frazy (wtedy formuła zwróci tę, która jest wcześniej na liście Wybór).

przykład_oznaczanie.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 17 raz(y) 11.04 KB

ID posta: 344562 Skopiuj do schowka

darkous 
Exceloholic

Wysłany: 17-04-2018, 13:46   

O coś takiego mi chodziło :)
Tak, w tym przypadku nie powtarzają się wartości. Śmiga pięknie, dzięki!!

darkous w dniu: 2018-04-18, 13:57 napisał/a:
Jeszcze mała prośba - chciałbym "słownik" zrobić w osobnym arkuszu, i chciałbym aby funkcja łapała zakres dynamicznie - od A2 do ostatniej niepustej komórki.
Próbuje to zszyć z funkcjami jak
Kod:
=MAX((A:A<>"")*WIERSZ(A:A))

Gdzie pokazuje mi ostatnia pozycję i sklepić z np. =adres ale mam problem.
Dziękuję z góry :)

edycja Zbiniek:
Proszę korzystać z opcji edytowania wypowiedzi – przycisk „edytuj”. Opcja jest dostępna bodajże przez 30 minut od momentu wysłania wypowiedzi.
ID posta: 344564 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet
Excel Expert

Wysłany: 17-04-2018, 15:07   

Masz 2 warianty do wyboru. Zobacz, który będzie szybszy przy dużej liczbie danych. W obu przypadkach założyłem, że lista jest w Arkuszu2 w kolumnie A i sięga najwyżej do 1000 wiersza (jeśli potrzeba więcej, zmień to w formule, ale nie przesadzaj, bo może to wolniej działać).
Jeszcze jedno: jeśli na liście wyborów masz słowa, z których jedno jest fragmentem drugiego, np. Star i SuperStar, to to dłuższe musi być na liście wcześniej.

przykład_oznaczanie2.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 16 raz(y) 11.63 KB

ID posta: 344573 Skopiuj do schowka

darkous 
Exceloholic

Wysłany: 17-04-2018, 15:41   

Miodzio! Na szczęście słownik będzie miał góra 30/40 pozycji, choć słowników będzie kilka, ale śmiga.
Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc!

EDIT:
Dopytam jednak jeszcze.
A gdybym chciał stworzyć mapę:
Jeżeli Znalazłeś wartość z kolumny A - wstaw wartość z kolumny B.
Wariant I udało mi sie przerobić, acz wariant II wydaje się działać sprawniej.[/list]

EDIT2:
Dobra, przerobiłem i wariant II
ID posta: 344575 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu