Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 68561 Skopiuj do schowka Optymalizacja formuły - za dużo argumentów/znaków
Autor Wiadomość
szurruburru
świeżak

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 21-07-2020, 11:56   Optymalizacja formuły - za dużo argumentów/znaków

Cześć!

Mam oto taki problem.

Nie potrafię poradzić sobię ze stworzeniem konkretnej formuły.

Jest tekst w HTML wklejony w komórkę: (szukany przez nas tekst został pogrubiony)

<br/> Wartość energetyczna: 1454 kJ / 345 kcal <br/> Tłuszcz: 25,10 g <br/> w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 0,3 g <br/>

Następnie chcę wyciągnąć z tego tekstu następującą informację:

Mam kolumnę z 5 zakresami zawartości tłuszczy w 100 g - załącznik 1.

Teraz trzeba napisać formułę tak, aby:

"Czy "*Tłuszcz: 25,10*" ma być przyporządkowany do wartości w kolumnie 0-20, 21-40 itp., wyświetlając przy tym tekst z nagłówka, czyli np. "0-20_fat"."

Obecnie używam takiej formuły, jednak dla niej muszę przypisać bardzo dużo argumentów (zakres wartości od 0,01 do 20), nie mam pomysłu jak to skrócić, na chwilę obecną miałem pomysł, żeby to wypisać po kolei: 
Kod:
=JEŻELI(LUB(LICZ.JEŻELI(G3;"*Tłuszcz: 25*");(LICZ.JEŻELI(G3;"*Tłuszcz: 25,10*")));"21-40_fat"; "-")

Próbowałem również złącz teksty, ale również jest za dużo zmiennych..

Potrzebna jest (tak mi się zdaje) jakaś konsolidacja wyników formuły złącz/połącz.teksty(zakres wartości od 0,01 do 19,9)

Pozdrawiam,
Paweł

edycja Zbiniek:
Przy wpisywaniu kodów makr lub formuł proszę używać znaczniki [code] (zgodnie z pkt. 3.1 Regulaminu naszego forum).

Załącznik_1.JPG
Tabela zawartości tłuszczy w gramach
Plik ściągnięto 10 raz(y) 18.74 KB

ID posta: 389982 Skopiuj do schowka

Bill Szysz 
Excel Expert

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 21-07-2020, 12:58   

szurruburru, Proszę najpierw przeczytaj nasz regulamin (u góry, druga pozycja od lewej) i zastosuj się do niego - czyli załącz przykładowy plik z oczekiwanym rezultatem wpisanym chocby ręcznie.

szurruburru
świeżak

Wysłany: 21-07-2020, 14:31   

Dzięki za upomnienie, nie zauważyłem tej zasady, już załączam plik :)

edycja Zbiniek:
Nie cytuj całej wypowiedzi znajdującej się bezpośrednio powyżej – w takim przypadku wiadomo, że się do niej odnosisz. Cytowanie stosuj tylko wtedy, gdy nawiązujesz do wypowiedzi o kilka postów wcześniej lub gdy komentujesz tylko jakiś fragment ostatniej wypowiedzi. W obu przypadkach zacytuj tylko fragment, do którego się odnosisz.

excel_optymalizacja_formuly.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 11 raz(y) 11.16 KB

ID posta: 389992 Skopiuj do schowka

Bill Szysz 
Excel Expert

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 21-07-2020, 16:03   

Ech....nie napracowałeś się z tym przykładem. Przykłady powinny obejmować możliwie ekstremalne przypadki po to by można było stworzyć w miarę uniwersalną formułę.
Jeśli moja formuła nie obejmuje jakichś Twoich przypadków to pewnie dlatego, że tak ubogi dałeś przykład (i tak nie do końca jasny). Innej formuły ode mnie nie będzie bo nie chcę tracić czasu na ponowne zgłębianie zagadnienia które od samego początku powinno być właściwie opisane/zaprezentowane.
W J6 formuła
Kod:
=JEŻELI.BŁĄD(JEŻELI(WYSZUKAJ(--LEWY(PODSTAW(USUŃ.ZBĘDNE.ODSTĘPY( FRAGMENT.TEKSTU($G6;SZUKAJ.TEKST("Tłuszcz:";$G6)+8;10));"g";POWT(" ";10));10); {0\"0-20_fat";21\"21-40_fat";41\"41-60_fat";61\"61-80_fat";81\"81-100_fat"}) =J$5;J$5;"-");"-")

i kopia w dół i w prawo.
Oczywiście można to zrobić na wiele innych sposobów.

excel_optymalizacja_formuly_BS.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 7 raz(y) 11.32 KB

szurruburru
świeżak

Wysłany: 21-07-2020, 21:24   

Wow! Nie spodziewałem się takiej pomocy - raczej liczyłem co najwyżej na dyskusję, dlatego ten przykład był taki okrojony. Na przyszłość na pewno włożę więcej pracy, by przedstawić problem. Widząc teraz Twoje podejście do tematu i ogromną życzliwość - czuję się głupio!

Formuła działa tak jak chciałem. Bardzo, bardzo dziękuję :roll:
ID posta: 390007 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu