Pełna wersja: Excel Forum - Porady, Pomoc, Excel Help, Excel FAQ
forum użytkowników Excela - makra, formuły, VBA, funkcje - porady, Excel
 
lo - fi version Excel Forum - Porady, Pomoc, Excel Help, Excel FAQ index

Excel w pracy
Kliknij tutaj aby przejśc do pełnej wersji tematu
Idź do strony 1, 2  Dalej
 
       Excel Forum - Porady, Pomoc, Excel Help, Excel FAQ Strona Główna -> Tematy Ogólne
Poprzedni temat :: Następny temat  
Quasi Wysłany: 02-07-2007, 21:56  

Chciałbym się dowiedzieć czy korzystacie z Excela w swojej pracy. Jeżeli tak to, co konkretnie w nim robicie, w jakich celach go wykorzystujecie? :-D
cerber1 Wysłany: 02-07-2007, 23:41  

Ja korzystam z Excela w pracy. Przede wszystkim do poprawiania wyliczeń bazy Oraclowej, która niesupportowana od dwóch lat stała się kulą u nogi bardziej niż pomocą. Zmiany przepisów spowodowały inne naliczanie pewnych rzeczy. Tak więc wyciągam z bazy co się da i próbuję poskładać to potem do kupy. :->
Czasem nawet się udaje. :clap
Tajan Wysłany: 03-07-2007, 00:36  

U mnie, to Excel służy do wszystkiego :-) Pracodawca w ramach oszczędności zakupił wersje Office bez Accassa, więc oprócz typowych zadań - pełni jeszcze rolę baz danych.
Moje ostatnie wdrożenia:
- obsługa kasy zapomogowo-pożyczkowej (z wydrukiem druków przelewów)
- układanie grafiku dla pracowników w systemie równoważnych norm czasu pracy
- kontrola pobierania i zużycia paliwa przez pojazdy mechaniczne
- baza danych pracowników, pozwalająca na praktycznie dowolne konfigurowanie danych dla wydruków.
Quasi Wysłany: 03-07-2007, 12:10  

Dziękuję Wam za odpowiedzi :-) . Ja ostatnio siedzę cały czas w MySQL i tak sobie myślę co by było gdyby te wszystkie operacje były wykonywane w Excelu - byloby cudownie :). Chodzi mi o relacyjne bazy danych bo w arkuszu kalkulacyjnym standardowo operuje się na jednej tabeli, w której są zawarte wszystkie dane. I o ile argument mówiący, że "jeżeli wszystko jest robione w jednej tabeli i jeżeli np. jedna osoba zmieni miejsce zamieszkania to wówczas trzeba tę zmianę uwzględnić nawet w setkach miejsc arkusza" jest trochę chybiony, bo zawsze można skorzystać z opcji "znajdź i zamień" o tyle argument dotyczący rozmiarów samej bazy danych jest słuszny. Jeżeli baza danych jest podzielona na kilka tabel to zajmuje duzo mniej miejsca i szybciej wyszukuje się dane informacje.
Tajan - mógłbyś coś więcej napisać o tym ostatnim zadaniu "baza danych pracowników, pozwalająca na praktycznie dowolne konfigurowanie danych dla wydruków". Ta problematyka szczególnie mnie interesuje. W jaki sposób filtrujesz dane? - za pomocą filtra zaawansowanego i funkcji bazy danych. Czy wszystko odbywa się w jednej tabeli czy jest ich kilka?
Quasi Wysłany: 03-07-2007, 12:24  

EDIT Znaalzłem coś takiego
http://www.tushar-mehta.c...xcel/index.html

Zaraz zaczne to powoli analizować, ale zapowiada się super sprawa - Tajan - korzystasz z MS Query? Może ktoś inny się tym zajmuje tworzeniem relacyjnych baz danych w Excelu? :-)
Tajan Wysłany: 03-07-2007, 12:35  

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dane trzymać w kilku tabelach/arkuszach. Ja to robię z powodzeniem, generując w momencie dodawania rekordu unikatowy kod/klucz, który wpisuję do każdej tabeli. Później tylko instrukcja Find po kluczu i sprawę aktualizacji mam załatwioną. Faktem jest jednak, że użytkownik nie ma prawa samodzielnie "grzebać" w bazie. Wszystko załatwiają makra.
Co do bazy pracowników, to ta jest akurat w jednej tabeli. Wyszukiwanie danych odbywa się przy pomocy filtra zaawansowanego, przy czym użytkownik ma do dyspozycji formularz, na którym ustawia sobie niezbędną konfigurację danych na wydruku a reszta (wypełnianie pola kryteriów, uruchomienie filtra, tworzenie raportu i jego formatowanie) jest wykonywana programowo.
bodek Wysłany: 04-07-2007, 22:06  

Ja na formu od niedawna, ale pytasz to odpowiem: w pracy korzystam praktycznie na okrągło, do wszytkiego. Świadczę usługi (ale nie informatyczne tylko z zakresu doradztwa gospodarczego, ha, ha, ha) dla różnych firm, małych dużych itd i najczęściej jest tak, że zakupione specjalistyczne oprogramiowanie po jakimś czasie wysiada (rozwój firmy i zmiana potrzeb) albo czegoś tam nie uwzględnia albo szkoda na nie kasy. Wtedy Access lub Excel + procedury + ja są tańsze. Co prawda w VBA jeszcze nie czuję się mocny :oops: , dlatego odpuszczam tematy na forum z zakresie makr żeby nie poczynić szkód w wiedzy innych forumowiczów, ale uczę się intensywnie, bo taka potrzeba. Niestety poziom znajomości MS Office przeciętnego polskiego pracownika biurowego jest żaden. Natomiast jestem pod wrażeniem kilku forumowiczów - nie tylko wiedza, ale sposób, elegancja rozwiązania :)
Przemek Wysłany: 05-07-2007, 19:59  

Ciekawi mnie jedno - jakie tak naprawdę grupy zawodowe korzystają z Excela?

Niby księgowe - ale one twierdzą, że mają specjalistyczne programy i już Excela mniej potrzebują

Niby menedżerowie - bo przeciez muszą robić raporty, wykresy, zestawiania - pytanie czy rzeczywiscie im potrzebne jakieś umiejętności większe.


Niby niby no właśnie kto?

Może inne grupy zawodowowe używające Excela będą mogły się wypowiedzieć i odkryć tą tajemnicę :) paru kolegów wyżej wiem, że nie są członkami podanych przeze mnie grup.
sales Wysłany: 05-07-2007, 20:40  

Tak się składa że nie często zabieram głos na forum ale lektura informacji zawartych tutaj i umiejętności forumowiczów podsuwają czasem gotowe rozwiązania w mojej pracy.

Pracowałem w sektorze finansowym kilka lat. Obecnie zajmuję się handlem i obrotem na wielką skalę. Często pracuję na systemach które powinny spełniać swoje zadania ale rzeczywistość jest taka ... jaka wiemy. Nie znam systemu który spełnia wszystkie zachcianki szefów i zmian przepisów. Zazwyczaj są robione pod klucz czyli nie można ich dowolnie modyfikować. Każda zmiana wiąże się w wielką kasą.

Często słyszę w swojej firmie (około 3000 pracowników) że trzeba pozbyć się excela bo mamy tak wspaniałe systemy które wszystko potrafią za nas zrobić. Można zwolnić ludzi, i rozsiąść się wygodnie w fotelu. Za chwilę kubeł zimnej wody na głowę. Jednak nie można!!! Trzeba przyznać że niewiele osób docenia zalety ponieważ nie zna zalet excela.

Dla uściślenia jestem maklerem, księgowym, handlowcem, operatorem. :mrgreen:
Quasi Wysłany: 05-07-2007, 21:10  

To prawda, że większość osób nie zna mozliwości jakie daje Excel. Statystyczny użytkownik wykorzystuje jego możliwości zaledwie w kilku procentach. Moim zdaniem Excel jest nieocenionym narzędziem i tak naprawdę nie ma jakichś rzeczy, które chciałbym w nim wprowadzić - wszystko jest kwestią znajomości funkcji, ewentualnie makr. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia użytkownika ;-)
jarekjarek Wysłany: 06-07-2007, 00:02  

Tajan napisał/a:
- układanie grafiku dla pracowników w systemie równoważnych norm czasu pracy

- baza danych pracowników, pozwalająca na praktycznie dowolne konfigurowanie danych dla wydruków.

Tajan. Ja też układam grafik w systemie rwoważnych norm czasu pracy dla 15 osób. Mógłbyś może udostępnić swoje rozwiązanie arkusza zrobionego do tego celu.
Tajan Wysłany: 06-07-2007, 00:26  

Odpowiedź masz na PW.
gravitation Wysłany: 06-07-2007, 00:36  

Witam!!!
Excela poznałem w pracy.
Wykorzystuje go jako baze danych, rejstracji zdarzeń,
obliczeń przeważnie czasu ale nie tylko i rejstracji czasu pracy pracowników.
Jestem energetykiem z wykształcenia i z tytułu wykonywanego zawodu.
cerber1 Wysłany: 08-07-2007, 11:40  

Jeśli chodzi o znajomość Excela przez większość pracowników to mniej więcej obrazuje to pewna oryginalna odpowiedź na pytanie co to jest Excel. "To taki program....no do...eeee... no łatwiej robi się w nim tabelki niż w Wordzie!" To było jedno z pytań przy przyjęciu do pracy. Kandydaci w stu procentach w swoich CV deklarowali bardzo dobrą znajomość Excela. :-/
Na pytanie o formatowanie warunkowe, nikt z tych kandydatów nie znał odpowiedzi. W całej firmie (duużej) jest zaledwie kilka osób, które znają i stosują więcej niż kilka formuł.
Ale to w gruncie rzeczy dobrze. Przy mojej marnej znajomości Excela mam w pracy opinię Speca od tego programu. Ja, który jeszcze rok temu, nie miał żadnego kontaktu z tym programem :mrgreen:
arek76 Wysłany: 08-07-2007, 22:11  

:-) Ja gdybym miał za zadanie zrobić wyceny produktów, a nie miałbym specjalistycznego oprogramowania, a tylko Excela, to bym go wykorzystał razem z Solverem... Pamiętam, jak na studiach na jakimś przedmiocie robiliśmy wyceny, ale spółek giełdowych i dało się do tego wykorzystać excela...
 
       Excel Forum - Porady, Pomoc, Excel Help, Excel FAQ Strona Główna -> Tematy Ogólne Idź do strony 1, 2  Dalej
Strona 1 z 2

To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.