Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Zbiniek
15-01-2019, 12:17
problem z rozwiązaniem zadań
Autor Wiadomość
darqs_2005 
świeżak

Wysłany: 19-01-2019, 12:53   

Zbiniek napisał/a:
darqs_2005 napisał/a:
I tam jest polecenie wstaw funkcje MIESIĄC.

A czytałeś w ogóle coś na temat funkcji MIESIĄC?
Autor pomocy Excela napisał/a:
MIESIĄC, funkcja

Ten artykuł zawiera opis składni formuły i zastosowania funkcji (funkcja: Uprzednio napisana formuła, która pobiera wartość lub wartości, przeprowadza operację i zwraca wartość lub wartości. Funkcje upraszczają i skracają formuły używane w arkuszu, szczególnie te, które przeprowadzają długie lub złożone obliczenia.) MIESIĄC w programie Microsoft Excel.

Opis
Zwraca miesiąc daty reprezentowanej przez kolejną liczbę. Miesiąc jest podawany w postaci liczby całkowitej z zakresu od 1 (styczeń) to 12 (grudzień).

Składnia
MIESIĄC(liczba_kolejna)
W składni funkcji MIESIĄC występują następujące argumenty (argument: Wartość, która dostarcza informacji akcji, zdarzeniu, metodzie, właściwości, funkcji lub procedurze.):

Tak czytałem, że wpisuję się liczbę od 1-12 - myślałem, że owa funkcja działa na zasadzie formuły =dziś() która pokazuje aktualny dzień, więc myślałem, że funkcja MIESIĄC działa analogicznie - bez potrzeby wpisywania liczby ręcznie.

KOKOSEK napisał/a:
Skąd bierze się w Was ta chęć korzystania z funkcji JEŻELI, skoro pewne rzeczy można zrobić ładnie WYSZUKAJ, szczególnie, że rzeczy jak premie itp są elegancko do posortowania rosnąco i osobiście nie widzę potrzeby zagnieżdżania funkcji JEŻELI.
Masz ode mnie dwa zrobione (w pracy jestem, więc raczej trochę zajęty)

U mnie bierze się z tego, że miałem to na zajęciach, pokazane 1 raz - ale pokazane.
Formuły WYSZUKAJ nie miałem w ogóle na zajęciach, więc nie wiem na jakiej zasadzie ona działa.

umiejead napisał/a:
Stąd że autor idzie na łatwiznę i zamiast się nauczyć i samemu rozwiązać zadania chce żeby zrobili to za niego inni. Więc (przynajmniej ja) nie będę mu podawał wszystkich możliwych rozwiązań - tylko podstawowe.

Nie wpisanie niczego w formule nie zawsze oznacza pójście na łatwiznę.. Zbyt szybko oceniasz..
Nie oczekuję wszystkich możliwych rozwiązań a naprowadzenie odnośnie formuły którą należy rozwiązać- chcę poznać ogólną zasadę stosowania aby móc to stosować na innych zadaniach.
Dziękuję za pomoc tym, którzy okazali życzliwość.
ID posta: 360867 Skopiuj do schowka

Zbiniek 
Excel Expert

Zaproszone osoby: 2
Wersja: Win Office 2013
Wysłany: 21-01-2019, 08:08   

darqs_2005 napisał/a:
Tak czytałem, że wpisuję się liczbę od 1-12
No nie bardzo...
Zbiniek napisał/a:
Zwraca miesiąc daty reprezentowanej przez kolejną liczbę.
Czyli funkcja zwraca liczbę z zakresu 1 (dla stycznia) do 12 (dla grudnia) dla argumentu będącego datą (bo data w Excelu jest tak naprawdę liczbą) lub odwołaniem do tej daty.
Więcej tu -> https://support.office.com/pl-pl/article/data-funkcja-e36c0c8c-4104-49da-ab83-82328b832349

Przykład wykorzystania
Kod:
=MIESIĄC(komórka_z_datą_lub_data)

Pisz po polsku! Jest różnica czy siedzisz w sadzie czy w sądzie. "Język polski jest ą-ę" :-)

Prawdopodobieństwo otrzymania satysfakcjonującej odpowiedzi jest proporcjonalne do właściwego sformułowania problemu (popartego załącznikiem).

Jest załącznik - jest impreza

http://rtfm.killfile.pl/
ID posta: 360937 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu