Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 63676 Skopiuj do schowka Zapisanie ustawień drukowania na zawsze
Autor Wiadomość
kiju 
świeżak

Wysłany: 04-01-2019, 14:10   Zapisanie ustawień drukowania na zawsze

Witam.
Codziennie tworzę ponad 50 plików Excel (zamówienia) później je otwieram i sprawdzam poprawność danych z faktury.
Zaczęło irytować mnie to że żadne z tych plików nie mieszczą się na jednej stronie drukowania,
muszę dla każdego pliku ustawiać: drukuj poziomo; marginesy wąskie; dopasuj wszystkie kolumny do jednej strony, później wchodzę w układ strony i wstawiam nazwę pliku jako nagłówek dla pierwszej strony powiększam litery na wielkość 22 i dopiero wtedy mogę drukować.
Proszę znacie może jakiś lepszy prostszy sposób?
Posiadam rozszerzenie kutools.
Nie znam się na tworzeniu makra, nigdy tego nie robiłem może ktoś mnie poprowadzi? ;-)
Z góry dziękuję za odpowiedzi :-)
ID posta: 359675 Skopiuj do schowka

umiejead 
Excel Expert

Wysłany: 04-01-2019, 15:19   

Witamy na Forum.

https://support.office.com/pl-pl/article/dopasuj-do-jednej-strony-f3015be3-e007-4762-90a7-19ebc8052511
https://support.office.com/pl-pl/article/drukowanie-arkusza-na-jednej-stronie-w-programie-excel-dla-komputer%C3%B3w-mac-30be3beb-d646-4925-a4a9-8ed32a4f6460
ID posta: 359679 Skopiuj do schowka

kiju 
świeżak

Wysłany: 04-01-2019, 16:26   

Nie do końca o to mi chodziło.
Przy tym rozwiązaniu drukuje cały arkusz na jedną stronę i przy wydruku mam takie małe literki że ciężko się doczytać, po za tym tą opcję muszę też za każdym razem włączać. :-)
ID posta: 359685 Skopiuj do schowka

kiju 
świeżak

Wysłany: 04-01-2019, 16:31   

Nie do końca o to mi chodziło.
W tym rozwiązaniu muszę ustawiać orientację i akapity, po za tym tą opcję muszę też za każdym razem włączać. :-)
I nie rozwiązało to problemu z wstawianiem nazwy pliku jako nagłówek do pierwszej strony :-)
ID posta: 359686 Skopiuj do schowka

Artik 

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 04-01-2019, 18:58   

kiju napisał/a:
Codziennie tworzę ponad 50 plików Excel
Jak rozumiem, pliki mają taką samą strukturę. Jeśli tak, to utwórz plik-szablon i sformatuj go zgodnie z potrzebami. Otwarty nowy plik na bazie szablonu będzie zawierał Twoje ustawienia.

Artik

kiju 
świeżak

Wysłany: 04-01-2019, 19:22   

Plik otwieram bezpośrednio z programu infover. nie uda mi się go otworzyć w szablonie.
Po prostu chciałbym zapisać ustawienia drukowania i nagłówka tak żeby w każdym moim otworzonym Excelu były już gotowe ustawienia drukowania.
Teraz na przykład otwieram excel i mam ustawiania domyślne czyli (marginesy strony ustawione na 2,5 orientacja pionowa skaluj do rozmiaru rzeczywistego) a chciałbym żeby te ustawienia domyślne były inne.
Uda się?
ID posta: 359692 Skopiuj do schowka

Artik 

Wysłany: 04-01-2019, 19:40   

Skoro plik jest generowany przez program zewnętrzny, to nie ma możliwości ingerencji w to, co generuje. Możesz tylko właścicielowi programu sugerować zmiany. Ale sprawa nie jest beznadziejna. W pliku Personal można zapisać makro, które sformatuje arkusz zgodnie z Twoimi potrzebami.
Aby udzielić Ci dalszej pomocy, włącz rejestrację makra i wykonaj wszystkie czynności formatowania. Zakończ nagrywanie, zapisz plik i załącz na forum do przeróbki. Jeżeli arkusz zawiera dane wrażliwe, zafałszuj je, byśmy widzieli układ danych.

Artik

kiju 
świeżak

Wysłany: 08-01-2019, 10:03   

Nie do końca rozumiem jak mogę nagrać makro z ustawienia strony i wydruku?
ID posta: 359963 Skopiuj do schowka

Artik 

Wysłany: 08-01-2019, 12:33   

Jeśli nie wiesz jak nagrać makro, zapoznaj się z poniższymi filmami przygotowanymi przez marzatelę.
https://www.youtube.com/watch?v=2KpySvW5_PU
https://www.youtube.com/w...ALf0HIzE&t=335s

Po uruchomieniu nagrywania po prostu wykonaj czynności związane z formatowaniem strony. Ponieważ nagrywarka rejestruje (prawie) każde Twoje kliknięcie, przed rozpoczęciem nagrywania, przemyśl jak najprościej (ale w pełni funkcjonalnie) sformatować stronę, by w nagranym makrze było jak najmniej niepotrzebnych ruchów. Po zakończeniu nagrywania, plik zapisz z rozszerzeniem XLSM. Pamiętaj, by nagrać makro w lokalizacji Ten skoroszyt, a nie Skoroszyt makr osobistych.

Artik

kiju 
świeżak

Wysłany: 08-01-2019, 16:11   

Ok jutro rano się za to wezmę ;)
ID posta: 359990 Skopiuj do schowka

umiejead 
Excel Expert

Wysłany: 08-01-2019, 21:33   

Cytat:
Zapisanie ustawień drukowania na zawsze
Taki trochę oksymoron... Ustawienia (z definicji) są po to żeby je zmieniać.
ID posta: 360022 Skopiuj do schowka

apollo
ExcelSpec

Wysłany: 08-01-2019, 22:57   

umiejead napisał/a:
Ustawienia (z definicji) są po to żeby je zmieniać.

Przecież on właśnie chce zmieniać. Ale tylko raz (na zawsze) ;-)
ID posta: 360030 Skopiuj do schowka

umiejead 
Excel Expert

Wysłany: 09-01-2019, 00:02   

W takim razie niech sobie ustali parametry (mogą być w Rejestrze, mogą być w ".ini", mogą być jeszcze gdzie_indziej...).

A Ustawienia (Settings) są po to żeby je ustawiać / zmieniać / modyfikować / korygować / dopasowywać / ...
ID posta: 360039 Skopiuj do schowka

apollo
ExcelSpec

Wysłany: 09-01-2019, 13:17   

Nie mam potrzeby, więc nie zmieniam. Wolno mi czy muszę zmieniać? A jeśli zmieniam tylko raz? Wolno mi czy muszę zmieniać wiele razy, nawet jeśli nie mam potrzeby?
Jeśli muszę zmieniać > 1 razy to zmieniam drugi raz i już niech tak zostanie. Wolno mi czy muszę zmieniać 3, 4, wiele razy, nawet jeśli nie mam potrzeby?

Chyba każdemu wolno robić, co chce, na swojej maszynie w swoim domu, nieprawdaż?

Skoro na poważnie to ja na poważnie.
ID posta: 360082 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu