Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 70035 Skopiuj do schowka Uśrednianie ceny metodą FIFO
Autor Wiadomość
aneroit
Świeżak

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 02-02-2021, 17:00   Uśrednianie ceny metodą FIFO

Szanowni forumowicze,

Zwracam się do was z problemem, którego nie potrafię rozwiązać. Tak jak w temacie, chcę obliczyć średnią (czy może też uśrednioną - nie mam pojęcia, czy jest pomiędzy tym jakaś różnica) cenę zakupionych w tym przypadku kryptowalut. Wyliczanie uśrednionej ceny poprzez stosunek łącznie wydanych pieniędzy, do łącznej ilości kryptowalut, chyba nie zdaje egzaminu przy wielu transakcjach kupna i sprzedaży.

W załączniku udostępniam przykład portfolio. Proszę zwrócić uwagę na zaznaczoną na czerwono komórkę. Zdaje się, że podana w niej cena jest nieprawidłowa.

Bardzo proszę o pomoc

Portfolio.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 13 raz(y) 265.94 KB

ID posta: 399589 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 02-02-2021, 18:50   Re: Uśrednianie ceny metodą FIFO

aneroit napisał/a:
...Zdaje się, że podana w niej cena jest nieprawidłowa.

Niby dlaczego nieprawidłowa?
ID posta: 399593 Skopiuj do schowka

aneroit
Świeżak

Wysłany: 02-02-2021, 19:13   

Cointracking ma także kalkulator, który określa uśrednioną cenę metodą FIFO (o ile się nie mylę) i tak wyliczona cena za jednostkę jest inna (tak jak w załączniku). Nie jestem w stanie tego w żaden inny sposób zweryfikować.

1.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 31.22 KB

ID posta: 399594 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 02-02-2021, 20:18   

Nie słyszałem żeby można było coś uśredniać metodą FIFO, no ale nie jestem księgowym ani finansistą czy ekonomistą. Metoda FIFO liczenia kosztów polega na tym, że gdy są różne ceny zakupu to do kosztów bierze się kolejno ceny najstarszych partii towaru. Ale gdy masz tylko dwie liczby to możesz je tylko podzielić przez siebie.
ID posta: 399597 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 02-02-2021, 22:56   

Waldek, szczegóły transakcji są w arkuszu Dane.
ID posta: 399608 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 03-02-2021, 00:06   

Maciej Gonet, tylko to niczego nie zmienia. Arkusz Dane nic nowego nie wnosi, chyba że ja czegoś nie rozumiem. Dane do obliczenia średniej są to dwie liczby w arkuszu Portfolio. Jeżeli chodzi o inne dane to ja nie wiem jakie.
ID posta: 399611 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 03-02-2021, 06:49   

Tak jak ja to rozumiem, chodzi o średnią cenę zakupu walorów danego typu, które jeszcze nie zostały sprzedane.
ID posta: 399620 Skopiuj do schowka

aneroit
Świeżak

Wysłany: 03-02-2021, 08:21   

Maciej Gonet napisał/a:
Tak jak ja to rozumiem, chodzi o średnią cenę zakupu walorów danego typu, które jeszcze nie zostały sprzedane.

Dokładnie tak.

Waldek
czy w takim razie można "uśrednioną cenę" traktować jako koszty, a walory jako towary (a zakładam, że można)? Jeżeli tak, to w jaki sposób do tego napisać formułę?
ID posta: 399624 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 03-02-2021, 09:23   

aneroit napisał/a:

Waldek
czy w takim razie można "uśrednioną cenę" traktować jako koszty, a walory jako towary (a zakładam, że można)? Jeżeli tak, to w jaki sposób do tego napisać formułę?

Można, tylko to niczego nie zmienia. Średnia będzie zawsze ilorazem poniesionych kosztów przez ilość. W przypadku metody FIFO jest tak samo. Sama metoda FIFO polega na tym, że do kosztów bierzemy kolejno najstarsze, najdłużej leżące w magazynie produkty.
Podam przykład. Np. produkcja smartfonów, gdzie baterię kupuje się od firmy zewnętrznej. Najpierw kupiono 1000 szt. po 100 zł, później 2000 szt. po 50 zł. Wyprodukowano 1200 smartfonów, więc z magazynu pobrano 1200 szt. baterii. I teraz pytanie ile kosztowały te baterie. Wg metody FIFO najpierw bierzemy 1000 szt. po 100 zł + 200 szt. po 50 zł, czyli w kolejności od najstarszych, najdłużej leżących w magazynie. No ale kiedy chcemy obliczyć całość 3000 szt. to żadne FIFO nie występuje, bierzemy całość.
ID posta: 399627 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 03-02-2021, 09:39   

Ale, kontynuując Twój przykład, tu chodzi o to ile kosztowały średnio te baterie, które zostały w magazynie, czyli w tym prostym przykładzie będzie to 50 zł, ale to może być średnia ważona z kilku transakcji.
ID posta: 399629 Skopiuj do schowka

aneroit
Świeżak

Wysłany: 03-02-2021, 09:46   

Maciej Gonet czyli w takiej sytuacji najłatwiej byłoby dodać kolumnę pomocniczą z wagą dla każdej transakcji w arkuszu Dane?
ID posta: 399630 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 03-02-2021, 09:49   

Poszukaj w sieci, tam był kiedyś artykuł po angielsku jak to rozwiązać formułami dla kilku towarów wymieszanych. Ale formułami to się trudno rozwiązuje.
Ja teraz nie mam czasu, ale Waldek jak już się zaangażował, to może będzie w stanie pomóc.
ID posta: 399631 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 03-02-2021, 11:02   

Akurat nie jest istotne czy obliczamy koszty (lub średnią cenę) dla tego co zeszło z magazynu, czy dla tego co zostało. Ideą FIFO jest to, że schodzi zawsze towar najstarszy a średnia jest średnią, liczy się ją zawsze tak samo, czyli suma kosztów podzielona przez ilość (mam na myśli zwykłą średnią arytmetyczną). Nie wiem co miała by tu robić "waga transakcji" i z czego by miała wynikać? No ale jak już będzie to średnią ważoną też można policzyć.
ID posta: 399639 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 03-02-2021, 20:08   

W załączonym arkuszu policzyłem "na piechotę" skąd wzięły się liczby zaprezentowane na skanie. Dane!O38:P38
Ze względu na nietypowy (jak dla mnie) sposób naliczania prowizji od transakcji - inne podstawy naliczania dla kupna, inne dla sprzedaży - obliczenia są dość skomplikowane.
Przełożenie tego na formuły i to jeszcze dla różnych wymieszanych instrumentów wydaje mi się dość karkołomne. Raczej widziałbym tu jakieś makro.
Ja nie za bardzo mam czas, żeby się w to angażować. Ale gdyby ktoś był zainteresowany - to przynajmniej będzie wiedział o co chodzi.

W arkuszu Portfolio w kolumnie E jest liczona średnia cena zakupu wszystkich walorów (bez uwzględniania sprzedaży).

Portfolio.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 16 raz(y) 280.82 KB

ID posta: 399688 Skopiuj do schowka

aneroit
Świeżak

Wysłany: 04-02-2021, 08:17   

Jestem pod ogromnym wrażeniem, że Pan to rozkodował. :danke Po powrocie z pracy pochylę się nad tym i zobaczę czy przy mojej skromnej excelowskiej wiedzy dałoby się to jakoś zautomatyzować... Choć nie spodziewam się spektakularnych wyników :-?
ID posta: 399704 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu