Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 70509 Skopiuj do schowka Zamiana z wielu wierszy na jeden wiersz - z dodaniem kolumn.
Autor Wiadomość
marekk_ok
Forumowicz

Wersja: Win Office 2019
  Wysłany: 25-03-2021, 09:37   Zamiana z wielu wierszy na jeden wiersz - z dodaniem kolumn.

Witam serdecznie forumowiczów,
prosiłbym o pomoc w przygotowaniu raportu o pacjentach na oddziale.
Posiadam plik źródłowy jako zapis w kolejnych wierszach dla wielu pacjentów - jest wiele wierszy dla jednego pacjenta (dla różnych kodów chorób - każdy wiersz to inna choroba - kod choroby).
Chciałbym uzyskać plik w którym będzie dla 1 pacjenta 1 wiersz - w każdym wierszu tylko jeden pacjent, później następny pacjent itd. - rozumiem że powstaną nowe kolumny (tyle kolumn ile jednostek chorobowych będzie występować dla wszystkich pacjentów )z jednostkami wszystkich chorób, które się mogą zdarzyć i informacją która chorobę ma dany pacjent. Próbowałem to wykonać od kilku dni ale nie daję rady... Liczę na Waszą pomoc i z góry bardzo dziękuję - przepraszam za może chaotyczny opis problemu. W zał. zdjęcie pokazana struktura danych po lewej i cel który chcę osiągnąć - po prawej. Pozdrawiam Marek.

struktura.jpg
struktutra jak ma wygladac plik wynikowy
Plik ściągnięto 20 raz(y) 64.66 KB

ID posta: 402726 Skopiuj do schowka

Artik 

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 25-03-2021, 10:30   

Gotowe.

Artik

choroby.png
Plik ściągnięto 10 raz(y) 55.87 KB

umiejead 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2013

Wysłany: 25-03-2021, 10:36   

Witamy na Forum.

Załącz plik .xls(x).
.
ID posta: 402731 Skopiuj do schowka

marekk_ok
Forumowicz

Wysłany: 25-03-2021, 10:37   

Dziękuję Artik za post, ale nie nie wiem gdzie znaleść odpowiedz, napisałeś że Gotowe. ? Pozdrawiam serdecznie Marek.
ID posta: 402732 Skopiuj do schowka

marekk_ok
Forumowicz

Wysłany: 25-03-2021, 10:44   

Chyba rozumiem, przepraszam że nie załączyłem pliku xls. W załaczeniu. Pozdrawiam Marek.

pacjenci.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 15 raz(y) 13.17 KB

ID posta: 402733 Skopiuj do schowka

marekk_ok
Forumowicz

Wysłany: 25-03-2021, 10:48   

W uzupełnieniu informacji, mój plik źródłowy posiada więcej kolumn o pacjencie - wartości dla poszczególnych wierszy są takie same - różnicuje je tylko jak opisałem kod choroby. Dla przejrzystości przygotowałem strukturę uproszczoną.

W pliku źródłowym dany pacjent może mieć 1 wiersz gdy ma 1 chorobę ale też może mieć 10 wierszy gdy ma 10 chorób współistniejących. Kolumn ma być tyle ile jest chorób. Może to oczywiście być różne dla każdego pacjenta / wiersza.

Jeszcze raz dziękuje z góry za pomoc. Bedzie to dla mnie bardzo cenne ułatwienie w pracy, analizie chorych.
ID posta: 402734 Skopiuj do schowka

umiejead 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2013

Wysłany: 25-03-2021, 10:57   

Kliknij w link w mojej sygnaturce - poczytaj - i załącz wreszcie plik .xls(x).
.
ID posta: 402735 Skopiuj do schowka

marekk_ok
Forumowicz

Wysłany: 25-03-2021, 11:07   

umiejead napisał/a:
Kliknij w link w mojej sygnaturce - poczytaj - i załącz wreszcie plik .xls(x).
.

W poprzednim poście umieściłem ten plik. Przepraszam za swój błąd że od razu tego nie zrobiłem.
Plik źródłowy ma u mnie tysiące wierszy i dziesiątki kolumn (z uywagi że mam dla 1 pacjenta wiele wierszy w zaleznosci od ilosci chorob ktore on posiada wg kodu) , a pacjentów mam mniej - w setkach, pokazałem tylko strukture pliku zrodłowego i układ jaki chciałbym uzyskać.
Próbowałem funkcja wyszukaj.pionowo i innymi poradami ktore odszukałem ale nie udalo mi sie to wykonac, stad moja wielka prosba do Forum :-)
ID posta: 402736 Skopiuj do schowka

DwaNiedźwiedzie 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 25-03-2021, 11:28   

Rozwiązanie z użyciem Power Query dla drugiego arkusza (z niego zrobiłeś zrzuty ekranu, więc zakładam, że o niego pytasz). Z pierwszym sobie poradzisz?

pacjenci.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 12 raz(y) 22.88 KB

ID posta: 402737 Skopiuj do schowka

marekk_ok
Forumowicz

Wysłany: 25-03-2021, 11:45   

DwaNiedźwiedzie napisał/a:
Rozwiązanie z użyciem Power Query dla drugiego arkusza (z niego zrobiłeś zrzuty ekranu, więc zakładam, że o niego pytasz). Z pierwszym sobie poradzisz?

Dziekuje za kierunek działania. Tak chodzi o arkusz 2. Spróbuję to zrobic za pomocą Power Query (muszę troche wcześniej poczytać bo nie mam tutaj dużej wiedzy). Mam tylko 1 plik jako źródło i w Power Query rozumiem "stworzy" drugi plik wynikowy? Czy muszę wczesniej recznie stworzyć ten plik wynikowy - jego strukture - i utworzyć ręcznie kolumny jako kolejne choroby? Tak nie za bardzo wiem jak sie zabrac za to po kolei... Jak wspomniałem robiłem do tej pory raczej proste działania w Excelu... . Pozdrawiam. Marek
ID posta: 402738 Skopiuj do schowka

marekk_ok
Forumowicz

Wysłany: 25-03-2021, 12:02   

Czy to rozwiazanie z uzyciem Power Query tez zadziała jak mam w pliku zrodlowym inne kolumny ktorych jest dosc duzo ale ktore sie powtarzaja dla kolejnych wierszy przy danym pacjencie?
ID posta: 402739 Skopiuj do schowka

DwaNiedźwiedzie 
Excel Expert

Wysłany: 25-03-2021, 12:07   

PQ może albo zaczytać dane z zewnętrznego pliku (Dane -> Pobierz dane -> Z pliku -> Ze skoroszytu), albo z tabeli w bieżącym (Dane -> Z tabeli/zakresu), jak Ci wygodniej. Sam z siebie nie utworzy jednak pliku, a jedynie tabelę wynikową w już istniejącym skoroszycie. Po zaczytaniu tabeli do PQ musisz zrobić kopię kolumny (Dodaj kolumnę -> Duplikuj kolumnę), a następnie użyć na duplikacie opcji Przekształć -> Kolumna przestawna, wskazując tę oryginalną jako kolumnę wartości i w opcjach zaawansowanych wybierając "nie agreguj". Jeżeli w wyniku chcesz mieć w nazwach kolumn dodany tekst "Kod choroby", podejrzyj formułę w ostatnim kroku mojego zapytania i dostosuj ją do swojego - być może będziesz musiał podstawić nazwę swojego poprzedniego kroku w miejsce mojego #"Kolumna przestawna".
Kod:
= Table.RenameColumns(#"Kolumna przestawna", List.Transform(List.Skip(Table.ColumnNames(#"Kolumna przestawna"), 1), each {_, "Kod choroby " & _}))

marekk_ok napisał/a:
Czy to rozwiazanie z uzyciem Power Query tez zadziała...

Sama zasada zadziała, kod już pewnie nie. Spróbuj zrobić to zadanie według powyższego opisu, jak sobie nie poradzisz, to wrzuć plik z właściwym układem kolumn, pomożemy :)
ID posta: 402740 Skopiuj do schowka

marekk_ok
Forumowicz

Wysłany: 25-03-2021, 12:31   

Wielkie dzięki za pomoc, podziałam dziś po południu zgodnie ze wskazówkami. Odezwę się oczywiście jak mi poszło. Pozdrawiam serdecznie Marek.
ID posta: 402741 Skopiuj do schowka

Czeslaw
ExcelSpec

Wysłany: 25-03-2021, 14:26   

Formula
Kod:
=IFERROR(INDEX($B$3:$B$12;AGGREGATE(15;6;ROW($1:$200)/($A$3:$A$200=$D3)/($B$3:$B$200=E$2);1));"")

pacjenci.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 10 raz(y) 12.97 KB

ID posta: 402743 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 25-03-2021, 15:44   

Ewentualnie jeszcze tak jak w załączniku.
Kod:
=JEŻELI(LICZ.WARUNKI($A$2:$A$11;$D2;$B$2:$B$11;PRAWY(E$1;2));PRAWY(E$1;2);"")
Ta wersja z tabelą strukturalną wydaje się mniej czytelna.

pacjenci (MG).xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 12 raz(y) 23.47 KB

ID posta: 402744 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu