Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 68562 Skopiuj do schowka Dowolna wartość lub lista rozwijana - JEŻELI
Autor Wiadomość
bsbart
forumowicz

Wysłany: 21-07-2020, 12:25   Dowolna wartość lub lista rozwijana - JEŻELI

Cześć, szukam rozwiązania.
Potrzebuje formuły, kodu, czegokolwiek co umożliwi mi wyboru rodzaju danych w zależności od tego co znajduje się w komórce obok.
Dla przykładu w kolumnie A mam listę rozwijaną z wartościami A,B i C. W kolumnie B chciałbym wprowadzić taką zasadę, że jeżeli np. w komórce A2 będzie wybrana Wartość C to w komórce B2 będzie można wprowadzić dowolną wartość, zaś jeśli będzie Wartość A lub Wartość B będzie to wybór z stworzonej listy rozwijanej.

Czy mógłby ktoś pomóc jak to rozwiązać ? I czy w ogóle jest taka możliwość.

Pozdrawiam

Przykład 1.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 6 raz(y) 8.19 KB

ID posta: 389983 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2016
Wysłany: 21-07-2020, 13:08   

Poczytaj w sieci lub na naszym forum o listach rozwijanych zależnych. Pisano o tym wielokrotnie (np. w naszym FAQ poz. 29 ). Sposobów rozwiązania jest kilka, wszystko zależy od oczekiwań użytkownika w zakresie elegancji rozwiązania. Na początku gdy komórki są puste sprawa jest prosta. Można wybierać co się chce. Problem zaczyna się gdy ktoś zechce zmienić swój wybór główny (kol. A) gdy już dokonano wyboru zależnego (w kol. B). Co ma się stać z tym wyborem zależnym? Czy ma być skasowany, pozostawiony jak jest do decyzji użytkownika, czy ma się wyświetlić jakiś komunikat, że wybór zależny powinien być zweryfikowany? Tu jest problem, nad którym trzeba się zastanowić. Ale rozwiązania są opisane, wystarczy poszukać.
ID posta: 389987 Skopiuj do schowka

bsbart
forumowicz

Wysłany: 21-07-2020, 14:05   

Dzięki za info.
Czytałem ten post i nie znalazłem odpowiedzi na mój problem.
Chce zrobić coś takiego. W A2 mam listę rozwijalną A,B,C jest zostanie wybrane A lub B, to w komórce B2 pokazuje się jedna lista rozwijana. Chciałbym żeby po wybraniu wartości C w komórce B2 można było wpisać wartość ręcznie.
No i tak jak piszesz jeśli zmienię wartość w komórce A2 to wartość w komórce B2 powinna zostać wyczyszczona.
ID posta: 389988 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 21-07-2020, 14:19   

Zrób coś sam na podstawie tego co można znaleźć w sieci. A jak napotkasz konkretny problem, to na pewno pomożemy. Zagadnienie jest generalnie dość typowe. Zastanów się jak chcesz wyczyścić tę komórkę B2 po zmianie w A2. I czy będziesz miał w arkuszu tylko jedną taką grupę list, czy więcej?
ID posta: 389990 Skopiuj do schowka

bsbart
forumowicz

Wysłany: 21-07-2020, 14:44   

Listę rozwijaną jako taką zrobiłem, ale to nie rozwiązuje mojego problemu.
Chciałbym, żeby w przypadku wyboru innej wartości niż C nie można było edytować wartości w kolumnie B.

Przykład 1.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 6 raz(y) 8.33 KB

ID posta: 389993 Skopiuj do schowka

Maciej Gonet 
Excel Expert

Wysłany: 21-07-2020, 16:28   

Trzeba włączyć Alert (miałeś wyłączony).
Trzeba, żeby lista odpowiadająca wartości C odwoływała się do pustej komórki.
Trzeba, żeby opcja Ignoruj puste była zaznaczona (była).
Trzeba użyć nazwy do definicji listy poprawności danych.
Do kasowania wpisu w kolumnie B po zmianie wyboru w kolumnie A użyłem makra zdarzeniowego. To jest stosunkowo bezpieczne rozwiązanie.

Przykład 1_listyzależne.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 8 raz(y) 13.02 KB

ID posta: 389999 Skopiuj do schowka

bsbart
forumowicz

Wysłany: 22-07-2020, 07:30   

O to mi właśnie chodziło. Serdeczne dzięki za pomoc.
ID posta: 390014 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu