Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 69940 Skopiuj do schowka Lotto - Najbardziej pechowy rozkład liczb w systemie
Autor Wiadomość
kleszek13
Exceloholic

Wysłany: 25-01-2021, 13:45   Lotto - Najbardziej pechowy rozkład liczb w systemie

Witam!
Hobbystycznie zajmuję się układaniem systemów do gry w lotto. Nie chwaląc się, aktualnie mam "kilka" (a dokładniej 92 na liście "Top Contributors") światowych rekordów systemów redukcyjnych, które są zamieszczone na specjalistycznym serwisie dmgordon.org Ale do rzeczy. Potrzebuję narzędzia wyliczającego "najgorsze" rozkłady liczb liczone wg. wypłat za trafiene w grze multi. W arkuszu mam system C(80,5,5,20)=20730 To system z 80 liczb, który zawsze gwarantuje piątkę przy trafieniu 20 liczb (czyli tyle ile jest losowanych w grze multi). Chciałbym znaleźć taką dwudziestkę, która da najmniejszą wypłatę w tym systemie. Kolega z innego forum swoim sposobem znalazł taką dwudziestkę:
17,10,80,25,24,27,8,76,43,54,58,39,60,28,53,64,75,77,78,79
która w tym rozpisie ma takie trafienia

Trf.5 = 1
Trf.4 = 97
Trf.3 = 1319

Wypłata za takie trafienia przy wylosowaniu takiej dwudziestki wynosi 7916-pln. Kolega twierdzi, że można znaleźć jeszcze "gorszą" dwudziestkę, dającą mniejszą wypłatę. Wiem, że wyliczył to makrem, ale nie mam sumienia prosić go o udostępnienie.
Wypłaty za trafienia w rozpisach pięcioskreśleniowych wynoszą:

Trf.5 = 700-pln
Trf.4 = 20-pln
Trf.3 = 4-pln

Czy można prosić o makro, które znajdzie takie rozwiązanie ? Takie narzędzie pozwoli mi układać jeszcze lepsze systemy przeznaczone do gry w lotto. W arkuszu mam zamieszczony system, dla którego szukam "najgorszej" dwudziestki, czyli takiej, która daje najmniejszą wypłatę w tym systemie.

Edit

Chyba załącznik jest za duży. W takim razie prosze o usunięcie tematu. Bez załącznika nie da się napisać takiego makra. Przepraszam za zamieszanie. Pozdrawiam!
ID posta: 398989 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 25-01-2021, 14:10   

Spróbuj skompresować zip-em i wstawić. Dla rozszerzenia zip są większe możliwości.
ID posta: 398992 Skopiuj do schowka

kleszek13
Exceloholic

Wysłany: 25-01-2021, 14:42   

Arkusz spakowany zipem

Zeszyt1.zip
Pobierz Plik ściągnięto 10 raz(y) 364.59 KB

ID posta: 398995 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 25-01-2021, 20:24   

Dla informacji: nazwa pliku nie powinna być: Zeszyt1 stąd problemy. Nazwa pliku powinna coś mówić o zawartości. Jak widać poniżej plik o większej "wadze" dało się umieścić.
Nie znam reguł tej gry lotto więc nie wiem o co chodzi. W załączniku w kolumnie I są kolejne najrzadziej występujące liczby w zbiorze. Może to wystarczy? Co ciekawe jest prawidłowość, że większe liczby występują rzadziej. Kolumna "H" to ilość liczb o wartości z kolumny "I". Jeżeli nie o to chodziło to proszę o dalsze wyjaśnienie. Co reprezentują liczby w pliku i jakie 20 liczb należy wyszukać bo słowo "pechowe" czy "pechowy rozkład" nic mi nie mówi.

Multi pechowy rozkład..xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 5 raz(y) 462.24 KB

ID posta: 399010 Skopiuj do schowka

kleszek13
Exceloholic

Wysłany: 25-01-2021, 21:48   

Waldek, dziękuję za zainteresowanie się moim problemem. Twój arkusz to nie jest to o co mi chodzi. Pokażę na przykładzie. W arkuszu w kolumnach A:E mam rozpisany system liczący 20730 zakładów. W komórkach (J1:AC1) mam wstawione "wylosowane" wpisane ręcznie liczby. W kolumnie G mam pokazane ile liczb z komórek ((J1:AC1) jest zgodnych z komórkami z kolumn (A:E). W kolumnie I mam zliczone trójki, czwórki i piątki z kolumny G. W komórkach (AG3:AG5) mam pokazane ile zarobiłem pln za trójki, czwórki i piątki. W komórce AG1 mam sumę wygranych. Zmieniając liczby w komórkach (J1:AC1) otrzymuję inną liczbę w komórce AG1. Potrzebuję znaleźć taką dwudziestkę liczb do komórek (J1:AC1), która da mi najmniejszą liczbę w komórce AG1. Na tym polega mój problem. Wszystkich kombinacji 20 z 80 jest 3535316142212174320 więc metoda podstawienia wszystkich możliwych kombinacji odpada. Musi byc jakiś "myk", który po podstawieniu liczb do komórek (J1:AC1) i zapamiętaniu wartości w komórce AG1 z automatu odrzuci część kombinacji (tak myślę). Inną możliwośćią jest wstawianie randomowych zestawów liczb do komórek ((J1:AC1), obserwowanie komórki AG1 i zapis aktualnie najlepszego zestawu, ale w tym przypadku to trzeba miec więcej "szczęścia jak rozumu" aby znaleźć szukany najlepszy zestaw. Ale być może to jest jedyna metoda na znalezienie takiego zestawu.

Pechowy zestaw lotto.zip
Pobierz Plik ściągnięto 5 raz(y) 647.08 KB

ID posta: 399015 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 26-01-2021, 11:37   

Teoretycznie powinien to zrobić Solver (trzeba zainstalować dodatek). Nie mam doświadczenia jeżeli chodzi o Solver. Zainstalowałem dodatek i odpaliłem dla tylko dwóch komórek: J1, K1 i znalazł lepsze rozwiązanie. Można próbować dalej dla J1, K1, L1, do skutku aż zacznie mulić. Ogólnie mogę napisać, że jeżeli w tych zestawach jest najmniej liczb dużych to kombinacja będąca rozwiązaniem będzie zawierać w większości liczby duże, więc należy zacząć od liczb małych. Na razie nie mam czasu na eksperymenty. Może później.

Pechowy zestaw lotto(1).zip
Pobierz Plik ściągnięto 5 raz(y) 643.84 KB

ID posta: 399047 Skopiuj do schowka

kleszek13
Exceloholic

Wysłany: 26-01-2021, 14:10   

Waldek, dziękuję. Rzeczywiście ... Solver to chyba idealne rozwiązanie tego problemu. Spróbuję poprawić komórkę celu przez dodanie warunków, dla kolejnych komórek. Choć ciągle się zastanawiam, czy tego samego celu nie da się osiągnąć makrem :-P Być może "dobry" kod zrobiłby to szybciej ... ale tak tylko gdybam. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Pozdrawiam!
ID posta: 399065 Skopiuj do schowka

Rafał B.
Stały bywalec Excelforum

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 26-01-2021, 18:24   

Aż się dziwię, że nasz naczelny ścisły umysł @Maciej Gonet nie zareagował na te bzdury.
Rozumiem, że to zadanie excelowe, ale ktoś postronny może przeczytać i uwierzyć zabobonom.

Jest matematyka i tzw. wartość oczekiwana zmiennej losowej (dyskretnej), o bardzo prostym wzorze, można wyguglać. Czasami w niektórych grach możemy "lokalnie" tzn. w pewnym podzbiorze celować w jakieś trafienia, ale nie zwiększamy całościowej wartości oczekiwanej za darmo, bo robimy to kosztem (mniejszym prawdopodobieństwem) innych podzbiorów.

Pomijając aspekty psychologiczne (niewykształceni ludzie myślą, że ciąg 123456 jest mniej prawdopodobny niż jakiś inny i można czasem to wykorzystać, żeby zminimalizować ryzyko podziału głównej wygranej), to gra w lotto jest matematycznie opłacalna tylko przy wielkich kumulacjach, bo nikłe prawdopodobieństwo wygranej jest rekompensowane jej wysokością.

Czasem opłacalna jest gra w zdrapki gdy dysponujemy na bieżąco wiadomościami czy padła już główna wygrana (teoretycznie takich wiadomości nie ma, ale w praktyce ludzie zgłaszają się raczej od razu po wygraną, a ta informacja już często jest udostępniana w miarę na bieżąco - więc pośrednio jest to silna przesłanka), a ilość sprzedanych losów zmierza ku końcowi (zdarzało się tak np. w przypadku zdrapki Mega Pensja, o ile dobrze pamiętam nazwę, gdzie było >95% sprzedanych losów, a nikt nie zgłaszał głównej wygranej).

Reszta to mydlenie oczu mniej lub bardziej skomplikowanymi "systemami", które tylko drenują kieszenie naiwniaków. Ale niektórzy zwietrzyli biznes i takie "systemy" sprzedają.
Jest niemal niemożliwe nauczenie dobrego programowania uczniów, którzy byli narażeni na kontakt z BASIC: jako potencjalni programiści są okaleczeni, bez nadziei na poprawę. (Edsger Dijkstra, pionier informatyki).
Po części dotyczy również VBA.
ID posta: 399087 Skopiuj do schowka

kleszek13
Exceloholic

Wysłany: 26-01-2021, 19:55   

@Rafał B. sugerujesz, że układam systemy po to aby je potem gdzieś sprzedawać ? Myślisz, że ktoś zagra systemem liczącym 20730 zakładów :-) Tak w skrócie Układanie systemów (covering) to dział kombinatoryki mający na celu upakowanie zestawów liczb w jak najmniejszej ilości zakładów, przy założeniu, że będzie zagwarantowane z góry ustalone trafienie, przy trafieniu założonej ilości liczb z zestawu (np. NA PEWNO trafimy piątkę, przy trafieniu 5 liczb z naszego zestawu liczb użytego do rozpisu) Zobacz na stronie dmgordon.org ile ludzi sie tym zajmuje. Ułożenie systemu lepszego (mającego mniejszą liczbę zakładów) daje tylko satysfakcję, że w rywalizacji z innymi pasjonatami, uzyskało się lepszy wynik. Do tego celu służą odpowiednie programy. Do tego celu można też używać excela. Miałem problem, z którym nie umiałem sobie poradzić. Pomógł kolega Waldek. Chyba do tego celu służy forum ?
ID posta: 399093 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 27-01-2021, 08:29   

Jeszcze raz puściłem Solvera, tym razem na wszystkie wartości. Zmodernizowałem formułę tak by każda liczba była inna (nie było duplikatów). Niestety Solver stwierdził, że nie znalazł lepszego rozwiązania. Można spróbować dać mu dłuższy czas na rozwiązanie. Co do makra to nie mam pomysłu na jakiś sposób by uniknąć 3535316142212174320 kombinacji.

Pechowy zestaw lotto(2).zip
Pobierz Plik ściągnięto 9 raz(y) 642.87 KB

ID posta: 399125 Skopiuj do schowka

kleszek13
Exceloholic

Wysłany: 27-01-2021, 15:31   

Mi udało się znaleźć taką 20-stkę
17 20 21 24 25 27 28 39 44 53 54 58 60 66 75 76 77 78 79 80
która ma wypłatę 7752. Znalazłem ją metodą "chybił-trafił" zmieniając losowo wartości różnych komórek. Solver nie poradził sobie z tym zadaniem. Przypuszczam, że da się zejść jeszcze niżej, ale też nie mam pomysłu jak to zrobić. Bo losowe podstawianie liczb w komórkach (J1:AC1) choć w tym przypadku zdało egzamin, to jest to metoda z gatunku "więcej szczęścia niż rozumu", która rzadko kiedy przyniesie pożądany efekt. Pozdrawiam!
ID posta: 399163 Skopiuj do schowka

J_B 
Excel Expert

Wysłany: 27-01-2021, 16:58   

kleszek13 napisał/a:
Przypuszczam, że da się zejść jeszcze niżej, ale też nie mam pomysłu jak to zrobić.

W załączniku masz makro które wygeneruje wszystkie możliwe kombinacje
Sprawdzanie całości raczej nie jest realne
Ale dałem możliwość generowania kombinacji krokiem ( czyli pomijania części kombinacji)
W komórce AF1 możesz wpisać wartość minimalną ( po jej osiągnięciu makro kończy prace )
W komórce AH1 definiujesz krok z jakim ma generować kombinacje ( wstawia do komórek J1:AC1)
Dodatkowo masz przycisk "stop " zatrzymujący działanie makra
Idąc krokiem to jednak jest w pewnym sensie metoda "chybił-trafił" ale dla cierpliwego niski krok daje jakieś szanse na wyszukanie pechowego układu :-)
Janusz

Pechowy zestaw lotto.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 6 raz(y) 862.41 KB

ID posta: 399167 Skopiuj do schowka

kleszek13
Exceloholic

Wysłany: 27-01-2021, 18:11   

J_B bardzo dziękuję. Twoje makro to coś z gatunku "brute force" ... szukajcie a znajdziecie :-) Super narzędzie. Przyda się na pewno. Jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam!
Pytanie
Czy można "wymusić" aby makro zaczynało pracę nie od kombinacji 1 2 3 .... 20, ale od kombinacji, która jest wpisana do komórek (J1:AC1) ?
ID posta: 399169 Skopiuj do schowka

J_B 
Excel Expert

Wysłany: 27-01-2021, 19:44   

kleszek13 napisał/a:
Czy można "wymusić" aby makro zaczynało pracę nie od kombinacji 1 2 3 .... 20, ale od kombinacji, która jest wpisana do komórek (J1:AC1) ?

Tak to nie za bardzo możliwe
Są dwa sposoby układania kolejności liczb
1 ustalając stałą własną kolejność liczb i przypisać do tablicy
Kod:
Const MojeLiczby = "8;2;30;40;15;62;72;18.......
TabLiczb = Split(MojeLiczby, ";")

2 losowo ładować tablice makrem "ZaladujTablice" to jest aktualnie zastosowane
Odświeżanie ekranu jest wyłączone dla szybszego działania
Ale na pasku stanu lewy dolny narożnik masz info o obecnej wyliczonej wartości
W załączniku przykład
Janusz

Pechowy zestaw lotto.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 6 raz(y) 835.97 KB

ID posta: 399176 Skopiuj do schowka

kleszek13
Exceloholic

Wysłany: 27-01-2021, 20:55   

Chyba losowe ładowanie tablic ma większe szanse na znalezienie lepszego rozwiązania, choć i tak to jest szukanie igły w stogu siana. Dziękuję za okazaną pomoc. Pozdrawiam!
ID posta: 399186 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu