Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 8735 Skopiuj do schowka Funkca Jeżeli, formuła tablicowa i porównanie
Autor Wiadomość
EdwardG
Starszy Forumowicz

Wysłany: 27-08-2008, 19:44   Funkca Jeżeli, formuła tablicowa i porównanie

Chcę zrobić mapę wyświetlającą rozmieszczenie członków sojuszu. Na podstawie danych:
W kol. A współrzędna X
kol. B współrzędna Y
kol C Nick
kol D sojusz (autouzupełniany wg index(tabela;podaj.pozycję[...])
kol F potrzebne do dalszych "obliczeń" = kolA*100+kolB
tworzę "mapę" która jeżeli szukany sojusz w danym obszarze się znajduje to wypisywane jest 10.
Robię to formułą (każde pole na mapie)
Kod:

JEŻELI(JEŻELI.BŁĄD(INDEKS($D$3:$D$110;PODAJ.POZYCJĘ($G4*100+I$25;$F$3:$F$110;0);0);"")=$p$28;1;0)

gdzie
$D$3:$D$110 - zakres wypisanych sojuszy (uzależniony od gracza patrz wyżej)
$G4 - współrzędnaX na tworzonej mapie
I$25 - współrzędnaY na tworzonej mapie
$F$3:$F$110 - przeliczenie wspólrzędnych na jedną liczbę(tabela =współrz.X*100+współrz.YB
$p$28 - nazwa sojusz który ma być na mapie zanaczony jako 10 (poprzez formatowanie warunkowe dodane kolory)

Ogólnie formuła chodzi jeżeli jedynym elementem lub pierwszym elementem
Kod:
PODAJ.POZYCJĘ($G4*100+I$25;$F$3:$F$110;0)

jet nazwa szukanego sojuszu. Ponieważ wartości są sortowane i często zdarza się że w/w pozycja (warunek) ma jak gdyby kilka elementów (takich samych wartości) a
Kod:
PODAJ.POZYCJĘ($G4*100+I$25;$F$3:$F$110;0)

zwraca mi pozycję tylko pierwszego elementu a czasami "potzrebny jest element np 2,3,4 też spełniający ten warunek.

Jak to zrobić aby "przeszukiwało" wszystkie spełniające elementy w celu porównania

W załączonym pliku tylko "przykładowe" dane obrazujące problem. Na zielono zaznaczona komórka która "działa poprawnie" tylko dlatego że jet jedyna spełniająca warunek, na czerwono komórki które powinny być 10 a jest 0 (zero) mimo spełniających warunków dany element nie jest jedyny lub pierwszy.
Myślę że opisałem dokładnie i zrozumiale to z czym mam problem.

p.s Niestety Limit na wszystkie załączniki na tym forum został przekroczony. Prosze skontaktować się z administratorem forum. więc chyba pliku nie dostarczę :)

[ Dodano: 2008-08-27, 22:23 ]
A tu link do pliku http://www.wrzuta.pl/pliki/1MuextW6VJ/

[ Dodano: 2008-08-28, 17:06 ]
Aby nie było wątpliwości w/w opis "można zastąpić" forumłą wyszukaj.pionowo i uzyskam ten sam efekt bo jak wiadomo w wyszukaj.pionowo (z dopasowaniem dokładnym)
jeśli kolumna zawiera więcej niż jedną wartość równą wartości argumentu szukana_wartość, zostanie użyta pierwsza znaleziona wartość.
Ja potrzebuję aby funkcja (zbitka funkcji) odnajdowała wartość X (kilka takich samych wartości) i podawała "przypisaną" 2ga, 3cia, 4ta lub n-tą wartość (równą jakiemuś warunkowi).
Przykład
Wiersz KolumnaA, Kolumna B
1 1 dodawanie
2 1 mnożenie
3 2 dodawanie
4 3 dodawanie
5 3 dzielenie
6 3 potęgowanie
7 4 dodawanie
8 5 dodawanie
9 5 mnożenie
10 6 odejmowanie

=wyszukaj.pionowo(3;A1:B10;2;fałsz)
wnikiem tego będzie "dodawanie" a ja chciałbym aby funkcja szukała wartości w kolumnie A równej 3 i wypisywała wynik potęgowanie gdy w komórce np C2 była wartość potęgowanie a gdy nie znajdzie takiej wartości (potęgowanie w kolB dla kolA = 3) wypisało np 0 (zero).
ID posta: 44804 Skopiuj do schowka

zegarek84 
EXCELent Man

Wysłany: 30-08-2008, 09:28   

niech zgadnę - plemiona :-P :?: po co się męczyć jeśli są gotowe programy do robienia tego, oprócz programów są też strony do generowania i map i statystyk - jeśli to o plemiona chodzi to może jeszcze gdzieś na forum plemiennym bym znalazł te programy lub jeśli chcesz podał stronę ze statystykami - ale to wystarczy wejść na forum ogólne i wszystko jak na tacy - ja niestety z braku czasu już jakiś miesiąc temu zrezygnowałem z gry... a szkoda bo jeszcze nigdy nie grałem z tak świetną ekipą jaką jest TDE nie przykładając się czynnie do dyplomacji, do szukania talentów.... na początku nie bardzo mi pasowało to co pisali ale później stonowali, za jakieś 14h oddam ostatnią wioskę plemieniu ;-) - ale cos czuję że do tej gry wrócę za jakieś pół lub za rok :-P

[ Dodano: 2008-08-30, 10:29 ]
ps. a excela 2007 to choćby nie wiem co ale nie dam rady na openoficie otworzyć....
ID posta: 44971 Skopiuj do schowka

EdwardG
Starszy Forumowicz

Wysłany: 30-08-2008, 15:10   

Nie są to plemiona. Nigdy w to nie grałem i raczej grać nie będę. Ale jest to podobna gra. :)
Aby nie było spamu nie są to ani Polanie, ani Travian :). Jet jezcze mnustwo podobnych gier :) i nie wszędzie są mapy :(
Ostatnio zmieniony przez EdwardG 30-08-2008, 17:49, w całości zmieniany 1 raz  
ID posta: 44997 Skopiuj do schowka

zegarek84 
EXCELent Man

Wysłany: 30-08-2008, 15:16   

daj załącznik w starszych wersjach excela - zapisz zgodnie ze starszymi wersjami - jeśli bedę miał czas to zerknę - a jeśli nie to przynajmniej szersze grono które nie ma także excela 2007 będzie mogło zerknąć na problem....

z ciekawości polanie czy trawian ;-)
ID posta: 44998 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu