Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 70567 Skopiuj do schowka Formatowanie warunkowe dla jednego dnia w ciągu miesiąca
Autor Wiadomość
eMSk 
Forumowicz

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 02-04-2021, 10:41   Formatowanie warunkowe dla jednego dnia w ciągu miesiąca

Hej wam,

mam lekki zgryz. Posiadam arkusz w pliku w który udało mi się ustawić formatowanie warunkowe dla wyszarzania weekendów oraz cotygodniowych spotkań. Nie mam natomiast pomysłu jak poradzić sobie z sytuacjami gdzie spotkanie jest co 2 tygodnie (bądź 2 razy w miesiącu) lub 1 raz w miesiącu. Myślałem o przypisaniu jakiejś liczby do dnia tygodnia bądź numeru czynności, ale nie działa to tak jak bym chciał.

Plik w załączniku.

Plik.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 12 raz(y) 26.83 KB

ID posta: 403098 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 02-04-2021, 15:58   

Bardzo udziwniłeś sobie te formuły formatowania warunkowego, poza tym nie bardzo rozumiem, po co w formułach zapisujesz liczby tekstowo. Z reguły to nie pomaga. Liczby powinny być liczbami.
Co do oznaczania spotkań odbywających się co 2 tygodnie lub w określonym dniu miesiąca, to jest to trochę skomplikowane, bo nigdzie nie masz przypisanych do kolumn dat dziennych.
Jest co prawda wiersz 18. z datami, ale tylko w pierwszej pozycji danego dnia. Trzeba z tego skorzystać, bo nie ma innego wyjścia, ale to niepotrzebnie komplikuje formuły.
Jeśli chodzi o spotkania co dwa tygodnie, to trzeba odczytać datę dnia, zestawić z miesiącem, na tej podstawie określić numer tygodnia i sprawdzić czy jest parzysty czy nieparzysty. To wreszcie zestawić z numerem dnia tygodnia. Wychodzi taka formuła:
Kod:
=ORAZ(E$4=3;MOD(ISO.NUM.TYG($EV$1-1+WYSZUKAJ(100;$E$18:E$18));2))
Objaśnienie działania:
Na początku funkcja ORAZ - muszą być spełnione oba warunki: dzień tygodnia i nr tygodnia,
3 oznacza środę,
ustalenie daty dziennej: $EV$1 to pierwszy dzień miesiąca, odejmujemy 1, żeby być na początku miesiąca, do tego dodajemy datę bieżącego dnia odczytaną z wiersza 18. Szukamy ostatniej liczby od początku wiersza do kolumny bieżącej. Do tego służy funkcja WYSZUKAJ. Liczba 100 jest dowolna, byle większa od 31.
ISO.NUM.TYG określa numer tygodnia dla daty,
funkcja MOD z dzielnikiem 2 zwraca resztę z dzielenia przez 2: 0 dla tygodni parzystych, 1 dla nieparzystych. W tym przypadku założyłem, że tydzień będzie nieparzysty. Gdyby miał być parzysty, trzeba jeszcze sprawdzić relację =0

Określony dzień miesiąca. Zasada podobna, wykorzystujemy wiersz 18.
Kod:
=WYSZUKAJ(100;$E$18:E$18)=10
10 na końcu oznacza numer dnia, który chcemy wyróżnić.

Twoje niecodzienne formuły FW poprawiłem w załączniku. Ich znaczenie powinno być oczywiste, jeśli będziemy pamiętać, że formuła FW ma zwracać wartość logiczną (lub równoważną liczbową).

PlikFW.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 10 raz(y) 27.34 KB

ID posta: 403111 Skopiuj do schowka

eMSk 
Forumowicz

Wysłany: 09-04-2021, 12:01   

Faktycznie, bez przypisanych dat dziennych jest to dość .. skomplikowane. Niemniej, zrozumiałem dzięki szczegółowemu opisowi.

Dziękuje serdecznie :)
ID posta: 403330 Skopiuj do schowka

eMSk 
Forumowicz

Wysłany: 09-04-2021, 13:30   

Zauważyłem jedynie mały problem - w określonym dniu miesiąca, zdarzało się że dzień ten wypadał w weekend, przez co nie było go w ogóle widać. Wykorzystałem lekko Twoją formułę, i wykombinowałem coś takiego:

Kod:
=JEŻELI(LUB($BY$3:$CD$3=6;$BY$3:$CD$3=7);WYSZUKAJ(100;$E$17:E$17)=11;WYSZUKAJ(100;$E$17:E$17)=13)

Jeżeli formuła widzi weekend (6 bądź 7) to skacze do dnia 11, jeżeli nie, zostaje na dniu 13.
Najprawdopodobniej nie doprecyzowałem, bo chodziło mi o JAKIKOLWIEK dzień w miesiącu ( najlepiej mniej więcej w jego środku) bez weekendów.

Jeszcze raz dziękuję :)
ID posta: 403334 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 09-04-2021, 14:39   

Wyjaśnij dokładnie jak ma działać ta Twoja formuła, bo ja nie bardzo rozumiem intencję.
Ja to zrozumiałem tak, że wybierasz dowolny numer dnia, wpisujesz go do formuły w miejsce 10 i ten dzień miesiąca jest zaznaczony.
To czy będzie zaznaczony ten dzień czy weekend, to zależy od kolejności reguł formatowania.

Natomiast nie bardzo rozumiem jak miałaby działać ta formuła, którą przytoczyłeś i w jakim zakresie.
ID posta: 403338 Skopiuj do schowka

eMSk 
Forumowicz

Wysłany: 09-04-2021, 15:10   

Ogólnie chciałbym żeby działało to na takiej zasadzie: formuła która wybiera pojedynczy dzień od poniedziałku do piątku w danym miesiącu. Najlepiej jeszcze gdyby wybierało ten sam dzień tygodnia, np. środę. Ten plik będzie modyfikowany jedynie poprzez zmianę dnia miesiąca i od razu idzie do druku.

Ta moja amatorska formuła jest zakotwiczona na jednym, wybranym dniu, i gdy widzi że w ten dzień jest weekend, to koloruje dzień dwa dni do przodu, tak aby nigdy nie wypadło na weekend. Jeżeli nie ma weekendu, to koloruje ten sam dzień.

Skoro już rozmawiamy, to czy mógłbyś podpowiedzieć czy byłaby szansa, tak jak wspomniałem, aby wybierało ten sam dzień tygodnia, np. środę co miesiąc?

Przesyłam zmodyfikowany plik.

Pliczek.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 3 raz(y) 27.17 KB

ID posta: 403341 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 09-04-2021, 15:44   

Wzór na drugą środę w miesiącu:
Kod:
=ORAZ($E4=3;LICZ.JEŻELI($E$4:E$4;3)>6;LICZ.JEŻELI($E$4:E$4;3)<=12)
W tym wzorze 3 odpowiada za środę, a liczby 6 i 12 za drugie wystąpienie (byłoby 0 i 6 dla pierwszego, 12 i 18 dla trzeciego itd.

Pliczek_FW.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 5 raz(y) 27.48 KB

ID posta: 403342 Skopiuj do schowka

eMSk 
Forumowicz

Wysłany: 12-04-2021, 16:02   

Wszystko działa jak należy, dziękuje :)
ID posta: 403456 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu