Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 63557 Skopiuj do schowka Ranking wg warunków z wykorzystaniem formuł tablicowych
Autor Wiadomość
kimer 
Starszy Forumowicz

Wysłany: 19-12-2018, 18:39   Ranking wg warunków z wykorzystaniem formuł tablicowych

Cześć,

mam bazę rekordów w różnych kategoriach. Do każdego z nich przyporządkowany jest wynik z 2016 i 2017 roku. Chciałbym obliczyć średnią pozycję rankingową dla tych dwóch lat ale w obrębie poszczególnych kategorii.

Wiem, że można do tego dojść wieloma pośredniki kalkulacjami tak jak to zrobiłem w przykładowy pliku.

Pytanie czy można to zrobić w jednej kolumnie? np. z wykorzystaniem formuły tablicowej?

z góry dzięki za pomoc.
Remik

przykład.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 15 raz(y) 12.99 KB

ID posta: 358787 Skopiuj do schowka

Asia_@. 
Excel Expert

Pomogła: 2290 razy
Wysłany: 19-12-2018, 20:42   

w F3
Kod:
=SUMA.ILOCZYNÓW((D3<=D$3:D$22)*(C$3:C$22=C3)/LICZ.JEŻELI(D$3:D$22;D$3:D$22&"")+(E3<=E$3:E$22)*(C$3:C$22=C3)/LICZ.JEŻELI(E$3:E$22;E$3:E$22&""))/2

i kopia w dół

kimer 
Starszy Forumowicz

Wysłany: 19-12-2018, 21:52   

Ekstra :-)

Jakoś nigdy nie nauczyłem się porządnie wykorzystywać formuły suma.iloczynów z wykorzystaniem mnożenia wektorowego.

Mam dodatkowe pytanie - czy fragment /LICZ.JEŻELI(D$3:D$22;D$3:D$22&"") ma jakieś szczególne znaczenie? Szczerze to go nie rozumiem,co to formuła zlicza? nie wystarczy pomnożyć przez 1?

Czy masz jakiegoś linka do materiałów gdzie dobrze wyjaśnione są sposoby wykorzystania formuły Suma.Iloczynów ?

Serdecznie dziękuje za pomoc:-)
ID posta: 358793 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet
Excel Expert

Wysłany: 21-12-2018, 13:12   

Ponieważ Asia się nie odzywa, to spróbuję trochę ją zastąpić. Fragment:
Kod:
/LICZ.JEŻELI(D$3:D$22;D$3:D$22&"")
jest potrzebny, jeśli w danych (wynikach) występują duplikaty. U Ciebie ich nie ma, ale teoretycznie mogłyby być. Dodanie pustego tekstu, to z kolei bezpiecznik przeciw pustym komórkom.
Narzędziem bardzo przydatnym do śledzenia i zrozumienia działania formuł jest "Szacuj formułę". A o formułach dużo ciekawych rzeczy można przeczytać w książce Girvin Mike, Ctrl+Shift+Enter: Mastering Excel Array Formulas, Holy Macro! Books, Merritt Island 2016. Niestety, po angielsku, ale teraz przecież prawie wszyscy już rozumieją naszych nowych sojuszników (ja jestem jeszcze z pokolenia, dla którego większość literatury naukowej była dostępna po rosyjsku). W tej książce jest mowa w ogóle o formułach tablicowych, w tym również z funkcją SUMA.ILOCZYNÓW. Nie powinno się tego aż tak bardzo rozdzielać, choć ta funkcja ma swoją specyfikę.
ID posta: 358879 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu