Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 63786 Skopiuj do schowka Solver
Autor Wiadomość
Kabul
świeżak

Wysłany: 13-01-2019, 00:59   Solver

Witam,

Mam problem z rozwiązaniem zadania. Próbowałem już kilka metod ale żadna nie daje rezultatu i nie mam już pomysłu jak to rozwiązać. Największy problem, że nie umiem połączyć ze sobą 3 czynników by na siebie oddziaływały i wspólnie spełniały ograniczenia. W załączniku przesyłam jedną z prób.

Z góry dziękuje za pomoc.

Treść zadania:
Zbudować plan produkcji maksymalizujący przychód ze sprzedaży trzech produktów A, B, C (zakładamy, że cała produkcja zostanie sprzedana). Przychód jednostkowy obliczany jest jako suma kosztów produkcji pojedynczego produktu oraz nakładanej marży. W procesie produkcji kluczowe znaczenie mają 2 surowce S1 i S2 oraz dostępny czas pracy maszyn. Jednostkowe wartości kosztów, marży czasu pracy i zużycia surowców podaje tabela:

| Produkt | koszt [zł] | marża [zł] | S1 [kg] | S2 [litr] | Czas pracy [min]
| A | 11 | 3 | 2 | 3 | 5
| B | 8 | 2 | 1 | 0 | 10
| C | 15 | 2 | 5 | 4 | 6

Zapas surowca S1 wynosi 3,3 t, surowca s2 100hl. Normy technologiczne wymagają, aby S2 zużyć co najmniej 20 hl. Dostępny limit czasu pracy maszyny wynosi 500 godz.

15.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 21 raz(y) 11.08 KB

ID posta: 360329 Skopiuj do schowka

xfish 
ExcelSpec

Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 14-01-2019, 08:21   

Coś takiego mi wyszło ale nie ręczę, że jest dobrze ;)

Solver.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 26 raz(y) 10.37 KB

ID posta: 360417 Skopiuj do schowka

Kabul
świeżak

Wysłany: 14-01-2019, 12:00   

Dzięki za rozwiązanie. Jednak jest ono błędne. Produkt c wyszedł 0 i nie wiem skąd ta kolumna ilość. :-(
ID posta: 360429 Skopiuj do schowka

xfish 
ExcelSpec

Wysłany: 14-01-2019, 13:09   

Przy maksymalizacji przychodu produkt c w tym wypadku jest nieopłacalny stąd wyszło 0.
Nie widziałem w założeniach minimalnej ilości jaką trzeba wyprodukować.
Kolumna ilość to odpowiedź na zadanie - ile których produktów należy wyprodukować żeby osiągnąć jak najwyższy przychód.
ID posta: 360430 Skopiuj do schowka

Zbiniek 
Excel Expert

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 14-01-2019, 13:27   

Dodaj trzy kolejne ograniczenia, żeby ilość każdego z produktów była >=1. Wynik ostatecznie będzie minimalnie się różnił, ale wszystkie warunki będą spełnione.

Pisz po polsku! Jest różnica czy siedzisz w sadzie czy w sądzie. "Język polski jest ą-ę" :-)

Prawdopodobieństwo otrzymania satysfakcjonującej odpowiedzi jest proporcjonalne do właściwego sformułowania problemu (popartego załącznikiem).

Jest załącznik - jest impreza

http://rtfm.killfile.pl/
ID posta: 360431 Skopiuj do schowka

Kabul
świeżak

Wysłany: 14-01-2019, 23:13   

Posiedziałem na tym jeszcze i zrobiłem coś takiego. Wyniki inne ale też jeden produkt nieopłacalny jak kolega wyżej pomógł. Trafna uwaga w tym, że nie ma warunku by wykorzystać wszystkie więc produkt >=1 będzie pokazywać wyniki niezgodnie z treścią zadania. Jak myślicie poprawnie jest?

Zadanie15-2.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 22 raz(y) 11.52 KB

ID posta: 360456 Skopiuj do schowka

bodek 

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 14-01-2019, 23:24   

Kabul, ja z innej beczki. Temat solver to ulubione, absolutnie bezużyteczne w realiach firm (działalności gospodarczej), narzędzie Excela do męczenia studentów wszelkich.
Jeżeli przeanalizujesz kto o tą tematykę na forum pyta, to dowiesz się, że w 99% są to uczniowie/studenci. Pozostali to Ci, którzy ewentualnie chcą zdać jakiś M$ egzamin lub nie mają pojęcia o co pytają. Jak już zdasz/zaliczysz, czego Ci życzę, to przekaż tą informację wykładowcy, może zada sobie w końcu trud, aby uczyć rzeczy potrzebnych ludziom w pracy, a nie śmieci.

Zbiniek 
Excel Expert

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 15-01-2019, 06:55   

Ja faktycznie źle zinterpretowałem treść - nie ma warunku sprzedaży wszystkich trzech produktów, jest natomiast warunek sprzedaży całej produkcji.

Kabul wynik wychodzi Ci ten sam co xfish, z tym, że błędnie wpisałeś w komórkę G8 (zużycie materiału S! dla produktu A) 8, zamiast 2.

Wynik wydaje się prawidłowy.

P.S. A Bodkowi można nalać - dobrze prawi :beer

Pisz po polsku! Jest różnica czy siedzisz w sadzie czy w sądzie. "Język polski jest ą-ę" :-)

Prawdopodobieństwo otrzymania satysfakcjonującej odpowiedzi jest proporcjonalne do właściwego sformułowania problemu (popartego załącznikiem).

Jest załącznik - jest impreza

http://rtfm.killfile.pl/
ID posta: 360468 Skopiuj do schowka

Kabul
świeżak

Wysłany: 15-01-2019, 19:29   

Zbinek dzięki za uwagę, nie zobaczyłem tego.
Też z bodkem się zgadzam jak i pewnie reszta osób z którzy mieli z tym styczność. Wykładowcy maja swój świat.
Podziękowania przede wszystkim xfish za pomoc w rozwiązaniu.
Lece działać dalej bo muszę po tym 10 pytań odpowiedzieć na podstawie tego i zrobić drugie ostatnie zadanie XD
ID posta: 360535 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu