Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kaper
14-11-2018, 10:23
Plik ze statystyką - dopracowanie
Autor Wiadomość
matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 08-11-2018, 16:56   Plik ze statystyką - dopracowanie

Plik, który zamieszczam w załączniku to dzieło które powstało m.in. przy pomocy użytkownika @Tadek.
Dziękuję Ci.
Chciałbym go jednak dopracować i w związku z tym 2 pytanka:
1.
Jak zrobić by w arkuszach "Rowery" "100km+" "Pozamiejskie" "Gminy" "Miasta" "Wielowdniówki" "Dojazd" były nie tylko tak samo szerokie kolumny, jak również by był taki sam format pisania (może źle nazywam - chodzi mi o pogrubienie, taki sam kolor czcionki, taka sama wielkość) jak w arkuszu "BAZA" ?

2.
Wpisałem przykładowe gminy i miasta w arkuszu "Baza". Kreski służą do tego by pokazać, że tutaj nie było żadnej gminy / żadnego miasta, jednak niestety mi to zalicza w arkuszu "Gminy szcz." (komórka B5) oraz "Miasta szcz." (również B5) i tk samo "R. miesięczny" (komórka E40).
Jak zrobić by tego nie brało pod uwagę?

STATYSTYKA ROWEROWA czysty pytanie na forum.xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 25 raz(y) 304.92 KB

ID posta: 355919 Skopiuj do schowka

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 09-11-2018, 08:54   

Punkt 2 w załączniku.
Punkt 1 w innym temacie na forum.

Pobierz Plik ściągnięto 19 raz(y) 299.16 KB

ID posta: 355968 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 09-11-2018, 15:46   

Ad. 2
W komórce E40 w "R. miesięczny" to super działa, ale nie działa w B5 w "Gminy szczegółowo" i "Miasta szczegółowo". Mam podejrzenie, że źle także działa w B42:B50 w Raport roczny, B39:B47 w Raport miesięczny oraz od AA3 w "Miesiące". Sprawa się skomplikowała?

Dla "Gminy szczegółowo" możnaby może na biało zakryć ten pierwszy wiersz i numerować od zera? ale to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie.

Ad. 1
Masz na myśli makra od @umiejead?
ID posta: 355992 Skopiuj do schowka

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 10-11-2018, 09:36   

W R. roczny aktualizacja pobiera już bez kresek (to mógłbyś zrobić sam tak, jak R. miesięczny).
Cytat:
ale nie działa w B5 w "Gminy szczegółowo" i "Miasta szczegółowo"
Co to znaczy, że nie działa?
Cytat:
Mam podejrzenie, że źle także działa w B42:B50 w Raport roczny, B39:B47 w Raport miesięczny
Podejrzenie???
Cytat:
oraz od AA3 w "Miesiące". Sprawa się skomplikowała
??? :-(
Cytat:
Dla "Gminy szczegółowo" możnaby może na biało zakryć ten pierwszy wiersz i numerować od zera? ale to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie.
Po co Ci te kreski w B5, czy nie można od razu wstawić konkretne gminy?

Pobierz Plik ściągnięto 16 raz(y) 295.31 KB

ID posta: 356018 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 10-11-2018, 12:53   

Napisałem, że sprawa się skomplikowała, ale jednak nie. Chodzi o to by nie liczyło tych kresek jako gminę. Łatwo to sprawdzić, bo jeśli dodamy kreski w jednym wierszu, a nie wskoczy liczba o 1 większa (bo raz dodaliśmy kreski) to jest OK.

Nie działa, bo nadal pokazuje w B5 te kreski. Ich ma nie być, to nie jest gmina = to tylko znak, że po prostu w czasie danej wycieczki NIE BYŁO ŻADNEJ GMINY - takie też są = np. gdy jeżdżę po swoim mieście, którego nie wpisuję do zestawienia (tak samo jak nie wpisuję swojego województwa ,czyli literki S).

R. roczny i miesięczny działa, tylko coś się z formatowaniem warunkowym porobiło. Jeśli to nie problem może być tu tak samo jak w temacie na forum dot. formatowania.
ID posta: 356025 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 10-11-2018, 18:15   

Podsumowując: kreski służą zapełnieniu pola = nie ma gminy, nie ma miasta = daję kreski = widzę, że jest uzupełnione. Pole puste = jeszcze do uzupełnienia.

Dodatkowo czy mógłbym ładnie poprosić o naniesienie zmian z tematu "Takie samo formatowanie w innych arkuszach" :)
ID posta: 356039 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 11-11-2018, 01:32   

Dodatkowo: jeśli to nie problem to przydałaby się też taka rzecz jaką zaznaczyłem dwiema czerwonymi strzałkami w załączniku (resztę swoich danych zamazałem).

O co mi chodzi? Jeśli się pojawia nowy miesiąc, to przydałaby się taka czarna linia oddzielająca wszystko. Niestety wstawiając ją jako obramowanie nie odgrywa ona zbytniej roli, bo przy przeciąganiu chociaż hiperłączy psuje się :(

otoiotomichodzi.png
Plik ściągnięto 6 raz(y) 239.02 KB

ID posta: 356059 Skopiuj do schowka

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 11-11-2018, 08:40   

Cytat:
Dodatkowo czy mógłbym ładnie poprosić o naniesienie zmian z tematu "Takie samo formatowanie w innych arkuszach"
Ty chyba już sam gubisz się w tych wersjach pliku.
Zdecyduj się na jedną wersję - najlepiej nowy plik.
Poprzenoś do niego formuły i makra, które Ci odpowiadają i dalej pracuj na tym pliku, bo inaczej się pogubisz, a tym bardziej osoby, które chcą Ci pomóc.

Ps. Do tematu: "Funkcja LICZ.JEŻELI do pliku st. row." wstaw ten nowy plik z kilkoma uzupełnionymi pozycjami w Bazie.
ID posta: 356067 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 11-11-2018, 18:04   

Czy mogę zrobić jedną wersję i prowadzić tutaj ten temat = dopracowanie całej tej statystyki w jednym temacie na tym forum?
ID posta: 356087 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 12-11-2018, 02:19   

Tadek, odpowiadam:
Masz rację i dziękuję, że zmotywowałeś mnie do uporządkowania wszystkiego.
O ile przenoszenie formuł nie sprawia mi trudności, to przenoszenie makr już sprawia.
Jest mi bardzo miło, że Użytkownicy tego Forum są tak uprzejmi.

Wrzucam nowy plik który powstał na bazie tego, co stworzyłem w czasie testów. Starałem się dodawać to, co potrafię sam i myślę, że zrobiłem od czasu testów tego pliku niewielki postęp w znajomości Excel-a.
Dodałem tam kilka swoich funkcji, kilka kolumn (ale nie zmieniałem układu na który się umówiliśmy).
Zostawiam również w arkuszu "Baza" kilka tras z przykładowymi danymi.

Z góry mówię: nie umiem przenosić makr. Postaram się w przyszłości tego nauczyć i robić to sam.
Uporządkujmy, co bym chciał, ale już na jednym pliku:
* proszę, przenieś makro z innego tematu tak by w arkuszu "Rowery" dane tras zaczynały się tak samo jak w innych arkuszach (wiersz 4).
* taka sama grafika, co w arkuszu "Baza" dla arkuszy: "Rowery" "100km+" "Pozamiejskie" "Gminy" "Miasta" "Województwa" "Wielodniówki" "Dojazd"
* te same szerokości kolumn, co w arkuszu "Baza" dla arkuszy: "Rowery" "100km+" "Pozamiejskie" "Gminy" "Miasta" "Województwa" "Wielodniówki" "Dojazd"
* linie (form. warunkowe) po danym miesiącu czyli np. dla wrzuconego arkusza między wierszami 7 i 8, 8 i 9, 12 i 13 itd.
* nie umiem usunąć numerowania wierszy do 1048576 (patrz suwak po prawej stronie - strasznie przeszkadza).
Dodatkowo, jak prosiłeś dodałem dane i to, o co prosiłem w temacie: "Funkcja LICZ.JEŻELI do pliku st. row."

Wrzucam jako plik binarny ze względu na wielkość, mam nadzieję, że nie zepsuje żadnych makr.
Postarałem się jak najwięcej wyjaśnić, będzie mi miło, jeśli mi pomożesz Ty Tadku choć, wiem, że są jeszcze inni Użytkownicy i jest to jedynie Wasza dobra wola:)

STATYSTYKA ROWEROWA pusty plik binarny.xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 13 raz(y) 469.71 KB

ID posta: 356108 Skopiuj do schowka

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 12-11-2018, 07:29   

Podłącz te inne pliki z których chcesz przenieść makra.
ID posta: 356110 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 12-11-2018, 08:56   

Ten.

STATYSTYKA ROWEROWA czysty pytanie na forum(5).xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 15 raz(y) 299.16 KB

ID posta: 356112 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 12-11-2018, 09:01   

i ten.