Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 46465 Skopiuj do schowka Problem z formułą - amortyzacja ST
Autor Wiadomość
Stargazer
świeżak

Wysłany: 08-04-2015, 09:48   Problem z formułą - amortyzacja ST

Witam,
Mam kłopot z formułą dotyczącą amortyzacji środka trwałego, w przypadku, gdy zakupiono go w grudniu 2013 roku i powinien on zamortyzować się w 100%, w styczniu 2014 (przykład w ostatnim wierszu w załączniku). Chciałbym, aby do całej tabeli była jedna uniwersalna formuła, ale ciągle coś się krzaczy. Proszę o jakieś sugestie, bo chyba mam jakąś umysłową blokadę...

Formuły.xls
Pobierz Plik ściągnięto 33 raz(y) 41.5 KB

ID posta: 258865 Skopiuj do schowka

zielony
Excel Expert

Wysłany: 08-04-2015, 11:28   

do G2
Kod:
=JEŻELI(DATA($F$1;G$1;1)>$A2;MIN($B2-$D2;$B2*$E2/100/12);0)

do H2 i przeciągnij w prawo
Kod:
=JEŻELI(DATA($F$1;H$1;1)>$A2;MIN($B2-$D2-SUMA($G2:G2);$B2*$E2/100/12);0)

później wszystko możesz przeciągnąć w dół (uwzględniając, że pierwszy miesiąc ma lekko inną formułę)

(różnica w formułach, wynika tylko z tego, że sprawdzam ile zostało już zamortyzowane w danym roku, a w przypadku pierwszego miesiąca - formuła w G2 - nie mam czego sumować, stąd brak funkcji SUMA, generalnie to w obu przypadkach ta sama formuła)

nie do końca rozumiem, też funkcjonowanie stawki amortyzacyjnej 100%, ale przez analogię założyłem, że chodzi o to, że ma się w całości zamortyzować w jeden rok

pozdrawiam

EvoLogic: [Konsulting biznesowy] [Facebook] [Excel Blog - ostatni wpis: Linie rzutu na wykresie]
ID posta: 258880 Skopiuj do schowka

MarcinSz 
Starszy Forumowicz

Wysłany: 08-04-2015, 11:38   Re: Problem z formułą - amortyzacja ST

Nie wiem, czy dobrze odgadłem o co chodzi, ale proponowałbym coś takiego:
Kod:

=(DATA(ROK($A2);MIESIĄC($A2)+1;1)-1<DATA(2014;G$1+1;1)-1)*SLN($B2;0;ZAOKR(12/$E2%;0))

część formuły do operatora mnożenia * sprawdza, czy sprzęt został już kupiony w poprzednim miesiącu, a po * liczy odpis amortyzacyjny.

Dodatkowo, w komórce T2 proponowałbym
Kod:

=SUMA($G2:G2)

i przeciągnąć na zakres T2:AE8
I jeszcze, żeby w miarę możliwości nie używać nigdy rzymskich liczb w opisach miesięcy ani w ogóle nigdzie w Excelu, bo później ciężko coś z tym zrobić.
ID posta: 258882 Skopiuj do schowka

Stargazer
świeżak

Wysłany: 08-04-2015, 12:34   

Serdeczne dzięki za podpowiedzi.

Amortyzacja w tym przypadku ma być jednorazowa, czyli całość zamortyzuje się w styczniu 2014 (całe 2000 PLN). Czy istnieje możliwość podłączenia tej formuły do tej jednej dużej, tak aby można było ją zastosować w każdym przypadku?
Coś nie bardzo wychodzi mi to połączenie...
ID posta: 258890 Skopiuj do schowka

MarcinSz 
Starszy Forumowicz

Wysłany: 08-04-2015, 13:23   

Stargazer napisał/a:
Serdeczne dzięki za podpowiedzi.

Amortyzacja w tym przypadku ma być jednorazowa, czyli całość zamortyzuje się w styczniu 2014 (całe 2000 PLN).

Nie bardzo rozumiem. W którym wypadku i po czym mam poznać, że akurat w tym jednorazowa?
Aha, uznałem, że liczba w kolumnie E oznacza, jaki procent wartości jest amortyzowany rocznie, o to chodziło?
ID posta: 258893 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet
Excel Expert

Wysłany: 08-04-2015, 13:34   

Nie wchodząc w zawiłości obliczeń amortyzacyjnych, które nie do końca rozumiem, poprawiłem Pana formuły pod względem logiczno-strukturalnym. Było tam kilka powtarzających się lub wykluczających warunków, które niepotrzebnie wydłużały formuły.
Poza tym analiza takich długich formuł jest trudna, zdecydowanie polecam stosowanie nazw komórek, zakresów i ewentualnie powtarzalnych fragmentów formuł. Proszę porównać czytelność zapisu z nazwami w wierszu 20. z czytelnością formuł bez nazw.
Proszę sprawdzić, czy to działa zgodnie z Pana oczekiwaniami - być może są jeszcze jakieś szczególne przypadki, których nie było w przykładach.

Formuły.xls
Pobierz Plik ściągnięto 54 raz(y) 64.5 KB

ID posta: 258894 Skopiuj do schowka

Stargazer
świeżak

Wysłany: 08-04-2015, 13:37   

Tak, dokładnie. Jednorazowa amortyzacja dotyczy ST poniżej 3500 PLN, stawka wynosi wtedy zawsze 100% i amortyzacja następuje zawsze w całości, w kolejnym m-cu po nabyciu. W tej chwili jednak co m-c schodzi całe 2000 PLN.Natomiast jest jeszcze kwestia połączenia tego w jeden zapis dla wszystkich wariantów.
ID posta: 258895 Skopiuj do schowka

Stargazer
świeżak

Wysłany: 08-04-2015, 13:55   

Maciej Gonet napisał/a:
Nie wchodząc w zawiłości obliczeń amortyzacyjnych, które nie do końca rozumiem, poprawiłem Pana formuły pod względem logiczno-strukturalnym. Było tam kilka powtarzających się lub wykluczających warunków, które niepotrzebnie wydłużały formuły.
Poza tym analiza takich długich formuł jest trudna, zdecydowanie polecam stosowanie nazw komórek, zakresów i ewentualnie powtarzalnych fragmentów formuł. Proszę porównać czytelność zapisu z nazwami w wierszu 20. z czytelnością formuł bez nazw.
Proszę sprawdzić, czy to działa zgodnie z Pana oczekiwaniami - być może są jeszcze jakieś szczególne przypadki, których nie było w przykładach.

WOW, świetnie. Wszystko działa jak należy.
Wielkie dzięki wszystkim za pomoc!
ID posta: 258898 Skopiuj do schowka

Peter 
forumowicz

Wysłany: 10-01-2017, 23:01   

Witam serdecznie,

probuje ogarnąc temat amortyzacji środkow trwalych w firmie i przygotowalem plik, ktory załączam.

Prosze ekspertow aby sprawdzili formuly i wydali opinie, czy moje wyliczeia są poprawne.

Dziękuję bardzo, pozdrawiam

Plan_amortyzacji.zip
Pobierz Plik ściągnięto 7 raz(y) 77.37 KB

Peter 
forumowicz

Wysłany: 14-01-2017, 08:00   

Witam ponownie,

Załączony przeze mnie arkusz bazuje na liniowej metodzie amortyzacji.

Jednakze po po konsultacji z glownym księgowym okazalo sie, ze stosujemy metode degresywna, ktora rzechodzi w metodę liniową w okresie, kiedy wartosc amortyzacji dokonywana metodą degresywną staje sie mniejsza niz metodą liniową.

Wiem, ze w excelu sluzy do tego funkcja Db () ale nie potrafię wpiąc ja do mojego arkusza, aby liczylo poprawnie. :?:

Prosba taka sama jak powyzej, za pomoc bardzo dziekuje, pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
Jarek

Peter 
forumowicz

Wysłany: 14-01-2017, 09:38   

Dzien dobry,

w necie znalazlem opis obliczania amortyzacji metodą degresywną, załączam ponizej, prosba ta sama co w korespondencji powyzej. Jezeli uznacie ze potrzebn jest modyfikacja mojego zalącznika, mozna zmieniac, jestem w posiadaniu pliku bazowego, jezeli będą formuly, ktore będą obliczaly wartosc miesiecznej amortyzacji, to z kosmetyką juz dam sobie radę.
Opis przykladu poniżej:

II. Ustalenie odpisów amortyzacyjnych metodą degresywną:

Roczne odpisy amortyzacyjne z zastosowaniem metody liniowej: 30.000 zł × 14% = 4.200 zł.

Odpisy amortyzacyjne z zastosowaniem degresywnej metody amortyzacji:

1) w 2012 r.: 30.000 zł × (14% × 2,0) = 8.400 zł,

2) w 2013 r.: (30.000 zł - 8.400 zł) × (14% × 2,0) = 6.048 zł,

3) w 2014 r.: (30.000 zł - 8.400 zł - 6.048 zł) × (14% x 2,0) = 4.354,56 zł,

4) w 2015 r.: (30.000 zł - 8.400 zł - 6.048 zł - 4.354,56 zł) × (14% × 2,0) = 3.135,28 zł.

Ponieważ kwota amortyzacji obliczona metodą degresywną jest mniejsza od rocznej kwoty amortyzacji ustalonej metodą liniową (4.200 zł), od 2015 r. jednostka zaczyna stosować metodę liniową. Roczna kwota amortyzacji w tym roku wyniesie: 12.600 zł,

5) w 2016 r. odpis amortyzacyjny wyniesie: 4.200 zł,

6) w 2017 r. odpis amortyzacyjny wyniesie: 2.797,44 zł i nastąpi zrównanie odpisów amortyzacyjnych maszyny z jej wartością początkową. Rok 2017 będzie zatem ostatnim rokiem amortyzacji.

Dziękuję, pozdrawiam
Jarek

Odpowiedz do tematu