Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 63092 Skopiuj do schowka Tworzenie tabeli i sortowanie
Autor Wiadomość
Fije 
Exceloholic

Wysłany: 07-11-2018, 16:14   Tworzenie tabeli i sortowanie

Witam.
Proszę o pomoc w następującej kwestii. Mam tabelę z danymi (rejestr pojazdów) i chciałbym stworzyć takie makro, że po naciśnięciu przycisku "sortuj na kompletne i niekompletne" w arkuszach Rejestr PK i Rejestr PNK tworzyła się tabela, praktycznie taka sama co w arkuszu Rejestr pojazdów. Jedynym kryterium jest to czy w kolumnie Q jest K czy N. Jeśli K to kompletne i dane trafiają do arkusza Rejestr PK, jeśli N to dane trafiają do arkusza Rejestr PNK. Chciałbym aby się kopiowały dane z komórek od A do M. Chciałbym aby kopiowane były również żółte zaznaczenia, a w kolumnie "kraj" domyślnie wstawiało się PL.
Dodatkowo czy oprócz tej tabeli, poniżej tabeli jest możliwość aby stworzyć takie podsumowanie i wyliczenia (jak do tej pory robię na piechotę), żeby to się tworzyło automatycznie pod tą tabelką po naciśnięciu przycisku makro.

Pozdrawiam i dziękuję za wszelką pomoc.

Ewidencja.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 21 raz(y) 500.83 KB

nunus67 
ExcelSpec

Wysłany: 07-11-2018, 21:25   

ostatnio podejrzałem kod Artika, może nie jest tak elegancko jak u niego ale chyba czegoś się nauczyłem...
Zajrzyj do pliku masz prawie gotowca.

Ewidencja n67.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 34 raz(y) 538.38 KB

Fije 
Exceloholic

Wysłany: 10-11-2018, 18:17   

Dziękuję Ci bardzo za pomoc, prawie o to chodziło. Faktycznie Artik też mi kiedyś pomagał w podobnym temacie.

Chciałbym aby te arkusze nowe nie były kasowane i tworzone wszystko od nowa, tylko żeby kasowana była zawartość od wiersza 5, czyli zostaje nagłówek tabeli oraz komórki powyżej bo tam będzie nazwa tabeli oraz żeby formatowanie czyli szer kolumn i wierszy oraz czcionka była taka sama jak w arkuszu źródłowym. Także aby czcionka i formatowanie tekstu poniżej były jak w rejestr PK. Czy mógłbyś mi jeszcze w tym pomóc. No i jeszcze zostaje to żółte zaznaczenie czy się da zrobić? Pozdrawiam

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 11-11-2018, 10:01   

Nie wiem czy o to chodziło.
Zobacz w załączniku.

Ewidencja2.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 18 raz(y) 513.72 KB

ID posta: 356068 Skopiuj do schowka

Fije 
Exceloholic

Wysłany: 11-11-2018, 12:51   

Dzięki za odpowiedź. Tak o takie formatowanie chodziło, ale makro źle liczy, bo jak skasuje wszystko z rejestrów PK i NPK i zostawię same nagłówki to potem w Rejestrze PK umieszcza pojazdy również niekompletne. Poza tym skasowałeś to podsumowanie, które zrobił nunus67, a to jest bardzo ważne żeby się samo wyliczało, czyli żeby w każdym arkuszu była suma i podsumowanie. Pozdrawiam

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 11-11-2018, 14:13   

Ups. Podłączyłem nie tą wersję.
Prawidłowa wersja w załączeniu.

Podsumowanie ja bym proponował w oddzielnych arkuszach (z automatyczną modyfikacją sum po dodaniu czegoś w głównym arkusz), co ty na to?

Ewidencja (2).xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 16 raz(y) 514.5 KB

ID posta: 356077 Skopiuj do schowka

Fije 
Exceloholic

Wysłany: 11-11-2018, 14:41   

Tak teraz działa. A da się aby jeszcze było to żółte zaznaczenie? Co do podsumowania i sumy to chciałbym aby było w tym samym arkuszu na końcu, bo mam dużo rożnych arkuszy i kolejny to tylko zamieszanie. Poza tym potem do drukowania lepiej jak mam pod spodem.

nunus67 
ExcelSpec

Wysłany: 11-11-2018, 20:04   

zobacz teraz..

Ewidencja(1) n67.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 18 raz(y) 412.63 KB

Fije 
Exceloholic

Wysłany: 11-11-2018, 21:04   

Super, o to chodziło, tylko nie wiem co z tym żółtym, na Twoim arkuszu jest, a po ponownym kliknięciu znika.

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 12-11-2018, 14:35   

Dodałem formatowanie (żółty kolor).
Do pobierania sum wykorzystałem fragment makra nunus67 (chyba się nie pogniewa :-? )

Ewidencja (3).xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 20 raz(y) 524.97 KB

ID posta: 356133 Skopiuj do schowka

Fije 
Exceloholic

Wysłany: 10-02-2019, 14:35   

Witam ponownie.

Zaimplementowałem podany przez Was kod do swojego arkusza, wszystko działa, ale jak posortuje dane zapisze i następnie zamknę arkusz to przy ponownym otwarciu wyskakuje błąd.

"W skoroszycie istnieje zawartość która powoduje problem. Czy chcesz aby program podjął próbę odzyskania zawartości tego skoroszytu?

Jak kliknę tak to naprawi i wyskakuje kolejne okienko

"Program Excel otworzył plik przez naprawienie lub usunięcie nieczytelnej zawartości"
Część naprawiona: Część /xl/worksheets/sheet4.xml.
Część naprawiona: Część /xl/worksheets/sheet5.xml.

Kliknij aby wyświetlić listę napraw:
i pojawia sie coś takiego:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="true"?>

-<recoveryLog xmlns="http://schemas.openxmlformats.org/spreadsheetml/2006/main">

<logFileName>error140880_01.xml</logFileName>

<summary>Wykryto błędy w pliku G:\Różne\!!Dokumenty\Ewidencja 2018.xlsm</summary>

-<repairedParts>

<repairedPart xml:space="preserve">Część naprawiona: Część /xl/worksheets/sheet4.xml. </repairedPart>

<repairedPart xml:space="preserve">Część naprawiona: Część /xl/worksheets/sheet5.xml. </repairedPart>

</repairedParts>

</recoveryLog>

Po naprawie stworzone przez makro tabelki w rejestrze kompletnych i niekompletnych zachowują dane ale całkowicie rozwala się formatowanie tabeli.

Proszę o jakaś pomoc, co powoduje taki błąd.

Pozdrawiam

Artik 

Wersja: Win Office 365
Wysłany: 10-02-2019, 16:43   

Obawiam się, że Twój plik już sporo przeżył i niektóre arkusze stoją nad grobem. ;-)
Komunikat wskazuje, że problem pojawił się w Sheet4 i Sheet5. Ale które to są?
Rozpakuj skoroszyt do jakiegoś folderu, albo zmieniając rozszerzenie XLSM na ZIP i rozpakować, albo użyć 7Zip-a i od razu rozpakować. W strukturze katalogów znajdź \xl\worksheets\. Tam zobaczysz m.in. Sheet4 i 5. Otwórz np. w przeglądarce oba pliki XML. W miarę na początku zobaczysz coś podobnego do
Kod:
<sheetPr codeName="Arkusz41">
Zapamiętaj nazwy kodowe w obu plikach. Teraz przejdź do swojego skoroszytu i w edytorze VBA, w drzewie projektów odnajdziesz nazwy kodowe, a obok nich (w nawiasach) nazwy nadane w skoroszycie. Prawdopodobnie będą to te same arkusze, w których rozwaliło Ci się formatowanie. Ale lepiej sprawdzić.
Po zidentyfikowaniu arkuszy należy je zbudować od nowa! Możesz się wspomóc jakąś kopią pliku, ale uważaj! W naprawianym skoroszycie wstaw nowy arkusz, a z kopii skopiuj tylko zakres faktycznych danych. Niech Cię nie kusi kopiowanie całego arkusza, bo w kopii przeniosą się błędy. Dopracuj widok nowego arkusza, poprawiając ewentualnie formatowanie, kontrolki i inne takie. ;-) Usuń stary arkusz, a nowemu nadaj nazwę starego arkusza.
To jest zabawa na całego, ale co ja ci mogę poradzić. Takie życie.
Do czasu zakończenia budowy projektu trzymaj kopie skoroszytu z różnych etapów budowy. Możesz się ich pozbyć dopiero po stwierdzeniu, że ukończony projekt działa prawidłowo.

Artik

Fije 
Exceloholic

Wysłany: 10-02-2019, 17:59   

Sheet4 i Sheet5 to jest to co załączałem w pierwszym poście w arkuszu ewidencja. Arkusz się nie psuje jak nie mam dodanego tego kodu makro, który mi wymyśleliście do tych arkuszy.

Fije 
Exceloholic

Wysłany: 10-02-2019, 20:50   

Doprecyzowując dodam ze w zasadzie problem powstaje po uruchomieniu makro i stworzeniu tych tabel. Bo jak sie go nie uruchomi to wszystko ok. Ciekawe że np przekopiowanie do nowego arkusza stworzonych przez makro tabel też powodują ten sam błąd w nowym arkuszu, w którym nie ma żadnych makr. Tak jakby samo formatowanie powodowało błąd, a nie formuła makro.

Odpowiedz do tematu