Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 70092 Skopiuj do schowka Excel - problem z formułą
Autor Wiadomość
Pi00tr3k
Świeżak

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 09-02-2021, 07:34   Excel - problem z formułą

Witam,
Buduję w Excelu prosty magazyn, mam już zdecydowana większość i wszystko działa, jednak musiałem przebudować moduł dostaw i mam problem. Plik z przykładem znajduje się w załączniku. Generalnie dostawy wprowadzane w takiej formie jak widać to w pliku, czyli Data, a poniżej ilość / cena jednostkowa / ilość pozostałych sztuk / nr faktury. Jestem świadomy tego, że ciężko będzie to ogarnąć po dłuższym czasie i wśród bardzo wielu danych szukać konkretnej dostawy. Zatem chciałbym, aby na innym arkuszu wyświetlały mi się dostawy w których ilość pozostałych sztuk jest większa od zera, czyli np. ze stu wprowadzonych dostaw, wyświetlają się 3, które są jeszcze fizycznie na magazynie. Myślę, że najlepiej obrazuje problem plik w załączniku. Wczoraj siedziałem nad tym cały dzień i kompletnie nie mam pomysłu, jak zapisać to w takiej formie, jaka jest mi potrzebna. Jeżeli ktoś znalazłby chwilę czasu i chęć pomocy z tym projektem - bardzo prosiłbym o pomoc. Jaką formułę powinienem w tym przypadku zastosować? Jak najlepiej to zapisać?
Serdecznie pozdrawiam i z góry bardzo dziękuje!

@edit: Nie działa funkcja dodawania załączników. Otrzymuję błąd "Ta strona obecnie nie działa".
Wrzucam na hosting: [usunięto]

Działa - poprawiłem.
umiejead

.

przykład.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 19 raz(y) 11.64 KB

ID posta: 400002 Skopiuj do schowka

Tadek
Excel Expert

Wersja: Win Office 2007
Wysłany: 09-02-2021, 09:34   

Na początek proponuję trochę inny układ w arkuszu.
Będzie Ci łatwiej wprowadzać dostawy.

przykład 2.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 22 raz(y) 8.54 KB

ID posta: 400019 Skopiuj do schowka

Pi00tr3k
Świeżak

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 09-02-2021, 10:01   

Dziękuję za pomoc, oczywiście skorzystam. Chciałbym osiągnąć dokładnie taki efekt, jak przedstawił Pan po prawej stronie. Jakiej formuły powinienem według Pana do tego użyć?
Pozdrawiam.
ID posta: 400023 Skopiuj do schowka

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 09-02-2021, 12:24   

Proponuję to makrem.
Zobacz w załączniku.
Kliknij przycisk "Pobierz".

przykład 2(t).xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 15 raz(y) 17.49 KB

ID posta: 400047 Skopiuj do schowka

Asia_@. 
Excel Expert

Pomogła: 2743 razy
Wysłany: 10-02-2021, 13:59   

formułami

przykład_aa.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 13 raz(y) 16.43 KB

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 11-02-2021, 08:35   

Formulami w mojej wersji.

przykład 2(t).xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 10 raz(y) 16.04 KB

ID posta: 400145 Skopiuj do schowka

DwaNiedźwiedzie 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 11-02-2021, 14:10   

Pi00tr3k, po pierwsze: układ, który zaproponowałeś, może komuś wydawać się ładny, ale jest zupełnie niefunkcjonalny. Nawet na ultraszerokim monitorze nie wyciągniesz z takich danych na szybko żadnych wniosków, a ich obsługa czy przekształcanie formułami to koszmar. Układ, który zaproponował Tadek, to pierwsza rzecz, którą należy wdrożyć.

Po drugie: tu nie ma co bawić się formułami, od takich zadań jest Power Query. Zaznaczasz dowolną komórkę w tabeli wejściowej, następnie Dane -> Z tabeli/zakresu. Powinno pokazać się okienko z namierzonym zakresem tabeli, jednak tutaj domyślnie obejmuje ono zbędny nagłówek "DOSTAWY", więc trzeba poprawić zakres na B3:F7, zaznaczyć opcję "Moja tabela ma nagłówki" i kliknąć OK. W edytorze PQ po lewej stronie nagłówków kolumn poprawiasz typ danych dla daty (domyślnie ustawia się data i czas, zmień na datę) oraz przy cenie jednostkowej (zmień na liczby dziesiętne), filtrem w kolumnie pozostało usuwasz zera (jak w zwykłym filtrze a arkuszu), wybierasz z menu Zamknij i załaduj do.. i wskazujesz docelowe miejsce w arkuszu. Tyle, minuta prostego klikania.

Żeby odświeżyć taką tabelę wystarczy kilknąć na niej prawą myszą i wybrać Odśwież, nie trzeba pamiętać o uzupełnianiu formuł czy innych niedogodnościach dynamicznych zakresów.

moduł dostaw.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 6 raz(y) 18.28 KB

ID posta: 400180 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu