Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 68565 Skopiuj do schowka Zliczanie danych w zależności od ilości (maszynka zliczająca
Autor Wiadomość
matiz17 
ExcelGaduła 500+

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 21-07-2020, 16:37   Zliczanie danych w zależności od ilości (maszynka zliczająca

Czy da się zrobić w Excel-u, takie właśnie coś, jak w załączniku?
Chodzi o to by sumowało każde z każdym, ale bez powtórzeń, czyli np. jeśli mamy 3 i 5, to 3+5=8 i 5+3 to już jest to samo. Również ma być pomijane zliczanie typu 3+3.
W kolumnach poszczególnych mam ile liczb ma być ze sobą zliczanych.
Jeśli tu nie opisuję to precyzyjnie, to myślę, że załącznik wiele wyjaśni, ale w razie czego chętnie odpowiem na pytania.
Moja uwaga: dla 4 danych jest to bardzo proste. Chodzi o to by to było dynamiczne, jeśli np. będę miał 50 takich liczb i pytanie: czy da się tak (dostrzegam pewną regularność, więc obstawiam, że się da) dla większej ilości danych?

zliczaniedanychwzaleznosciodilosci.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 12 raz(y) 9.07 KB

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 21-07-2020, 19:18   

Dać to się da, co wcale nie znaczy, że to jest proste.
Trzeba wygenerować wszystkie potrzebne kombinacje, a następnie je dodać.
Kombinacje są to podzbiory k-elementowe ze zbioru n-elementowego. Liczbę kombinacji oblicza się łatwo na podstawie symbolu Newtona. W Excelu służy do tego funkcja KOMBINACJE. Ale co innego obliczyć ile jest kombinacji, a co innego wypisać je wszystkie. Służą do tego różne algorytmy, najczęściej rekurencyjne, które stosunkowo łatwo można zaimplementować w VBA. Pamiętam, że Kaper podał kiedyś na Forum taki algorytm. Jak już mamy te wszystkie kombinacje wypisane, to trzeba je po prostu zsumować. Nie wiem do czego te sumy są Ci potrzebne, czy tylko chcesz sobie na nie popatrzyć, czy wykonywać jakieś dalsze obliczenia.
Formułami też można cel osiągnąć, ale formuły są dość złożone, bo w arkuszu nie można używać rekurencji, trzeba je przekształcić na iteracyjne.
Przykład takich formuł pokazałem Ci w załączniku. Tu mamy sumy 5-liczbowych kombinacji z 8 liczb. Tych kombinacji jest 56, więc to jeszcze można ogarnąć. Dla większych n liczba kombinacji szybko rośnie, więc coraz trudniej to opanować. Zanim zaczniesz generować swoje kombinacje, policz ile ich będzie!
Te formuły z mojego arkusza dają się kopiować, ale trzeba zmienić definicje nazw n, k., ind i baza.

Edit: Znalazłem też makro które napisał kiedyś apollo, które też można zaadaptować.

zliczaniedanychwzaleznosciodilosci.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 7 raz(y) 12.37 KB

ID posta: 390006 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu