Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 68584 Skopiuj do schowka Zliczanie do maksymalnej wartości
Autor Wiadomość
KmmL93 
świeżak

Wersja: Win Office 2007
Wysłany: 24-07-2020, 12:36   Zliczanie do maksymalnej wartości

Witam

mam problem, ponieważ nie wiem jaką prawidłowa formułę zastosować a mianowicie, tworzę tabele z zadaniami kwartalnymi, będzie 6 zadań 3 z nich mają wagę 20 %, 2 mają 15 % i ostatni ma 10 %, łącznie stanowią 100 %,
Przykładowo tabela wygląda tak
H7- Waga zadania ( czyli 20 %)
I7 - Target zadania w liczbie ( przykładowo 10)
J7 - Wykonanie Zadania w ilości
K7 - Podsumowanie procentowe wykonania.

Udało mi się wyliczyć aby sumowało mi wykonanie zadania K7 (J7/I7/(H14/H7) (H14 to 100%, podsumowanie kolumny h7 czyli wagi zadania) względem tego, że stanowią one tylko 20 % całości, ale nie potrafię ustawić ograniczenia, ponieważ, nie występuję u mnie coś takiego jak ponad 100 %. I czy można ustawić aby w K7 podliczało wykonanie zadania, ale do maksymalnej wartości czyli w tym przypadku 20%. Czyli jeśli J7 czyli wykonanie zadania będzie miało większą wartość niż I7 czyli target to w K7 będzie maksimum 20 % a nie powyżej 20%.
ID posta: 390102 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 24-07-2020, 13:53   

Witaj na Forum!
Nie zdążyłeś się pewnie jeszcze zorientować, że w rozważaniach na temat Excela podstawową rolę odgrywa załącznik w formie przykładowego pliku. Na podstawie takiego załącznika można się szybciej zorientować o co chodzi pytającemu. A tak bez załącznika to trzeba się bawić w odgadywanie puzzli.
Z tego co udało mi się wychwycić z Twojego opisu, to formułę na K7 można zapisać prościej jako
Kod:
=J7/I7*H7
Jeśli chcesz, żeby formuła nie brała pod uwagę "nadwykonań" (kiedyś to się nazywało "przekraczaniem planu" i było wysoko cenione), to zamiast J7 wpisz do tej formuły
Kod:
MIN(J7;I7)
Ewentualnie (na jedno wychodzi) możesz zamiast
Kod:
J7/I7
napisać
Kod:
MIN(J7/I7;1)
ID posta: 390108 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu