Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 39078 Skopiuj do schowka Wklejanie tabelki z excel do jednej komórki w excel
Autor Wiadomość
Darek
słuchacz

Wysłany: 17-12-2013, 09:59   Wklejanie tabelki z excel do jednej komórki w excel

Witam. Tworzę na własne potrzeby kalędarz na 2014 r. Nie wiem jak wkleić małą prostą tabelkę zrobioną w excel do jednej komórki aktywnej i powielić ją prawie 300 razy (chcę żeby się znalazła przy każdej "dacie" (w datę w załączonym pliku wchodzi zarówno data jak i nazwa dnia tygodnia). Napisałem wcześniej prawie 300 bo chcę ominać przypisanie tej wklejanej tabelki wszystkie soboty i niedziele.
Szukam pomysłu na taką akcję bo nie chce mi się "z palca" czyli ręcznie scalać aż tyle komórek.
Proszę o pomoc.
Plik wyjściowy w załaczniku.

KALENDARZ 2014 r.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 17 raz(y) 28.15 KB

ID posta: 212974 Skopiuj do schowka

mackol100 
ExcelSpec

Wysłany: 17-12-2013, 10:30   

"Nie wiem jak wkleić małą prostą tabelkę zrobioną w excel do jednej komórki aktywnej"

Czy mam rozumieć, że cała tabelka ma być przy każdej dacie w jednej scalonej komórce?

Na moje oko to lepiej każdą datę umieszczać 8 wierszy poniżej poprzedniej i wtedy obok idealnie wchodzi cała tabelka w takiej formie jak jest ona teraz.

Jeśli możesz to lepiej wytłumacz tą "aktywną jedną komórkę" bo przynajmniej ja nie za bardzo rozumiem intencje

Darek
słuchacz

Wysłany: 17-12-2013, 11:35   

Jeżeli chodzi o "jedną aktywną komórkę" to moją intęcją jest aby po wklejeniu tabelki do tej komórki można było nadal wypełniać tą wklejoną tabelę. Komórką nie aktywną w moim pokrętnym rozumowaniu było by np: wklejenie przedmiotowej tabelki jako obraz do wskazanej komórki i wtedy już bym sobie tam nic "nie wklepeł" no chyba że pola tekstowe ale nie o to chodzi.

Twój pomysł z "umieszczać 8 wierszy poniżej poprzedniej i wtedy obok idealnie wchodzi cała tabelka w takiej formie jak jest ona teraz." jest dobry tylko jak to zrobić automatycznie.
W załączniku wzorcowy fragment do dalszego powielania wg Twojego pomysłu i moich oczekiwań w Arkuszu 3.

KALENDARZ 2014 wer1 r.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 17 raz(y) 31.88 KB

ID posta: 212990 Skopiuj do schowka

mackol100 
ExcelSpec

Wysłany: 17-12-2013, 12:05   

Zobacz - zrobiłem to w kilka minut więc nie było tak źle - podświetla też sobotę i niedzielę na żółto

KALENDARZ 2014 r.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 19 raz(y) 141.35 KB

Darek
słuchacz

Wysłany: 17-12-2013, 13:18   

ok. dzięki w załączkiku to coś już przypomina rzeczywiście coraz bardziej kaledarz (poukładałem miesiące obok siebie), jeżeli masz ochotę jeszcze troszkę go udoskonalić to spróbuj zadać taką formułę żeby można było uaktualniać nagłówki tabeli (+ godziny i nr godzin) tylko w pierwszej takiej tabeli przypisanej do 01.01.2014 r. Bo jeżeli będę musiał coś zmienić np godzinę z 08.00 na 07.30 to żeby się zmieniło wszędzie.

KALENDARZ 2014 wer 2 r.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 13 raz(y) 151.5 KB

ID posta: 213004 Skopiuj do schowka

mackol100 
ExcelSpec

Wysłany: 17-12-2013, 13:41   

Bardzo proszę - tylko tam sobie poukładaj od października chyba bo jest troszkę inny układ kolumn niż w poprzednich miesiącach

a jak chodzi o godziny to wpisujesz je tylko przy tabeli z 1 stycznia 2014

podobnie numer godzin

nie tyle układ kolumn co brakuje jednego obramowania

i w komórce K4 dopisz sobie brakujący tekst bo omyłkowo usunąłem

wystarczyło poszerzyć kolumny troszkę i dla października też jet wszystko ok

teraz widzę że chciałeś też nagłówki kolumn zautomatyzować ale to juz sobie zrobisz szybko na tej samej zasadzie jak ja zrobiłem godzinami

żeby było szybciej to np zaznaczasz kilka tabelek - dajesz kopiuj a póżnie w nowym miejscu wklej specjalnie - formuły

KALENDARZ 2014 wer 3 r.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 11 raz(y) 166.64 KB

Darek
słuchacz

Wysłany: 17-12-2013, 14:40   

Już wszystko zrobiłem wg Twoich wskazówek. I w załączonym pliku obrazuję wiekszy zakres podświetlenia na żółto tylko nie wiem czy można tą opcję której użyłeś do podświetlenia komórki z sobotą i niedzielą "poszerzyć na sąsiednie? i jak to się robi?
Zerknij proszę.

KALENDARZ 2014 wer 4 r.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 16 raz(y) 173.9 KB

ID posta: 213020 Skopiuj do schowka

mackol100 
ExcelSpec

Wysłany: 17-12-2013, 14:44   

Formatowanie warunkowe - zarządzaj regułami i tam zobaczysz jak to wyglada
ogólnie ci chodzi żeby data w formacie yyyy-mm-dd też była na żółto jeśli jest weekend - tak?

ok już widzę załącznik - zobaczę co da się zrobić :)

:roll:

[ Dodano: 17-12-2013, 15:11 ]
np dla kolumny B możesz użyć takiego formatowania warunkowego

Kod:
=ORAZ(LUB(C1=7;C1=1);C1<>"")

pokombinuj tak z resztą

Darek
słuchacz

Wysłany: 17-12-2013, 15:42   

Jak wklejam ten kod do komórki np: B5 lub B29 to wyświetla mi FAŁSZ bez względu na to czy wklejam specjalnie jako Tekst, Tekst Unicode czy HTML. Gdzie mam wkleic ten kod i jako co?
ID posta: 213037 Skopiuj do schowka

mackol100 
ExcelSpec

Wysłany: 17-12-2013, 16:20   

Formatowanie warunkowe-zarządzaj regułąmi-nowa reguła-użyj własnej formuły a jako formatowanie ustaw żółte tło - wcześniej podświetl kolumnę B zanim to będziesz robił

Darek
słuchacz

Wysłany: 18-12-2013, 09:55   

Witam, pokombinowałem wg Twoich wskazówek i w efekcie już się podświetla na żółto też każda data przy sobocie i niedzieli lecz nadal nie wiem jak zrobić podświetlenie na pozostałe komórki bez tła oparte na tym samym mechaniźmie (wg przykładu moich oczekiwań z pliku w wer.4) ?
Nie wiem jak powiązać wypełnienie pozostałych komórek z danego dnia (przestrzeń pod datą i nazwą dnia tygodnia oraz komórki z tabeli przy danym dniu bez tła) z sobotą i niedzielą ? Może coś podpowiesz?
W załączniku efekt pracy.

KALENDARZ 2014 wer 5 r.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 16 raz(y) 184.79 KB

ID posta: 213109 Skopiuj do schowka

mackol100 
ExcelSpec

Wysłany: 18-12-2013, 12:26   

np dla komórki D29 możesz zastosować takie własne formatowanie warunkowe:

Kod:
=LUB(PRZESUNIĘCIE(D29;-1;-1)=7;PRZESUNIĘCIE(D29;-1;-1)=1)

Natomiast na razie nie mam pomysłu czy można zrobić uniwersalna formułę używając funkcji PRZESUNIĘCIE żeby nie było koniecznosci formatować komórek pojedyńczo. Jak wymyślę to napiszę ;-)

taki pomysł na szybko - co prawda bardzo nieładny ale może znacznie przyspieszyć pracę.

Można np komórką z zakresu C29:C35 przypisać wartość z komórki C28 i ustawić biały kolor lub tak pokombinuj żeby tekst był niewidoczny zarówno jeśli to nie będzie sobota lub niedziela jak i wtedy kiedy tak będzie. I teraz jak tak np zrobisz dla całej kolumny C takie czynności to w formatowaniu warunkowwym ustawiasz własne na:

Kod:
=LUB(PRZESUNIĘCIE(D1;0;-1)=7;PRZESUNIĘCIE(D1;0;-1)=1)

I ustawiasz formatowanie w zakresie D:D

dla kolumny E robisz analogicznie tylko cofasz się nie jedna a 2 kolumny w lewo a więc:

Kod:
=LUB(PRZESUNIĘCIE(E1;0;-2)=7;PRZESUNIĘCIE(E1;0;-2)=1)

a zakres ustawiasz E:E

Zobacz załącznik - zacząłem robić dla 1 soboty stycznia tak jak to powinno być dla całych kolumn

KALENDARZ 2014 wer 5 r.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 12 raz(y) 182.77 KB

Odpowiedz do tematu