Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 55585 Skopiuj do schowka Generowanie z rozkłądu normalnego
Autor Wiadomość
papaja27
świeżak

Wysłany: 11-01-2017, 19:56   Generowanie z rozkłądu normalnego

Witam. Mam do wykonania fakturę a tam widnieje podpunkt "Cena netto generowana z rozkładu normalnego (od 1 do 10 000 zł) z dokładnością do 1 gr".. Niby pisze funkcję na rozkład normalny, niby wszystko liczę ale i tak wychodzi mi poza zakres 10 tyś. Jest tu ktoś kto napisałby jak taka funkcja powinna wyglądać ?. Dzięki
ID posta: 312659 Skopiuj do schowka

Kaper 

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 12-01-2017, 22:16   

Hm, rozkład normalny zawsze jest od minus nieskończoności do nieskończoności, tylko "ogony" są dość mało prawdopodobne. Zasadniczo można przyjąć że już poza obszarem wartość oczekiwana +/- 3 odchylenia standardowe prawdopodobieństwo pojawienia się wartości w rozkładzie normalnym jest zaniedbywalnie małe.

Może "twórca zadania" miał na myśli rozkład jednostajny? (przy zakresie 1 do 10000 zł i dokładności 1 grosz można niezłe przybliżenie uzyskać zakładając ciągłość rozkładu, i korzystając z funkcji zaokr.dół do dwóch miejsc po przecinku i generując liczby z zakresu 1;10000,01 (ten grosz na końcu jest potrzebny, żeby z prawdopodobieństwem takim samym jak każda inna mogła się pojawić także cena równych 10 tysi.

czyli np.
Kod:
=zaokr.dół(1+los()*9999,01;2)

Jeśli chcesz się jednak faktycznie uzyskać rozkład zbliżony do normalnego możesz wypróbować taką formułę:
Kod:
=ZAOKR(MIN(10000;MAX(1;ROZKŁAD.NORMALNY.ODW(LOS();5000,5;4999,5/3)));2)

(wszystkie wylosowane wartości mniejsze niż 1 czy większe niż 10000 są przycinane do granic tego przedziału, jako wartość oczekiwaną przyjąłem środek przedziału 5000,5, a jako odchylenie standardowe połowę szerokości zakresu zmienności podzieloną przez 3.

Wygląda to wg mnie całkiem nieźle - zobacz wykres częstości dla przykładowego losowania 100 000 cen taką formuła

Przechwytywanie.PNG
Plik ściągnięto 105 raz(y) 9.05 KB

Cytując bodka: "Sprowadzanie kłopotów do rangi nierozwiązywalnych problemów lub wręcz zakazów (nie tędy droga=czarna lista) pod szyldem jakiegoś tam ISO... to po prostu oszustwo."
ID posta: 312743 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu