Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 67732 Skopiuj do schowka liczba porządkowa
Autor Wiadomość
zikom
Starszy Forumowicz

Wysłany: 03-04-2020, 12:14   liczba porządkowa

Witam,
Mam problem z napisaniem formuły, która będzie generowała liczbę porządkową.
Mam zestawienie liczb i chciałbym nadać im liczbę porządkową w zależności od wielkości.
jest funkcja, która realizuje taki cel to jest POZYCJA.NAJW, ale w tej funkcji dla duplikatów pomijana jest jedna pozycja, a chciałbym aby tak nie było, czyli wszystkie pozycje były występowały w tej funkcji. Pozycja po duplikacie byłaby kolejną.
Czy funkcja POZYCJA.NAJW może działać na filtrach ?

Plik w załączeniu

Pozdrawiam
zikom

liczba porządkowa.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 24 raz(y) 11.61 KB

ID posta: 384849 Skopiuj do schowka

Asia_@. 
Excel Expert

Pomogła: 2626 razy
Wysłany: 03-04-2020, 13:51   

Kod:
=SUMA.ILOCZYNÓW((D6>=D$6:D$15)/LICZ.JEŻELI(D$6:D$15;D$6:D$15&""))

zikom
Starszy Forumowicz

Wysłany: 03-04-2020, 14:12   

Asia_@, o to mi chodziło :-)
Czy jest możliwa jeszcze druga część problemu aby formuła działała na filtrach, to znaczy aby p założeniu filtra na kat np "B" nadało liczbę porządkową dla wyfiltrowanych wartości?

Dziękuję za pomoc

zikom
ID posta: 384859 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 03-04-2020, 16:06   

Z filtrem jest trudniej, bo tylko funkcje SUMY.CZĘŚCIOWE i AGREGUJ "zauważają" użycie filtra, a możliwości użycia też są ograniczone. Propozycja w załączniku rozbita na dwie części. Część formuły zapisałem w Menedżerze nazw pod nazwą tab:
Kod:
=Arkusz1!$D$6:$D$15*SUMY.CZĘŚCIOWE(2;ADR.POŚR("D"&WIERSZ(Arkusz1!$D$6:$D$15)))
Ta formuła przekształca zakres D6:D15 w tablicę, w której wiersze ukryte filtrem zostały zastąpione zerami. W arkuszu formuły tablicowe jednokomórkowe:
Kod:

=SUMA((D6>=tab)/MACIERZ.ILOCZYN(--(tab=TRANSPONUJ(tab));tab*0+1))-LUB(tab=0)
Aby formuła działała poprawnie wśród danych nie może być zer.

liczba porządkowa1.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 5 raz(y) 11.61 KB

ID posta: 384879 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 03-04-2020, 18:20   

Jestem pełen uznania dla formuł Macieja. :danke Ja zawsze w takich sytuacjach idę na łatwiznę i robię kolumnę pomocniczą. Gorzej jakby się takiej kolumny z jakiś względów nie dało wstawić. Zwykle się da i można ją ukryć. Dzięki kolumnie pomocniczej nie muszę kombinować tylko zastosuję formułę Asi z małą korektą. Przykład w załączniku.

liczba porządkowa (1).xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 10 raz(y) 12.33 KB

ID posta: 384882 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 03-04-2020, 18:53   

Masz rację Waldek, trochę przesadziłem z tą swoją formułą. Jak się spokojnie zastanowić, to można to skrócić do takiego zapisu:
Kod:
=SUMA.ILOCZYNÓW((D6>=$D$6:$D$15)*SUMY.CZĘŚCIOWE(2;ADR.POŚR("D"&WIERSZ(Arkusz1!$D$6:$D$15)))/LICZ.JEŻELI($D$6:$D$15;$D$6:$D$15))
Nie trzeba już używać nazwy (chociaż można jak ktoś chce mieć bardziej przejrzysty zapis).
A Twój pomysł też dobry. Ja jakoś staram się unikać kolumn pomocniczych jeśli się da, wolę stosować nazwy, jakoś tak się przyzwyczaiłem.
Twój wzór chyba też można troszkę uprościć:
Kod:
=SUMA.ILOCZYNÓW((D6>=D$6:D$15)*$B$6:$B$15/LICZ.JEŻELI(D$6:D$15;D$6:D$15))

liczba porządkowa2.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 8 raz(y) 11.5 KB

ID posta: 384887 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 03-04-2020, 20:30   

Nie wiem dlaczego wpisałem: $B$6:$B$15=1, przecież wiadomo, że może być bez =1. A ta końcówka to pomysł Asi, zastosowałem w oryginale. Wydaje mi się, że zbędna, ale może trzeba zapytać autorkę w jakich sytuacjach się przydaje. Maciej Gonet, Twoją formułę też da się skrócić, np. tak:
Kod:
=SUMA.ILOCZYNÓW((D6>=$D$6:$D$15)*SUMY.CZĘŚCIOWE(2;ADR.POŚR("D"&WIERSZ($D$6:$D$15)))/LICZ.JEŻELI($D$6:$D$15;$D$6:$D$15))
ID posta: 384902 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 03-04-2020, 22:04   

To dodawanie pustego tekstu w LICZ.JEŻELI jest potrzebne jak wśród danych są puste komórki, wtedy są one zliczane razem z pustymi tekstami. Tu nie było pustych komórek.
ID posta: 384907 Skopiuj do schowka

Bill Szysz 
Excel Expert

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 03-04-2020, 23:05   

Maciej Gonet napisał/a:
wolę stosować nazwy, jakoś tak się przyzwyczaiłem.

Będziesz zachwycony funkcją ZEZWALAJ (LET)...... ja jestem :mrgreen:

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 03-04-2020, 23:15   

Funkcją to może i będę (zachwycony), ale jej nazwą na pewno nie :evil: Zastanawiam się kto wymyśla te potworki językowe w polskiej wersji Excela, tudzież inne dziwactwa jak np. zmiana kodu błędu #N/D! na #N/D, błąd #ROZLANIE, który się na ogół nie mieści i wyświetla się jako ####### itd. itp.
ID posta: 384912 Skopiuj do schowka

Bill Szysz 
Excel Expert

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 03-04-2020, 23:22   

Maciej Gonet, pełna zgoda.... tu musi działać jakieś sprzysiężenie "humanistów" którzy sami się gubią w tym co już naknocili :mrgreen: patrz MAX, MAX.K ale oczywiście MAKS.WARUNKÓW :haha .... chociaż może ://

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 04-04-2020, 10:08   

Ja nie patrzę na to jak idiotyczna jest nazwa funkcji, mnie najbardziej wkurzają zmiany nazwy funkcji bez możliwości zastosowania poprzedniej nazwy. W Excel 2007 miałem działającą funkcję EDATE, która została zmieniona na NR.SER.DATY i teraz nie mogę używać tych samych arkuszy na dwóch komputerach. Licencję na Excel 2019 mam tylko na jeden komputer.
ID posta: 384926 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 04-04-2020, 10:28   

Ja też jestem zdania, że w zlokalizowanych wersjach Excela powinna być możliwość używania angielskich nazw funkcji jako opcji. Czasem angielska nazwa jest dużo wygodniejsza np. ABS zamiast MODUŁ.LICZBY. Można np. w polskiej wersji używać angielskich tekstów jako argumentów funkcji KOMÓRKA i nikomu to nie przeszkadza. :-D
Natomiast jeśli chodzi o opóźnione spolszczenie nazw funkcji z pakietu Analysis ToolPak, to znaczy m.in. EDATE, jak również niefortunną zamianę separatorów stałych tablicowych oraz zmianę postaci odwołań strukturalnych między wersją 2007 a 2010, to było tak, że jak mieliśmy działający arkusz w wersji 2007 i wczytaliśmy go w wersji późniejszej, to konwersja była automatyczna - i w drugą stronę też (o ile nie wstawiliśmy jakichś nowych funkcji). No i przy edycji trzeba już było używać bieżącej składni.
Czyżby coś w tym względzie się zmieniło? Nie testowałem pod tym kątem najnowszych wersji.
ID posta: 384927 Skopiuj do schowka

zikom
Starszy Forumowicz

Wysłany: 09-04-2020, 08:59   

Bardzo wszystkim dziękuję za rozwiązanie generatora liczby porządkowej oraz użycie jego na filtrach, szczególnie dla Asi, Maćka i Waldka.
Problem rozwiązany temat do zamknięcia

Pozdrawiam

zikom
ID posta: 385300 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu