Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 55504 Skopiuj do schowka Średnie tempo zmian
Autor Wiadomość
DMS
forumowicz

Wysłany: 05-01-2017, 21:49   Średnie tempo zmian

Cześć, piszę właśnie licencjat i muszę przygotować do niego trochę obliczeń.
Jako, że czasami zdarza mi się popełniać błahe błędy w obliczeniach a tym razem boję się, że takowy też popełniam to chciałem się Was zapytać.

Mam zbiór danych za lata 2005-2015 i chcę policzyć między nimi różnicę na kilka różnych sposobów. W załączniku wrzucam owe dane wraz z dwoma stwierdzeniami, które sformułowałem na ich podstawie i tutaj pojawia się pytanie - czy są one w pełni zgodne z prawdą? Jest to praca licencjacka więc chciałbym się pozbyć wszelkich niedomówień na tyle na ile jest to możliwe.

Pozdrawiam, Dominik :)

dane.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 17 raz(y) 8.93 KB

ID posta: 312267 Skopiuj do schowka

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 06-01-2017, 09:40   

To stwierdzenie:
Kod:
Produkcja mleka w proszku rosła średnio w każdym roku o 3,92%.
jest nieprawidłowe, przecież w niektórych latach malała, a w niektórych rosła.
ID posta: 312292 Skopiuj do schowka

DMS
forumowicz

Wysłany: 06-01-2017, 13:15   

Produkcja mleka w proszku rosła średnio o 3,92% rok do roku w okresie 2005-2015?
Chodzi mi o to jak wyrazić średni wzrost, bo pomimo tego że były okresy wzrostu i spadku to jednak patrząc na całość to produkcja wzrosła na przestrzeni tych lat.
ID posta: 312310 Skopiuj do schowka

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 07-01-2017, 08:24   

Kod:
Chodzi mi o to jak wyrazić średni wzrost, bo pomimo tego że były okresy wzrostu i spadku to jednak patrząc na całość to produkcja wzrosła na przestrzeni tych lat.
Dodałem wykres produkcji.
Przeanalizuj wykres i może określ etapami, kiedy produkcja rosła, a kiedy malała i średnio o ile procent.

dane2.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 14 raz(y) 10.91 KB

ID posta: 312371 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet
Excel Expert

Wysłany: 07-01-2017, 14:01   

Takie podejście do liczenia średniej jest w ogóle nieprawidłowe. Jeśli liczymy procentowe zmiany roczne, to odnosimy rok bieżący do roku poprzedniego, a nie do pierwszego w zestawieniu. W związku z tym każda wartość procentowa ma inną bazę. Takich wartości nie wolno uśredniać na zasadzie średniej arytmetycznej. Musi tu być uwzględniona zasada procentu składanego. Czyli jeśli chcemy obliczyć średnio-roczne tempo wzrostu p na przestrzeni 10 lat, to musimy użyć równania
Kod:
(1 + p)^10= wartość końcowa/wartość początkowa

Mnie osobiście nie razi sformułowanie: średnioroczne tempo wzrostu (o ile jest poprawnie policzone), pomimo że w tym okresie były wzrosty i spadki. Można jednak sformułować to opisowo np. tak:
Cytat:
W analizowanym okresie produkcja mleka wahała się, lecz w całym okresie jej wzrost wyniósł 19,47%, co odpowiada corocznemu średniemu wzrostowi o 1,79%, przy założeniu, że wzrost byłby równomierny.

dane_mleko.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 22 raz(y) 8.9 KB

ID posta: 312401 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu