Excel Forum - Porady, Pomoc,  Excel Help, Excel FAQ Strona Główna
 FAQ  RegulaminRegulamin  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Twoje wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
ID tematu: 69177 Skopiuj do schowka Lista rozwijana bez powtórzeń
Autor Wiadomość
CarusSpherus 
Forumowicz

Wersja: Mac Office 2016
Wysłany: 21-10-2020, 03:51   Lista rozwijana bez powtórzeń

Dzień dobry, na początek chcę powiedzieć, że moje umiejętności z arkuszami kalkulacyjnymi są tylko trochę większe od minimalnych, więc z góry przepraszam za zawracanie głowy.

Potrzebuję uzyskać dwie rzeczy w jednej komórce: listę rozwijaną (będącą listą numerów indeksów studentów) oraz zapobiegnięcie dwukrotnemu wyborowi tego samego numeru w obrębie jednego arkusza.

'https://docs.google.com/spreadsheets/d/11s70zZGf2EtzHu62isXWkbMIaiYn4bQQxH81Rzcuu1Y/edit?usp=sharing'

Prezentowany plik ma być systemem rezerwacji sal do ćwiczeń dla studentów. Każdemu studentowi przysługuje dwugodzinny set na ćwiczenie dziennie. Lista studentów (w postaci numerów indeksów) jest zdefiniowana jako zakres w arkuszu technicznym.

Intuicja podpowiada mi, że z zakładki 'Dane' –> 'Sprawdzanie poprawności danych' wybieramy opcję 'Niestandardowa formuła to' i wpisujemy np. dla komórki B4

=LICZ.JEŻELI($B$4:$CB$31;B4)=1

jednak w jakiś sposób formuła ta powinna być wzbogacona nazwą zakresu określającą listę studentów. I tego już nie wiem, jak powinna ona brzmieć.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
M.

Zrzut ekranu 2020-10-21 o 03.55.45.png
Plik ściągnięto 13 raz(y) 218.75 KB

umiejead 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2013

Wysłany: 21-10-2020, 04:39   

Załącz plik (w/g reguł Forum).
.
ID posta: 393949 Skopiuj do schowka

CarusSpherus 
Forumowicz

Wysłany: 21-10-2020, 11:51   

umiejead napisał/a:
Załącz plik (w/g reguł Forum).
.

Przepraszam za kłopot – teraz powinno być juz dobrze

Rezerwacja sal w czasie pandemii.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 23 raz(y) 29.2 KB

umiejead 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2013

Wysłany: 21-10-2020, 13:00   

Rozwiązanie VBA (dla arkusza 26.10).
.

Rezerwacja sal w czasie pandemii.xlsm
Pobierz Plik ściągnięto 32 raz(y) 37.16 KB

ID posta: 393970 Skopiuj do schowka

CarusSpherus 
Forumowicz

Wysłany: 21-10-2020, 17:06   

umiejead napisał/a:
.

Super, chodzi jak należy. Dziękuję! Tyle, że ja musze cały plik (wraz z tym makrem) zaimponować do Arkuszy Google. No i przy imporcie to makro się "wytraca". Czy jest jakaś opcja importu pozwalająca na zachowanie tego kodu?

apollo
ExcelSpec

Wysłany: 22-10-2020, 13:01   

CarusSpherus napisał/a:
umiejead napisał/a:
.

Super, chodzi jak należy. Dziękuję! Tyle, że ja musze cały plik (wraz z tym makrem) zaimponować do Arkuszy G gle. No i przy imporcie to makro się "wytraca". Czy jest jakaś opcja importu pozwalająca na zachowanie tego kodu?

Nie ma żadnej opcji importu. Google Sheets nie używa VBA. Zapomnij raz na zawsze.

Masz problem z Google Sheets, pytałeś w sekcji Google Sheets, więc dlaczego dołączyłeś plik Excel? Dlatego, że ktoś kazał? Ten ktoś nie miał racji.
ID posta: 394022 Skopiuj do schowka

apollo
ExcelSpec

Wysłany: 22-10-2020, 14:41   

Spróbuj tak:

W arkuszu 26.10 w np. B1000 wstaw formułę
Kod:

=filter('arkusz techniczny'!$G$2:$G$300;LICZ.JEŻELI($B$4:$CB$31;'arkusz techniczny'!$G$2:$G$300)=0;'arkusz techniczny'!$G$2:$G$300<>"")

W "Sprawdzanie poprawności danych" wybierz "Lista z zakresu" i podaj obok B1000:B1300
ID posta: 394026 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wersja: Win Office 2019
Wysłany: 22-10-2020, 21:10   

apollo napisał/a:
...Masz problem z Google Sheets, pytałeś w sekcji Google Sheets, więc dlaczego dołączyłeś plik Excel? Dlatego, że ktoś kazał? Ten ktoś nie miał racji.
O jaką rację chodzi? Niby dlaczego miałby nie dołączać pliku? I nie widzę powodu dlaczego miałby się z dołączenia pliku tłumaczyć.

CarusSpherus, nie wiem czy takie rozwiązanie wchodzi w grę. W arkuszu "arkusz techniczny" są dwie kolumny pomocnicze i przypisane do nich nazwy. F2:F300 to "Pomocniczy" i H2:H300 to "Drugi_Pomocniczy". "Drugi_Pomocniczy" jest tylko po to by numery indeksów studentów były jedne pod drugim bez pustych komórek (przerw). Sprawdziłem czy działa na 10 komórkach. Scal je sobie i przekopiuj.

Rezerwacja sal w czasie pandemii(1).xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 21 raz(y) 36.13 KB

ID posta: 394037 Skopiuj do schowka

apollo
ExcelSpec

Wysłany: 22-10-2020, 22:08   

Waldek napisał/a:
apollo napisał/a:
...Masz problem z Google Sheets, pytałeś w sekcji Google Sheets, więc dlaczego dołączyłeś plik Excel? Dlatego, że ktoś kazał? Ten ktoś nie miał racji.
O jaką rację chodzi? Niby dlaczego miałby nie dołączać pliku? I nie widzę powodu dlaczego miałby się z dołączenia pliku tłumaczyć.

Widzę, że na początku podał

https://docs.google.com/spreadsheets/d/11s70zZGf2EtzHu62isXWkbMIaiYn4bQQxH81Rzcuu1Y/edit?usp=sharing

Co to jest wg ciebie? Przecież on pracuje z Google Sheets, więc nie musi załączyć pliku Excel. Po cholerę to "Załącz plik"? Podał link, nieprawdaż?
ID posta: 394041 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 22-10-2020, 23:09   

Apollo, ja z tego linku nie mogę skorzystać bo nie mam konta i nie mam zamiaru zakładać. Nie zamierzam tracić czasu na zakładanie konta. Umiejead niepotrzebnie się trudził, ale to jego stracony czas.
CarusSpherus, następna wersja, zakres "Drugi_Pomocniczy" posortowany, ale z duplikatami. (Poprzednia formuła nie wstawiała duplikatów). Raczej nie powinno być duplikatów w "WydzPozostaleIJazz". Zakres "Pomocniczy" nie jest wykorzystany. Wstawiłem do zakresu: "WydzPozostaleIJazz" formatowanie warunkowe zaznaczające duplikaty. Poprawiłem formułę w poprawności danych na:
Kod:
=PRZESUNIĘCIE(Drugi_Pomocniczy;0;0;ILE.LICZB(Drugi_Pomocniczy))

by ograniczyć wybór tylko do liczb.

Rezerwacja sal w czasie pandemii(2).xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 19 raz(y) 36.2 KB

ID posta: 394042 Skopiuj do schowka

apollo
ExcelSpec

Wysłany: 23-10-2020, 01:05   

Waldek napisał/a:
Apollo, ja z tego linku nie mogę skorzystać bo nie mam konta i nie mam zamiaru zakładać. Nie zamierzam tracić czasu na zakładanie konta. Umiejead niepotrzebnie się trudził, ale to jego stracony czas.

Masz prawo nie chcieć. Ale on korzysta z Google Sheets, i w razie czego tacy jak on podają link do pliku. Masz wybór: albo olać wątek, albo podać rozwiązanie. W tym przypadku umiejead nie miał świadomości, że chodzi o google sheets. Inaczej nie podałby rozwiązania z kodem VBA.
ID posta: 394044 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 23-10-2020, 07:52   

apollo napisał/a:
...umiejead nie miał świadomości, że chodzi o google sheets. Inaczej nie podałby rozwiązania z kodem VBA.
Tak samo jak Ty nie masz świadomości, że funkcja: FILTER w Mac Office 2016 nie działa, bo podajesz takie rozwiązanie. Poza tym wszystkich nas obowiązuje regulamin i każdy ma prawo nie korzystać z tego Forum jak mu regulamin nie odpowiada.

Cytat:
2.3 Użyj załącznika żeby pokazać układ i rodzaj danych w Twoim arkuszu, własne próby rozwiązania problemu. Koniecznie umieść w nim przykładowe dane na jakich operujesz i koniecznie umieść dane wynikowe jakie chcesz otrzymać
2.4 Załączniki akceptowane na forum to pliki xls spakowane (.zip lub .rar), pliki xlsx i xlsm oraz pliki graficzne o rozszerzeniach .gif, .jpeg, .jpg, .png, .tga, .tif.
ID posta: 394045 Skopiuj do schowka

apollo
ExcelSpec

Wysłany: 23-10-2020, 09:07   

Waldek napisał/a:
apollo napisał/a:
...umiejead nie miał świadomości, że chodzi o google sheets. Inaczej nie podałby rozwiązania z kodem VBA.
Tak samo jak Ty nie masz świadomości, że funkcja: FILTER w Mac Office 2016 nie działa, bo podajesz takie rozwiązanie. Poza tym wszystkich nas obowiązuje regulamin i każdy ma prawo nie korzystać z tego Forum jak mu regulamin nie odpowiada.

Cytat:
2.3 Użyj załącznika żeby pokazać układ i rodzaj danych w Twoim arkuszu, własne próby rozwiązania problemu. Koniecznie umieść w nim przykładowe dane na jakich operujesz i koniecznie umieść dane wynikowe jakie chcesz otrzymać
2.4 Załączniki akceptowane na forum to pliki xls spakowane (.zip lub .rar), pliki xlsx i xlsm oraz pliki graficzne o rozszerzeniach .gif, .jpeg, .jpg, .png, .tga, .tif.

Moja szkoda, że nie sprawdziłem. Ale nie pisz o regulaminie, bo pytający nie popełnił żadnego wykroczenia. Google Sheets to tylko link. Bo niby jak podać plik? Jeśli nie akceptujesz linku to nie wchodź do sekcji "Google Sheets", proste? Ja nie sprawdziłem to tylko szkoda mojego czasu. Ale nie żądałem dołączenia pliku. Rozumiesz różnicę? Gówno rozumiesz. Regulamin możesz sobie wsadzić do swojej dupy. Słyszysz? Do swojej dupy wsadź. Jeśli chcesz mnie zaczepić to będę walczył. Aż do banu nick. Napisz cokolwiek, ale regulamin wsadź do dupy. Bo regulamin nie został naruszony. Wsadź sobie głęboko do dupy. Do dupy, do dupy, do dupy swojej.
ID posta: 394049 Skopiuj do schowka

Waldek 
Excel Expert

Wysłany: 23-10-2020, 09:26   

apollo napisał/a:
...Jeśli nie akceptujesz linku to nie wchodź do sekcji "Google Sheets", proste?
Jak będzie taki zapis w regulaminie to będę się stosował. Nie widzę powodu bym nie miał prawa wchodzić do sekcji "Google Sheets" i by zabraniać wstawiania tam załącznika. Reszty wypowiedzi nie będę komentował ze względu na jej niski poziom.
ID posta: 394050 Skopiuj do schowka

apollo
ExcelSpec

Wysłany: 23-10-2020, 09:53   

Waldek napisał/a:
apollo napisał/a:
...Jeśli nie akceptujesz linku to nie wchodź do sekcji "Google Sheets", proste?
Jak będzie taki zapis w regulaminie to będę się stosował. Nie widzę powodu bym nie miał prawa wchodzić do sekcji "Google Sheets" i by zabraniać wstawiania tam załącznika. Reszty wypowiedzi nie będę komentował ze względu na jej niski poziom.

Bo nie rozumiesz, że dla użytkowników Google Sheets wystarczy link. Nie chcesz linku to nie, nie musisz. Ale nie możesz krytykować kogoś dlatego, że nie dołączył pliku xlsx, xlsm, xlsb ... Bo on nie pracuje w Excel'u. Kapujesz? Bo widzę, że gówno rozumiesz.
ID posta: 394052 Skopiuj do schowka

Odpowiedz do tematu