Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 63607 Skopiuj do schowka Planer Wydarzeń
Autor Wiadomość
danjelw 
Fan Excela

Wysłany: 28-12-2018, 12:36   Planer Wydarzeń

Witam Szanomne grono forumowiczów.
Od kilku dni noszę się z zamiarem stworzenia automatycznego kalendarza rocznego i nanoszenie do niego wydarzeń w zależności od daty. Ma to wyglądać tak, że po wciśnięciu przycisku pojawi się formularz do wypełnienia. Po wypełnieniu dane zostaną przeniesione do kalendarza z pokolorowaniem danego wydarzenia w zależności od wybranego koloru.
Dane do uzupełnienia:
1. Wydarzenie
2. Data rozpoczęcia (wyświetli się kalendarz)
3. Data zakończenia (wyświetli się kalendarz)
4. Kolor (wyświetli się paleta kolorów)

Przykład w załączniku.

Planer.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 24 raz(y) 33.23 KB

danjelw 
Fan Excela

Wysłany: 28-12-2018, 17:32   Planer Wydarzeń

Może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem i spróbuję jaśniej.
Mam zaplanować wydarzenia na cały rok i żeby tego nie robić za każdym razem ręcznie, czyli zaznaczać komórki i wpisywać nazwę wydarzenia, pomyślałem, że można to zrobić za pomocą excela.
Wpisuję w formularz dane potrzebne do uzupełnienia kalendarza a on sam przenosi i wypełnia odpowiednie komórki danymi i wybranym kolorem.
Nie wiem jak sprawić aby, gdy np. w danym okresie czasu jest kilka wydarzeń, nanoszone było kilka kolorów i kształtów jeden na drugim lub jeden obok drugich oraz automatyczne scalanie komórek.

Załącznik w poprzednim poście.

dm 
Excel Expert

Wysłany: 30-12-2018, 23:45   

Zadanie nie jest banalne, bo nie da się "dzielić" komórek aby wypełniać różnymi kolorami, a wstawianie kształtów to kiepski pomysł. Zobacz w załączniku, zmieniłem układ danych na poziomy (wydawał mi się bardziej czytelny).
Co oznaczają te kolory w kalendarzu (ja dałem niedziela- czerwony, sobota -niebieski)?
Na ark 1 wypełniasz kol A-D, przechodzisz na ark2 i uruchamiasz makro. Problem tylko z "wydarzeniami" na przełomie miesięcy - trzeba wpisać jako dwa o tej samej nazwie i kolorze (patrz: ark 1 wiersz 3 i 4).

Planer1.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 16 raz(y) 107.98 KB

ID posta: 359312 Skopiuj do schowka

danjelw 
Fan Excela

Wysłany: 31-12-2018, 22:54   

dm kawał dobrej "roboty" :-D Dziękuję.
Koncepcja jak najbardziej ok. Jeżeli chodzi o kolory w moim arkuszu to są przypadkowe.
Moje uwagi, jeżeli zechciałbyś wziąć pod uwagę to będę niezmiernie wdzięczny.
1. Chodzi o to aby wpisywać wszystkie dane w formularz.
2. Kalendarz pop-up pokazywałby się przy komórce.
3. Czy jest możliwe aby po wpisaniu danych były one jednocześnie kopiowane do, załóżmy, jakiegoś dziennika - bazy (Arkusz3), gdzie będą zbierane wszystkie wydarzenia ponieważ po wciśnięciu Aktualizuj dane są przenoszone i znikają a chciałbym aby jeszcze były archiwizowane.
4. Zaznaczane były w kalendarzu dni ustawowo wolne od pracy to byłoby super. :-)

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 01-01-2019, 10:07   

Zrobiłem punkty 3 i 4.
Zobacz w załączniku.

Planer1 - Kopia.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 14 raz(y) 107.23 KB

ID posta: 359362 Skopiuj do schowka

dm 
Excel Expert

Wysłany: 01-01-2019, 14:38   

Dlaczego upierasz się przy formularzu? W tym przypadku to "sztuka dla sztuki" i w dodatku niepraktyczna. Zdarzenia będziesz musiał wprowadzać pojedynczo, więc za każdym razem wywoływać formę wybierać daty itd., ale Twoja wola widzę, że Tadek już nad tym pracuje.
W nowym załączniku arkusz "Dane" stanowi bazę/archiwum. Jak poprzednio wypełniasz kol A-D, możesz dodać kilka wierszy i na ark "kalendarz" hurtem aktualizujesz. Następna zaleta rozwiązania to: gdyby zdarzyła się konieczność korekty już naniesionego wydarzenia (daty, nazwy, kolor ) poprawiasz na "Dane", na ark "Kalendarz " odświeżasz tzn. czyścisz (usuwa się także status na "Dane") i hurtem nanieść wszystkie wydarzenia od nowa.

Planer2.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 14 raz(y) 107.72 KB

ID posta: 359384 Skopiuj do schowka

danjelw 
Fan Excela

Wysłany: 01-01-2019, 16:39   

Tadku i dm dziękuję bardzo za poświęcony czas. :-D Rzeczywiście może masz rację, dm jeżeli chodzi o formularz, chciałem po prostu żeby ładnie wyglądało. Będę testował Wasze rozwiązania i w razie ewentualnej potrzeby modyfikacji "Planera"poproszę o pomoc. Jeszcze raz wielkie dzięki. :-)
Wszystkiego dobrego w nowym roku.

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 07-01-2019, 09:15   

Cytat:
Ma to wyglądać tak, że po wciśnięciu przycisku pojawi się formularz do wypełnienia
W załączniku wydarzenia, daty i kolory pobierane są z formularza.

Planer formularz.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 27 raz(y) 117.29 KB

ID posta: 359881 Skopiuj do schowka

danjelw 
Fan Excela

Wysłany: 08-01-2019, 19:21   

Tadek dziękuję za zainteresowanie. Formularz jak najbardziej działa. :-D Czy jest możliwość aby wstawiane wydarzenia były obramowane i tekst automatycznie zmniejszany ?

Tadek
Excel Expert

Wysłany: 09-01-2019, 08:19   

Do makra "Grafik_wstaw" po fragmencie:
Kod:
.Interior.Color = JakiKolor
dodaj to:
Kod:
.Borders.LineStyle = xlContinuous
          .ShrinkToFit = True
ID posta: 360051 Skopiuj do schowka

danjelw 
Fan Excela

Wysłany: 09-01-2019, 22:16   

Jak najbardziej wszystko działa :mrgreen: Ale gdy wstawię wydarzenie, na którego treść składa się załóżmy kilkanaście słów a wydarzenie trwa powiedzmy 3 dni to chciałbym, aby wiersz się rozszerzał i można było przeczytać całość.

Odpowiedz do tematu