Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 64395 Skopiuj do schowka Problem z formuła i formatowaniem warunkowym
Autor Wiadomość
Sorn 
Starszy Forumowicz

Wysłany: 12-03-2019, 09:05   Problem z formuła i formatowaniem warunkowym

Cześć,

Moi drodzy mam problem z następująca formuła:

Kod:
=JEŻELI.BŁĄD(JEŻELI($E3="x";"Zrealizowane";JEŻELI($H3="";"";DNI.ROBOCZE(DZIŚ();$H3;#ADR!)));"")

W załączniku dodałem plik, któremu możecie się przyjrzeć.
W czym jest problem? Rozbija się o ww formułę i formatowanie warunkowe.
Rozbija się o dwie kolumny-Alert Ofertowanie i Alert Realizacja.
W tych dwóch kolumnach jest ta sama formuła.
Jak ustawiamy formatowanie warunkowe (kolorwanie całego pola) na wartości większej lub równej 21 to kolorują się wszystkie pola wewnątrz tych dwóch kolumn. Nawet tam gdzie nie ma wartości.

Jeśli ustawię formowatowanie mniejsze lub równe 0 to poza tabelą poniżej tabeli koloruje kolumny.

Zakładam, że błędy te powstają w wyniku formuły, która została przeze mnie zapisana. Jednak na dzień dziś nie wiem gdzie popełniłem błęd.

Proszę o pomoc.

W razie pytań służę pomocą.

Probka.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 11 raz(y) 117.58 KB

ID posta: 363986 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 12-03-2019, 10:04   

Jeśli używasz formatowania warunkowego z warunkiem liczbowym otwartym np. >21, to ten warunek spełniają również wszystkie teksty, również teksty puste, które są wynikiem działania formuł, dlatego masz taki wynik. Możesz ograniczyć przedział do liczb mniejszych niż jakieś sensowne maksimum np. <1000, albo zastosować formułę ze sprawdzeniem np. CZY.LICZBA.

Zakres formatowania jest ustawiony na całe kolumny F i G, dlatego formatuje również komórki poza tabelą. Możesz ograniczyć zasięg do danych tabeli.
ID posta: 363994 Skopiuj do schowka

Sorn 
Starszy Forumowicz

Wysłany: 12-03-2019, 10:11   

Ogólnie to ta tabela będzie się zwiększać.
Dlatego formatowanie nałożyłem na całe kolumny, by w przyszłości tego nie dodawać.

W przypadku wyniku większe równe 21 to się zgadza.
A co jeśli chcę mniejsze lub równe 0 ? :-)
ID posta: 363995 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 12-03-2019, 12:05   

Komórka pusta (bez żadnej zawartości) w porównaniach arytmetycznych jest traktowana jak 0, dlatego warunek <=0 obejmuje również puste komórki. Dlatego napisałem, żeby ograniczyć zakres formatowania. Jeśli używasz tabeli Excela, to gdy podasz zakres obejmujący całe kolumny tabeli (dane bez nagłówków), to będą się one aktualizować przy powiększaniu tabeli, więc nie musisz deklarować całych kolumn, tylko te aktualnie używane wiersze.
Ostatnio zmieniony przez Maciej Gonet 12-03-2019, 12:52, w całości zmieniany 1 raz  
ID posta: 364013 Skopiuj do schowka

Sorn 
Starszy Forumowicz

Wysłany: 12-03-2019, 12:50   

OK,
Rozumiem pewni na weekendzie będę próbował to bardziej ogarnąć :-)
ID posta: 364026 Skopiuj do schowka

Sorn 
Starszy Forumowicz

Wysłany: 12-03-2019, 14:21   

Maciej Gonet napisał/a:
Komórka pusta (bez żadnej zawartości) w porównaniach arytmetycznych jest traktowana jak 0, dlatego warunek <=0 obejmuje również puste komórki. Dlatego napisałem, żeby ograniczyć zakres formatowania. Jeśli używasz tabeli Excela, to gdy podasz zakres obejmujący całe kolumny tabeli (dane bez nagłówków), to będą się one aktualizować przy powiększaniu tabeli, więc nie musisz deklarować całych kolumn, tylko te aktualnie używane wiersze.

A co w takiej sytuacji muszę zrobić, by nałożyć kolor na wiersz, który będzie miał wynik 0. Nie interesuje mnie puste wiersze?
ID posta: 364037 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 12-03-2019, 15:08   

Są dwie możliwości: albo zastosować formułę formatowania (przykład w komórce F62), na przykład taką:
Kod:
=ORAZ(CZY.LICZBA(F62);F62<=0)

Jeśli zakres formatowany obejmuje więcej komórek, formułę pisze się tylko dla pierwszej komórki zakresu.
Albo połączyć dwie reguły, ale ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności. Przykład w komórce F57. Pierwsza reguła (umieszczona wyżej) formatuje komórki puste bez tła. Druga formuła (niżej) dla tego samego zakresu formatuje komórki np. ujemne i zero na przykład zielonym tłem. Reguła umieszczona wyżej ma wyższy priorytet.

ProbkaFW.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 15 raz(y) 118.44 KB

ID posta: 364042 Skopiuj do schowka

Sorn 
Starszy Forumowicz

Wysłany: 13-03-2019, 10:49   

Potiwerdzam-wszystko jest ok.
Dziękuje.
ID posta: 364093 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu