Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: bodek
24-02-2019, 20:32
Plik ze statystyką - dopracowanie
Autor Wiadomość
matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 01-02-2019, 22:52   

Użytkownik Tadek pisał że coś nie działa dla innych miesięcy, sprawdzę to.
ID posta: 361794 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 03-02-2019, 04:30   

@Tadek - pytanie kieruję do Ciebie. Napisałeś kilka dni temu, że nie działa wybieranie dla innych miesięcy. Wiem, że usunąłeś ten post, ale wprawiłeś mnie w zastanowienie, co nie działa. Sprawdziłem i widzę, że pokazuje mi odpowiednie ilości w arkuszu "Miesiące" dla innych miesięcy niż styczeń (nie wiem czy o to chodziło). Pokazuję w załączniku.

A teraz odniosę się do tego, co napisał @dm
Cytat:
Mam na myśli choćby to, że wg. pierwotnych założeń (baza zawiera dane z wielu lat - makro wybierało z Bazy dane tylko dla wybranego roku), później zmieniłeś i każdy rok miał być w osobnym pliku, więc to "wybieranie" jest zbędne.

Tak naprawdę mi to nie przeszkadza, że można w jednym pliku mieć więcej lat, a nawet pomaga, bo odtwarzając poprzednie lata może zrobię np. 2015 i 2016 razem, ale jeszcze nie wiem. Nie przeszkadza, ale może pomóc, tylko, że chodzi Ci o to, że spowalnia to działanie :?:
Czy masz jakieś inne poprawki jeszcze na myśli mające na celu usprawnić cały plik? (uprzedzając cokolwiek pytam z ciekawości, bo zdaję sobie sprawę, że taka praca wymaga czasu).

dziala w rok 2017 miesiace(1).xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 131 raz(y) 418.5 KB

ID posta: 361841 Skopiuj do schowka

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 03-02-2019, 07:50   

Cytat:
Napisałeś kilka dni temu, że nie działa wybieranie dla innych miesięcy. Wiem, że usunąłeś ten post
Skoro usunąłem, to chyba jasne, że problem nieaktualny. :-?

Ale ...sprawdź w załączonym wyżej pliku w arkuszu "Miesiące" kolumny od B do Z:
wg mnie miesiące 2,3 i 4 powinny być wypełnione (a są same zera).
ID posta: 361844 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 03-02-2019, 13:48   

Jeśli masz na myśli to że formuły nie zostały przeciągnięte w dół to tak zgadza się mam to na uwadze!

W najbliższym czasie będę chciał przetestować umieszczenie kilku lat w jednym pliku. Rok 2018 mam prawie w stu procentach wypełniony, rok 2017 obecnie odtwarzam. Ciekawy jestem jak będzie się to wszystko zachowywało Czy przy mojej ilości wprowadzonych tras plik nie spowolni :)

Jeśli by jednak działało poprawnie nic nie stoi na przeszkodzie by mieć taki jeden główny plik w którym na przykład według umowy sam ze sobą kopiowałbym dane po każdym nowym miesiącu, tzn np 28 lutego, potem 31 marca i zbierał w całość. Ciekawy jestem czy program będzie działał sprawnie, bo teoretycznie suma wszystkiego jest bardzo ważna.
ID posta: 361857 Skopiuj do schowka

dm 
Excel Expert

Wysłany: 03-02-2019, 14:27   

Napisałeś do Tadka
Cytat:
....ale wprawiłeś mnie w zastanowienie, co nie działa.
Matiz bardzo ciężko się analizuje taki plik, jeżeli nie uzupełniasz właściwie danych. Na poprzednim pliku miałeś wypisane w bazie np. dla lutego tylko daty, a brak było przejazdów. Powstawało wrażenie, że makro uzupełnia tylko dla stycznia (dla lutego były 0).
Skoro
matiz17 napisał/a:
Tak naprawdę mi to nie przeszkadza, że można w jednym pliku mieć więcej lat......
to dlaczego na ark godzinowo w "A1" zlikwidowałeś wybieranie roku?
Na ark. R. miesięczny i R. dzienny do przycisków masz przypisane te same makra sty, lut itd.
Przyciski uruchamiają makro "odswiez_R_mies", które uzupełnia ark. R. miesięczny. Czy tu nie powinny być makra styM, lutM i do nich przypisane "odswiez_R_mies"?
Z kolei na ark. R. dzienny do przycisków powinny być przypisane makra sty lut itd. Te makra powinny uruchamiać makro "odswiez_Dzien". Wtedy zbędny będzie przycisk "Aktualizuj dane". To tyle co mi się "rzuciło w oczy".
Dokładne testowanie pliku to Twoje zadanie.
ID posta: 361858 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 03-02-2019, 17:05   

Wiem doskonale muszą być dane by to sprawdzić w takim razie postaram się wrzucać tu na forum plik z różnymi danymi. Tak naprawdę te wszystkie rzeczy wychodzą w moim właściwym pliku który prowadzę i którego nie zamieszczam z wiadomych względów, ale fakt, poprawię się.

Jeśli chodzi o te niezgodności związane z wyborem roku Tomasz zupełną rację. Jeśli będę chciał pokazać więcej lat w jednym pliku to pewne funkcje nie będą działały tak jak trzeba.
Dobrze - na razie jest ok. Jeden plik mogę prowadzić w jednym roku. Z tym się zgodzisz ze mną, że nie ma nic razacego co by nie działało prawidłowo ? Oczywiście wiem że tylko pełne dane potrafią to rzetelnie ocenić.
Natomiast dostosowanie pliku do posiadania w nim kilku sezonow lat to już sprawa przyszłości.
ID posta: 361873 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 10-02-2019, 02:14   

Podjąłem taką wewnętrzną decyzję, że każdy rok to będzie osobny plik, natomiast na koniec każdego miesiąca będę przerzucał swoje dane na zasadzie kopiuj - wklej do pliku matka, czyli całość w jednym pliku. W związku z tym potrzebuję usunąć pewne nieścisłości o których wspomniał @dm.

Z innych spraw.
Czy Ktoś byłby tak uprzejmy i dodał mi przycisk "Państwa" w arkuszu "Baza" do załączonego pliku. @Tadek dodał kiedyś pomarańczowy przycisk "Województwa", ten "Państwa" miałby działać wtedy, kiedy w kolumnie BI jest wartość większa od 0,0km.

STATYSTYKA ROWEROWA nowa 26.01.2019.xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 18 raz(y) 824.35 KB

ID posta: 362293 Skopiuj do schowka

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 10-02-2019, 07:34   

Załącznik.

STATYSTYKA ROWEROWA nowa 26.01.2019.xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 21 raz(y) 797.92 KB

ID posta: 362299 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 13-02-2019, 17:39   

Dziękuję @Tadek, jak zawsze działa jak powinno.

Wrzucam plik w oparciu o kilka przykładowych danych (mógłbym się bardziej postarać, ale myślę, że te dane na razie wystarczą).
W komórce C1 w "Baza" wpisuję ręcznie "wszystkie" (lata).

Jedna rażąca rzecz to: brak linii poziomej pomiędzy tu: wierszem 12 a 13.

Prośba do @dm o dodanie funkcjonalności o których rozmawialiśmy do tego pliku.

STATYSTYKA ROWEROWA nowa 13.02.2019.xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 21 raz(y) 832.35 KB

ID posta: 362551 Skopiuj do schowka

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 14-02-2019, 07:51   

Cytat:
W komórce C1 w "Baza" wpisuję ręcznie "wszystkie" (lata).
Po co Ci to, skoro to samo robi makro podpięte pod przycisk "ROK".

Cytat:
Jedna rażąca rzecz to: brak linii poziomej pomiędzy tu: wierszem 12 a 13.
Nie mogło być przy takim ustawieniu formatowania warunkowego.
Wystarczyło zmienić formatowanie.

Pobierz Plik ściągnięto 18 raz(y) 808.46 KB

ID posta: 362576 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 15-02-2019, 01:13   

Cytat:
Nie mogło być przy takim ustawieniu formatowania warunkowego.

Trochę nie rozumiem i nie wiem co do tego miała zmiana koloru (pewnie formatowania) w kolumnie nr 2. Ale ok.

Cytat:
Po co Ci to, skoro to samo robi makro podpięte pod przycisk "ROK".

Ale C1 mam nieaktywne. Nie rozumiem też.
Chodzi mi o to, że równie dobrze mógłbym nie wpisywać "wszystkie".

Inny temat. Główna zasługa to użytkownika @dm, który mi zajrzał w mój plik (jestem Ci bardzo wdzięczny), ja trochę się coś tam pobawiłem, pozamieniałem i chyba mi działa wszystko teraz poprawnie w "R. miesięczny" i "Miesiące" pod przyciskami "Aktualizuj". A Ty @Tadek, jeśli mogę Cię zapytać jak oceniasz, działa?
Dla wyjaśnienia, @dm pomógł mi z tymi makrami tak by działało jeśli plik miałby być na kilka lat w jednym pliku (i takie też było założenie na początku).

Pobierz Plik ściągnięto 16 raz(y) 841.48 KB

ID posta: 362624 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 15-02-2019, 02:29   

Szkoda, że nie zdążyłem przed upływem 30 minut, ale wrzucam teraz, bo trochę więcej porobiłem. Poprzedni post oprócz załącznika aktualny.

Pobierz Plik ściągnięto 19 raz(y) 848.95 KB

ID posta: 362628 Skopiuj do schowka

dm 
Excel Expert

Wysłany: 15-02-2019, 22:36   

Wprowadziłem "wiadome" zmiany, sorry ala trochę mi to zajęło. Przetestuj czy jest ok.
Na ark. R. miesięczny i R. dzienny do przycisków (sty, lut itd. ) masz przypisane makro odświeżające dane. Przyciski Sortuj służą tylko do sortowania.

Kopia STATYSTYKA ROWEROWA nowa 13.02.2019.xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 20 raz(y) 858.48 KB

ID posta: 362685 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 16-02-2019, 01:30   

Dziękuję @dm.

Dodałem kilka swoich wcześniej tu zaprezentowanych zmian i przetestuję. Wygląda to bardzo "apetycznie" :-D :-D :-D

Załączam również czystą wersję dla Kogoś, kto chciałby skorzystać, przetestować sobie, pobawić się, bądź zwyczajnie dla mnie jakbym szukał :)

STATYSTYKA ROWEROWA 16.02.2019.xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 19 raz(y) 868.31 KB

STATYSTYKA ROWEROWA 16.02.2019 czysta.xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 17 raz(y) 846.27 KB

ID posta: 362689 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 16-02-2019, 13:22   

Z bardzo drobnych pierwszych uwag nie przewidziałem, że może być więcej gmin / miast w danym miesiącu chodzi o "R. miesięczny" i "R. roczny". O ile wychodzą poza tabelkę to się nie sortują jak powinny.

P.S. Czy są jakieś ograniczenia co do ilości wpisów w Bazie? Wprowadzam przykładowe dane.
Wrzucam przykładowy plik, w którym wypełniam sobie dane i zobacz co się stanie po naciśnięciu przycisku "Wrz" dla roku 2016 w "R. miesięczny" (może coś ja nie zauważam, ale się tnie)

przykladowe.xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 20 raz(y) 882.73 KB

ID posta: 362700 Skopiuj do schowka

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi