Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kaper
14-11-2018, 10:23
Plik ze statystyką - dopracowanie
Autor Wiadomość
matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 21-01-2019, 02:25   

@Tadek, formuła jednak działa. Nie wczytałem się w to, że musi być wartość większa bądź mniejsza od zera. De facto zawsze wartość jazdy będzie większa od 0 :)
Formuła działa.

Proszę o pomoc w dopracowaniu formuły z N32/N33/N34 w "Miesiące" tak by działała poprawnie tzn. Kiedy miesiąc ma mniej niż 31 dni by komórka była pusta.

Nie wiem czemu od AA do AI w "R. dzienny" nie działa, a od AA do AI w "Miesiące" działa. W pliku załączonym można zobaczyć jak wygląda problem.
Wrzucam plik w załączniku.

STATYSTYKA ROWEROWA nowa(2)(1).xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 9 raz(y) 840.66 KB

ID posta: 360932 Skopiuj do schowka

dm 
Excel Expert

Wysłany: 22-01-2019, 21:31   

Cytat:
Nie wiem czemu od AA do AI w "R. dzienny" nie działa, a od AA do AI w "Miesiące" działa.....
Chyba odwrotnie :od AA do AI w "R. dzienny" działa, a od AA do AI w "Miesiące" nie działa. O ile się nie mylę miałeś błąd w linii
Kod:
   If .Cells(j, "Y") <> "" And Month(.Cells(j, 3)) = [mc] And Year(.Cells(j, 3)) = [rok] Then
a powinno być   
 If .Cells(j, 3) <> "" And Month(.Cells(j, 3)) = [mc] And Year(.Cells(j, 3)) = [rok] Then

STATYSTYKA ROWEROWA 20 01.xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 6 raz(y) 811.52 KB

ID posta: 361066 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 24-01-2019, 02:07   

@dm dzięki za pomoc, działa to już tak samo, ale problem polega też na tym, że "--------------------------------------------------" traktuje także jako gminę / miasto.
W raporcie miesięcznym i raporcie rocznym po aktualizacji danych mamy wszędzie "0" w pliku, który zamieściłeś, a więc nie bierze "--------------------------------------------------" pod uwagę. Chciałbym aby tu było tak samo.

P.S. Dla mnie "--------------------------------------------------" to wyznacznik tego, że nie było wjazdu w żadną gminę / miasto. Wtedy wiem, że mam uzupełnione, puste oznacza, że jeszcze nie uzupełniłem.
ID posta: 361190 Skopiuj do schowka

dm 
Excel Expert

Wysłany: 24-01-2019, 20:47   

Poprawiłem na Twoim pliku.

STATYSTYKA ROWEROWA nowa(2)(1)-1.xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 8 raz(y) 821.9 KB

ID posta: 361238 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 25-01-2019, 02:11   

Czy na pewno dobry plik wrzuciłeś :?:
(P.S. W którym miejscu w VBA dokonałeś zmian w kodzie)
ID posta: 361250 Skopiuj do schowka

dm 
Excel Expert

Wysłany: 25-01-2019, 19:25   

Poprawki naniosłem na plik z Twojego postu ID: 360932,opis w kodzie makro "odswiez_R_mies_12"
ID posta: 361317 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 26-01-2019, 13:38   

@dm Wiem już co zmieniłeś i gdzie są te makra, ale nie działa to jak powinno.

Wprowadziłem przykładowe dane ze stycznia 2019.
Spójrz np. na arkusz "R. miesięczny": komórki B50:B58. Tam jest poprawnie (tak samo R. roczny - te same komórki).

w "Miesiące" powinno być to samo (teraz to samo, bo są dane TYLKO z 1 miesiąca), w arkuszu "R. dzienny" trochę inaczej.

Chodzi o to, że "--------------------------------------------------" traktuje jako jakieś miasto albo gminę, a ja nie chcę by tego zaliczało. I właśnie w arkuszach "Miesiące" i "R. dzienny" bierze to pod uwagę, a w "R. miesięczny" i "R. roczny" nie bierze (czyli poprawnie).

Próbowałem z tą linijką kodu:
Kod:
                    Set Unik = Nothing
    '-------------------
,
ale nie wychodzi mi.

Pomożesz?

____
Tak z innej beczki nie mam kompletnie pojęcia dlaczego zmieniły mi się formuły w arkuszu "Miesiące" np. z :
Kod:
=SUMA(JEŻELI(ROK(BAZA!$C$4:$C$999)=$B$1;JEŻELI(MIESIĄC(BAZA!$C$4:$C$999)=$A3;BAZA!$E$4:$E$999)))

na:
Kod:
=SUMA(JEŻELI(BAZA!$C$4:$C$999=$A3;BAZA!$E$4:$E$999))

Poprawiłem to, ale kompletnie nie pamiętam bym coś tu zmieniał i męczy mnie to :/
Edit : to ostatnie już wiem, bawiłem się z kolorowaniem kolumn... Pewnie źle skopiowałem formułę.

STATYSTYKA ROWEROWA nowa 26.01.2019.xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 4 raz(y) 829.41 KB

ID posta: 361348 Skopiuj do schowka

dm 
Excel Expert

Wysłany: 26-01-2019, 16:54   

Matiz sorry ale nie śledziłem Twojego wątku na bieżąco, trudno mi się w tym połapać bo wprowadzasz tyle zmian..! Jeżeli dobrze zrozumiałem
Cytat:
Próbowałem z tą linijką kodu:.......
to chodzi o dodanie do liniach
Kod:
If .Cells(j, 3) <> ""And Month(.Cells(j, 3)) = mc And Year(.Cells(j, 3)) = [rok] Then
jeszcze jednego warunku, tak jak w makrach działających prawidłowo (And Left(.Cells(j, k), 1) <> "-" ). Dodałem w pliku w makrach "odswiez_R_mies_12" i "odswiez_Dzień".

STATYSTYKA ROWEROWA nowa 26.01.2019.xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 7 raz(y) 820.71 KB

ID posta: 361356 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 26-01-2019, 19:10   

Cytat:
Matiz sorry ale nie śledziłem Twojego wątku na bieżąco, trudno mi się w tym połapać bo wprowadzasz tyle zmian..! Jeżeli dobrze zrozumiałem

Tak, wprowadzam wiele zmian. Jeszcze 10 miesięcy temu o tej porze nie spodziewałem się, że Excel tyle może. Co więcej - sam męczyłem się w prowadzeniu podobnego pliku, ale była to zwyczajna męczarnia. Dzięki Użytkownikom tego Forum zobaczyłem ile Excel może, a także nauczyłem się choć w pewnym stopniu konsekwencji - to znaczy "nie zmieniaj układu kolumn", czy coś na zasadzie "zrozum, że pewne rzeczy są stałe i nie zmieniaj ich". Oprócz tego Użytkownicy tego Forum pozwolili mi spełnić moje małe marzenie bym miał taki super plik.
Postawiłem sobie wysoko poprzeczkę, chcę by plik był rozbudowany i działał jak najlepiej, ale by też hasłem przewodnim była: prostota, intuicyjność.
@dm Jak najbardziej rozumiem więc, że nie śledzisz wątku na bieżąco i dziękuję Ci bardzo za wdrożenie tych zmian. Testowałem w różnych wariantach - wszystko działa teraz jak powinno.

Dziękuję - w ramach podziękowania daję Ci punkt, ale poza tym punktem jestem Ci bardzo wewnętrznie wdzięczny :)
ID posta: 361361 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 29-01-2019, 02:21   

@dm - zerkniesz proszę w ten plik:
Nie mam pojęcia dlaczego to makro po naciśnięciu "Aktualizuj" nie działa w arkuszu "Miesiące", patrz tylko komórki AA3:AI3. Uwaga, rok jest 2017.
W innych działa.
Nie zmieniałem nic w makrze, wpisane są przykładowe gminy i miasta w arkuszu "Baza".

Jeśli coś zmienisz - powiedz proszę co, chce się nauczyć.

nie dziala w row 2017 miesiace.xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 14 raz(y) 434.2 KB

ID posta: 361495 Skopiuj do schowka

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 29-01-2019, 11:15   

W makrze zablokuj na chwilę to:
Kod:
'On Error Resume Next
i wtedy zobaczysz gdzie masz błędy.
ID posta: 361518 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 29-01-2019, 14:02   

Cytat:
i wtedy zobaczysz gdzie masz błędy.

Trochę nie rozumiem. Zablokowałem, ale po "odpaleniu" widzę tylko takie coś: "Run-time error: '9': Subscribt out of range".
ID posta: 361529 Skopiuj do schowka

dm 
Excel Expert

Wysłany: 29-01-2019, 20:41   

Matiz takie są skutki ciągłego przerabiania. Makro "odswiez_R_mies_12" powstało na zasadzie kopiuj/wklej z makra "odswiez_R_mies" (nie przypominam sobie, żebym to robił), i autor nie uwzględnił, że ma działać na innym arkuszu.
Miałeś tu użytą nazwę [rok] ='R. miesięczny'!$B$1, która odwołuje się do ark. "odswiez_R_mies" (menager nazw), a chcemy działać na ark "odswiez_R_mies_12", dlatego trzeba było zmienić.
Tak w ogóle to plik wymagałby "przeglądu" - usunięcia pewnych niespójności.

dziala w rok 2017 miesiace.xlsb
Pobierz Plik ściągnięto 8 raz(y) 413.47 KB

ID posta: 361545 Skopiuj do schowka

matiz17 
Stały bywalec Excelforum

Wysłany: 30-01-2019, 01:53   

Cytat:
Matiz takie są skutki ciągłego przerabiania.

Wiem. Wielokrotnie przekonałem się o tym gdy zmieniałem układ kolumn. Czasem możesz "wszystko" zmienić, a i tak wszystkiego nie zmienisz, bo o czymś zapomnisz i skutki wychodzą potem.

Skopiowałem wszystko z "Arkusz15 (Miesiące)" do swojego właściwego pliku i działa. Pojawiła się wewnętrzna radość. Dziękuję za pomoc.
Mimo wszystko, jednak sam nie wiem dlaczego tak się stało jeśli ja działałem (we właściwym pliku ze Statystyką 2017) na pliku który poprawiłeś mi w sobotę. :shock:

Cytat:
Tak w ogóle to plik wymagałby "przeglądu" - usunięcia pewnych niespójności.

Trochę się z Tobą zgodzę. Dużo można zapewne udoskonalić.
Co masz jednak konkretniej na myśli?
ID posta: 361553 Skopiuj do schowka

dm 
Excel Expert

Wysłany: 01-02-2019, 21:39   

Cytat:
Mimo wszystko, jednak sam nie wiem dlaczego tak się stało .......
Tak jak pisałem : makro pobierało rok z arkusza "R. miesięczny" , kiedy był taki sam jak na ark. "Miesiące" to działało prawidłowo, jak zmieniłeś na ark. "Miesiące" na 2017 (R. miesięczny był 2019) wtedy nie działało.
Mam na myśli choćby to, że wg. pierwotnych założeń (baza zawiera dane z wielu lat - makro wybierało z Bazy dane tylko dla wybranego roku), później zmieniłeś i każdy rok miał być w osobnym pliku, więc to "wybieranie" jest zbędne.
ID posta: 361788 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu