Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 62419 Skopiuj do schowka Dopasowanie danych z dwóch tabel
Autor Wiadomość
fanatyq 
świeżak

Wysłany: 30-08-2018, 08:47   Dopasowanie danych z dwóch tabel

Witam. Mianowice mam następujący problem - potrzebuję dopasować dane z jednej tabeli do drugiej. Ale nie jest tak łatwo - w jednej tabeli w kolumnie E jest są jakieś dane (przykładowa współrzędna X).
Kolejne dane z kolejnego pomiaru będą w takim samym formacie (Nr, X, Y, H), ale dane X,Y,H nie będą dokładnie takie same, a nie będzie zgodnej kolejności numerów. I właśnie to potrzebuję dopasować jakoś.
Albo te X albo Y do siebie z kolejnych pomiarów. Z tym że w kolejnych pomiarach wartości będą się zmieniać w zakresie nie większym niż to 0,05. Da się to wgl zrobić? Bo wiem, najszybciej ręcznie przy takiej ilości danych, ale do dopasowania będzie pare tys linijek..

tabela dopasowanie.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 13 raz(y) 10.45 KB

ID posta: 351853 Skopiuj do schowka

BrunO 
ExcelSpec

Wysłany: 30-08-2018, 10:00   

Proponuję takie makro:
Kod:
Sub dopasuj()

Dim max1 As Long, max2 As Long
Dim w1 As Long, w2 As Long
Dim x1 As Double, x2 As Double, y1 As Double, y2 As Double

With Sheets("Sheet1")
    max1 = .Cells(.Rows.Count, "D").End(xlUp).Row
    max2 = .Cells(.Rows.Count, "M").End(xlUp).Row

For w1 = 8 To max1
        x1 = .Cells(w1, "E").Value
        y1 = .Cells(w1, "F").Value

For w2 = 8 To max2
            x2 = .Cells(w2, "N").Value
            y2 = .Cells(w2, "O").Value

If x2 >= x1 - 0.05 And x2 <= x1 + 0.05 And y2 >= y1 - 0.05 And y2 <= y1 + 0.05 Then
                MsgBox "Do pozycji nr " & .Cells(w1, "D").Value & " z Pomiaru 1 pasuje pozycja nr " & .Cells(w2, "M").Value & " z Pomiaru 2."
                GoTo znaleziony
            End If
        Next w2
znaleziony:
    Next w1

End With

End Sub

Nie skonkretyzowałeś co ma się dziać z informacją o odnalezionym pomiarze, więc wrzuciłem msgbox, ale myślę, że sensowniejsze byłoby odkładanie tej informacji gdzieś w arkuszu. Oczywiście to nie musi być tylko nr, mogą być i współrzędne. Pytanie gdzie...

No i mam nadzieję, że prawidłowo zinterpretowałem warunki dopasowania, że obydwie współrzędne mają być +/- 0,05 lub równe.
ID posta: 351857 Skopiuj do schowka

fanatyq 
świeżak

Wysłany: 30-08-2018, 10:32   

Kurcze, nie mam tego jak teraz sprawdzić, dopiero późnym popołudniem.

Ale postaram się doprecyzować jak to miało by działać.
Wykonujemy jeden pomiar w efekcie którego tak jak w tamtym pliku mamy dane NR X Y H. Po drugim pomiarze tak samo NR X Y H, z tym że one się nie pokrywają numery różne a X i Y różnią się w zakresie powiedzmy +- 0.05. I teraz dopasować jedną tabelę do drugiej np właśnie po tych X a następnie posortować pomiar Nr 2 z kolejnością zgodną jak pomiar jeden, ewentualnie w efekcie mogły by być te dane ułożone w kolejnej tabeli. Potrzebne to będzie dalej do policzenia różnic pomiędzy pomiarami. Chyba wyjaśniłem tym razem już dobrze, ale nie mam jak teraz podeprzeć się przykładem.
ID posta: 351859 Skopiuj do schowka

BrunO 
ExcelSpec

Wysłany: 30-08-2018, 21:14   

W zasadzie to powtórzyłeś to co w pierwszym poście, a na kluczowe dla mnie pytania i tak nie odpowiedziałeś...
W takim razie od kolumny W zrobiłem Pomiar 2 bis, gdzie wrzucane są dane z pomiaru dwa przyporządkowane do pomiaru 1. Zauważ, że makro nie przyporządkowuje pomiaru dla pozycji 10, gdyż pomiar 2 poz. 4 we współrzędnej Y różni się o 0,066. Ale na pytanie czy wystarczy dopasowanie po jednej współrzędnej, czy w granicy muszą być obydwie, nie odpowiedziałeś.

Robisz bardzo precyzyjne pomiary, ale w swoich wypowiedziach jesteś mało precyzyjny...

tabela dopasowanie.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 13 raz(y) 20.51 KB

ID posta: 351890 Skopiuj do schowka

Krzyszt@f
świeżak

Wersja: Win Office 2007
Wysłany: 14-03-2019, 21:01   

Chciałbym odświeżyć temat.
Jestem nowy na forum, i to mój pierwszy post więc dzień dobry, cześć!
Pierwszy post i chyba właśnie znalazłem rozwiązanie. Zdaje się, że mam podobne zadanie do kolegi Fanatyq. Z tym, że w moim przypadku tolerancja sięga +/- 0,10 i właśnie dotyczy dwóch współrzędnych tj X i Y. Dzięki BrunO, że poświęcasz swój czas na takie podstawowe problemy laików!

Odpowiedz do tematu