Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 64053 Skopiuj do schowka Jedna formuła z rodziny JEŻELI zamiast kilku - zagwozdka
Autor Wiadomość
PawełS 
świeżak

Wysłany: 06-02-2019, 09:34   Jedna formuła z rodziny JEŻELI zamiast kilku - zagwozdka

Cześć, witam wszystkich serdecznie. :-)

Mam małą zagwozdkę, która przekracza moje obycie z Excelem i potrzebuję waszej uprzejmej porady, może macie jakiś pomysł. Mam zbiór rekordów, a na dany rekord składa się data, nazwisko, zespół, odpowiedź 1 lub 0 (było lub nie było dla danego pytania przedstawionego w kolumnach) oraz wynik czyli suma poprawnych odpowiedzi przedstawiona procentowo. Potrzebuję obliczyć średnią dla danego zespołu na dany dzień i potrzebuję, aby Excel na podstawie dwóch warunków (data i nazwa zespołu) wyszukiwał wyniki danego zespołu na dany dzień, a następnie zamieniał je na średnią. Jeżeli nie wystąpiłyby wyniki dla danego zespołu w tym dniu to miałby zastąpić błąd wartością tekstową.

Próbowałem już na różne sposoby sobie z tym poradzić, ostatecznie mam rozwiązanie trochę na okrętkę. Najpierw Excel sprawdza każdy rekord za pomocą funkcji JEŻELI(ORAZ(data=zakres dat;nazwa zespołu=zakres dat);1;0). Jeżeli spełnia oba warunki to wywala mi jedynkę, w innym przypadku zero. Dalej muszę zrobić formułę JEŻELI.BŁĄD(ŚREDNIA.JEŻELI(zakres komórek zawierających poprzednią formułę dla danego zespołu;1;zakres wyników przedstawiony procentowo);"wartość tekstowa"). I to działa. Zastanawiam się tylko czy istnieje możliwość napisania takiej formuły, która by obejmowała to wszystko na raz.

Również chciałbym zrobić tak, aby Excel nie czytał daty i godziny, a jedynie samą datę w tej samej formule. W tej chwili zrobiłem po prostu ukrytą kolumnę, gdzie wstawiłem same daty.

Jeżeli macie jakieś ciekawe rozwiązania, którymi jesteście skłonni się podzielić to chętnie przeczytam. Nurtuje mnie to. ;-)
ID posta: 362057 Skopiuj do schowka

umiejead 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 06-02-2019, 09:40   

Witamy na Forum.

Załącz plik.
ID posta: 362059 Skopiuj do schowka

Zbiniek 
Excel Expert

Zaproszone osoby: 2
Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 06-02-2019, 09:41   

Witamy na forum

Myślę, że tabela przestawna będzie dobrym narzędziem do rozwiązania Twojego problemu.

Ale najpierw -> http://www.excelforum.pl/...ika-vt59262.htm

Pisz po polsku! Jest różnica czy siedzisz w sadzie czy w sądzie. "Język polski jest ą-ę" :-)

Prawdopodobieństwo otrzymania satysfakcjonującej odpowiedzi jest proporcjonalne do właściwego sformułowania problemu (popartego załącznikiem).

Jest załącznik - jest impreza

http://rtfm.killfile.pl/
ID posta: 362060 Skopiuj do schowka

PawełS 
świeżak

Wysłany: 07-02-2019, 00:11   

Słuchajcie, nie mogę dodać załącznika... Gdy wybieram "Wyślij" pojawia się błąd: "Ta witryna jest nieosiągalna Strona internetowa pod adresem http://www.excelforum.pl/posting.htm może być tymczasowo niedostępna lub została na stałe przeniesiona pod nowy adres internetowy.
ERR_CONNECTION_ABORTED". Mieliście takie przypadki? Myślałem, że to może problem rozmiaru, bo plik ważył początkowo 1,05 MB, ale zmniejszyłem do 500 KB i dalej to samo. Plik w dopuszczalnym formacie .xlsx
ID posta: 362102 Skopiuj do schowka

PawełS 
świeżak

Wysłany: 07-02-2019, 10:46   

Przesyłam załacznik. Problemem była zapora sieci firmowej.

Mniej więcej tak to wygląda. Dane osobowe i nazwy zespołów zamieniłem (nie mają żadnego znaczenia). Żeby ułatwić Wam poruszenie się po arkuszu:
Pobieram dane z Accessa (tabelka gdzieś za 200 wierszem, normalnie ukryta). Dane te upiększam (tabelka nr. 2). Najgorsza robota to to co znajduje się na prawo od tej tabelki czyli właśnie weryfikacja każdego rekordu z tabeli nr. 2 na podstawie dwóch warunków za pomocą funkcji JEŻELI(ORAZ. Na koniec w tabeli nr. 1 wpisuję formułę JEŻELI.BŁĄD(ŚREDNIA.JEŻELI (w tej chwili tylko dla dwóch ostatnich dni).

I teraz chodzi mi o to, żeby nie trzeba było tego rozbijać "na dwa", a po prostu, żeby w pierwszej tabeli w odpowiedniej komórce wpisać taką formułę, która obliczy średnią z wyników dla danego zespołu w danym dniu z puli danych zawartych w tabeli nr. 2 (z kolumny SUMA). Tabela przestawna niestety odpada, gdyż te dane muszą być upiększone dla szerszego grona odbiorców.

Dodatkowo, tak jak pisałem, formuła JEŻELI(ORAZ korzysta ze stworzonej specjalnie pod nią kolumny z datami niezawierającymi godzin. Czy może istnieje jednak możliwość, aby formuła czytała tylko datę z kolumny AB (bez godziny)?

Ogólnie to musiałem trochę zmniejszyć rozmiar pliku, więc wygląda to tak jak wygląda. Odkryłem wszelkie ukryte kolumny i wiersze.

Przykład - forum.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 21 raz(y) 93.14 KB

ID posta: 362120 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu