Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Artik
25-01-2019, 22:57
"skalowanie" danych
Autor Wiadomość
Vengs
świeżak

Wysłany: 25-01-2019, 21:47   "skalowanie" danych

Mam pliczek txt z pomiarów, w którym wartości obciążenia oraz przemieszczenia są podane w woltach [V], mam również 3 pliczki txt, według których mam te wartości przeskalować na obciążenie>[N] i przemieszczenie>[mm].
Jest mi to potrzebne do sprawozdania, jednak kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać.
Wrzucam 4 pliki, w "Pomiar0,5.txt" ważna jest tylko 2-ga i 3-cia kolumna czyli obciążenie i przemieszczenie, natomiast 3 pozostałe pliki to te, według których mam przeskalować dane.

edycja Zbiniek:
Skoro masz polską klawiaturę, to jej używaj!
Tekst bez polskich "ogonków" jest mniej czytelny i często bezużyteczny dla osób korzystających z http://www.excelforum.pl/search.htm (Korzystasz?)
POPRAWIŁEM ZA CIEBIE.

skalowanie przemieszczenia.txt
Pobierz Plik ściągnięto 15 raz(y) 15.76 KB

skalowanie sily bloczek 92,95mm i obciazenie 550kg.txt
Pobierz Plik ściągnięto 9 raz(y) 12.96 KB

skalowanie sily bloczek 92,95mm.txt
Pobierz Plik ściągnięto 12 raz(y) 30.97 KB

Pomiar0,5.txt.txt
Pobierz Plik ściągnięto 12 raz(y) 153.26 KB

ID posta: 361326 Skopiuj do schowka

ąćęłńóś
Excel Expert

Wysłany: 26-01-2019, 00:26   

Vengs napisał/a:
I. pliczek txt z pomiarow ... wartości obciazenia oraz przemieszczenia sa podane w woltach [V]
II. 3 pliczki txt według których mam te wartosci przeskalowac na obciazenie>[N] i przemieszczenie>[mm]
III. Wrzucam 4 pliki
IV. "Pomiar0,5.txt" wazna jest tylko 2-ga i 3-cia koluumna czyli obciazenie i przemieszczenie
V. 3 pozostale pliki to te wedlug ktorych mam przeskalowac dane

Ad I i IV
Jeśli chodzi tu o jeden i ten sam plik, to nie zgadza się albo opis, albo zawartość pliku 'Pomiar0,5.txt.txt' - są w nim tylko 2 kolumny: 1-sza i 2-ga

Ad II, III i V - chodzi o pliki 'skalowanie xxx.txt' ?
(gdzie xxx to pozostała nazwa)

Poza tym rozumiem, że nie rozumiesz, bo sam nie rozumiem, jak rozumieć można "przeskalowanie" woltów na niutony czy milimetry ?
Gdybyś zechciał podać więcej informacji identyfikujących temat ... (statystyka matematyczna, czy automatyka przemysłowa ?) Niech wiemy czy to tylko "zwykła zmiana jednostek", czy aż wyższa matematyka z rozkładem Gaussa i błędem losowym ... brrrr ...
ID posta: 361330 Skopiuj do schowka

Vengs
świeżak

Wysłany: 26-01-2019, 12:58   

Rzeczywiście, pomyliłem pliki, podaje link do właściwego, gdyż ma za duży rozmiar, aby go tu wrzucić:
CIACH

Opis sie zgadza.

Przeskalować mam za pomocą tych 3 plików "Skalowanie....txt"

Właśnie nie rozumiem tego dokładnie, dlatego tutaj dopytuję ;)
Generalnie miałem odfiltrować dane i zrobić z nich charakterystykę ugięcia od obciążenia co mi się udało, ale osie wykresu mają być opisane za pomocą [N] i [mm] i w tym celu dostałem te 3 pliki, wykładowca powiedział, że za ich pomocą mam "przeskalować" [V] na potrzebne mi jednostki.(tak, użył słowa przeskalować)
Myślałem, ze to jest coś prostego z czym do tej pory nie miałem styczności.
Myślę, że tu chodzi tylko o zwykłą zamianę jednostek, jeśli to nie wystarczy to najwyżej w poniedziałek będę musiał znów zawitać do wykładowcy i poprosić o wytłumaczenie.

edycja Zbiniek:
Załącz plik bezpośrednio na forum (zgodnie z pkt. 2.4 Regulaminu naszego forum); na naszym forum plik ma szansę być dłużej niż na wielu innych serwerach. Część osób ma ograniczony w pracy dostęp do takich serwerów. Często jeśli nie jesteśmy zarejestrowanym użytkownikiem, to trzeba czekać na możliwość ściągnięcia i jeszcze inne (np. wyskakujące okienka). Dostępne formaty załączników znajdziesz w Regulaminie.
ID posta: 361347 Skopiuj do schowka

ąćęłńóś
Excel Expert

Wysłany: 26-01-2019, 18:37   

Vengs napisał/a:
gdyz ma za duzy rozmiar aby go tu wrzucic

Spakuj zipem i załaduj na forum, bo po jakimś czasie plik ten zniknie z przechowalni i "następne pokolenia odwiedzających" nie będą wiedziały o co biega w temacie ... no ... o ile oczywiście zostanie rozwiązany ... bo to "skalowanie" tu, to takie wieloznaczne jest ... mnie się akurat kojarzy z rozkładem normalnym, ale ... może nie o to chodzi ...
ID posta: 361358 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu